Nie tylko dinozaury poruszają wyobraźnię paleontologów i paleobiologów. Drugie w kolejności są mniej znane, ale równie niezwykłe ssaki należące do megafauny czasów neogenu i plejstocenu.

W tym okresie następowały fale zlodowaceń, co sprawiło, że klimat nie sprzyjał bujnej roślinności. Większość terenów Europy, Azji, Afryki i Ameryk porastały tundry, zajmowały je też wielkie trawiaste stepy. Sprzyjało to rozwojowi ssaków trawożernych, a co za tym idzie - polujących na nie drapieżników, które możemy zaliczyć do megafauny. Wybraliśmy dziesięć najciekawszych wielkich ssaków tego okresu - niezwykłych, często dziwacznych, ale fascynujących.

10. Megaloceros - jeleń olbrzymi

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Mozna bez slajdów ? Można... Od razu lepiej
    już oceniałe(a)ś
    21
    0
    Zabrakło gigantycznych małp człekokształtnych gigantopithecus...
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Tekst ciekawy, choć nie ustrzegliście się Państwo kilku błędów. Najwięcej szczątków jelenia olbrzymiego pochodzi jednak z Syberii, nie z Irlandii. Glyptodont był jak najbardziej do zabicia, o czym świadczą ślady kłów znajdowane na licznych ich czaszkach (ich rozstaw sugeruje, że w polowaniach na nie wyspecjalizowały się północnoamerykańskie... jaguary). Największym niedźwiedziem wszechczasów był niedźwiedź krótkopyski (Arctodus simus) z Alaski, a Diprotodon to nie żaden "krewniak koali", lecz olbrzymi wombat. No i poprawna liczba mnoga powinna brzmieć: gomfoteria, a nie gomfotery (skoro pochodzi od rodzaju Gomphotherium, a nie "Gomphoterum"). O tytuł największego lądowego ssaka walczą zaś Indricotherium, Baluchitherium i Proceratotherium - i nic nie wskazuje, żeby nazwy te miały być synonimami. Niemniej ciekawe zestawienie. Po namyśle sądzę, że moim faworytem byłby chyba żyjący w oligocenie rodzaj Epigaulus, czyli - rogaty suseł :)
    @mamut_wlochaty Dobry wieczór :) Jeśli chodzi o jelenia, większość źródeł wskazuje jednak Irlandię jako paleontologiczną bonanzę szczątków tegoż (chociaż Syberia rzeczywiście wymieniana jest na drugim miejscu). Glyptodon, jak każde zwierzę, był możliwy do zabicia, jednak drapieżniki atakowały go wyjątkowo rzadko - jak wspomniałam w tekście, jego "zbroja" skutecznie uniemożliwiała dosięgnięcie mięsa, więc tego typu ofiara nie była zbyt pożądana. Z kolei Indricotherium, Baluchitherium i Proceratotherium należą do jednej (pod)rodziny Indricotheriinae - może moje spolszczenie nazwy było tu mylące, przepraszam za to. W przypadku gomfoterów posłużyłam się popularną odmianą nazwy, w języku polskim szerzej funkcjonującą. Oczywiście w przypadku niedźwiedzia ma Pan (Pani?) rację, pomyliłam tabele wymiarów podczas pisania - zaraz poprawię błąd. Pozdrawiam!
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    @Dagmara Tiszka Trembicka-Brzozowska Dobry wieczór :) Z tego co wiem, po prostu najbardziej kompletny szkielet jelenia olbrzymiego pochodzi z Irlandii - stąd też może jego angielska nazwa Irish Elk, która również może być myląca - ale też w Irlandii wymarł on zdecydowanie wcześniej (11 000 lat temu) niż na kontynencie (7 700 lat temu). Za to podała Pani prawidłową nazwę Megaloceros - co wcale nie jest takie częste, bo ktoś kiedyś zjadł z niej jedną sylabę i już tyle źródeł (nawet porządne wydawnictwa książkowe) powtórzyło za nim błędnie "Megaceros", że już człowiek nie ma siły poprawiać. Nie wiem jak sobie drapieżniki radziły później ze zjadaniem gliptodonta, wiadomo jednak że uśmiercając go kierowały atak na głowę. Ślady kłów wskazują na jaguara (mało kto wie, że to kojarzące się głównie z Amazonią zwierzę żyje do dzisiaj także w Ameryce Pn - dwie skrajnie nieliczne populacje nawet w stanie Arizona) lub na mniej znanego z tygrysów szablastozębnych - Homotherium. Co do gomfoterów: wiedziałem, że Autorka niewinna - tak podaje np. polska Wikipedia - ale mimo wszystko brzmi to nieładnie i jest nielogiczne. Proponuję mówić i pisać Gomfoteria :) Również pozdrawiam - i czekam na dalsze ciekawe artykuły! mamut (samiec ;) )
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Kochane dzieci, zapytajcie jutro na lekcji religii dlaczego Pan Noe nie zabrał tych stworzeń bożych na swoją arkę. Bo nawet jeśli nie dowiecie się dlaczego, to przynajmniej zobaczycie myślowe wygibasy waszego politruka. Warto będzie, zaręczam.
    @makoshika Przecież to proste, to jakieś koszmarne dziwadła, drapieżny kangur, sześciometrowy leniwiec, Noe po prostu zabrał tylko te zwierzęta które akceptował, podobnie jak większość przedstawicieli Kościoła dzisiaj akceptuje wszystkich wiernych z drobnymi wyjątkami
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @makoshika Kościół Katolicki uznaje ewolucję, więc większość "politruków" nie powinna mieć kłopotów z odpowiedzią.
    już oceniałe(a)ś
    32
    37
    @makoshika Tobie wszystko kojarzy się z jednym. Szkoda że nie jest to doopa - byłoby to zdrowsze.
    już oceniałe(a)ś
    28
    28
    @alter_globalista Wyciągnij łapę z mojej kieszeni, katoliku i wszystko będzie ok. Moja "paranoja" ustąpi jak ręką odjął.
    już oceniałe(a)ś
    13
    9
    @grundol1 "Uznaje"... Och, wzruszyłeś mnie doprawdy tą łaskawością kościoła katolickiego. Czyli co? Już nie będa mordować, wsadzać do więzień i zamykać ust? Jedno tylko jeszcze pytanko na koniec... Jaka jest rola JHW w ewolucji? Po co w ogóle ten zbędny element?
    już oceniałe(a)ś
    11
    10
    @wkkr (...) Tobie wszystko kojarzy się z jednym (...) Masz rację, ale nie z tym, co tobie zaraz przyszło do głowy. Moje skojarzenie zaraz biegnie ku ignorantom, którzy wbrew oczywistym dowodom okłamują sami siebie, co jest bardzo niezdrowe. A tak na marginesie... Wziął Noe te zwierzaki z artykułu na arkę czy nie? Bo o to pytałem.
    już oceniałe(a)ś
    9
    6
    Może niepopularne jest teraz czytanie książek ale spróbuję polecić w temacie: "Zanim pojawił się człowiek" Z.Spinar z ilustracjami bodajże Buriana. Tekstu jest niewiele dużo obrazków.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Był też taki bardzo groźny dinozaur, który się nazywał equijubus.
    @equijubus Spadaj, pomyleńcu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @equijubus Nic. Takie cuchnące goovno jak ty, to się obchodzi szerokim łukiem, żeby sobie ubrania nie zasmrodzić.
    już oceniałe(a)ś
    18
    11
    @grundol1 A niby po ci miałbym czytać te infantylne bzdety o pancerniku jak samochód czy pitbulu na sterydach. To jest tekst dla półgłówków.
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    da wam hoser i się cieszcie, bo mógł wysłać wojciechowskiego
    @alter_globalista męska jak męska tobie nawet ta różowa kojarzy się z męską i tu jest problem proszę księdza
    już oceniałe(a)ś
    4
    1