Po kilkudziesięciu latach badań nad starożytnym hutnictwem polskim naukowcom udało się wreszcie wytopić metaliczne żelazo w replice pieca sprzed 2 tys. lat. To sukces archeologii eksperymentalnej

- Prawdziwy przełom! Nareszcie efekty eksperymentalnego wytopu porównywalne są z tym, co znajdujemy na stanowiskach archeologicznych - cieszy się Andrzej Przychodni, archeolog i prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego (ŚSDP).

Podczas doświadczenia przeprowadzonego 11 listopada naukowcom udało się uzyskać 8-9 kg żelaza z 50 kg rudy. Dla porównania dotychczas z 30-40 kg było to najwyżej kilkaset gramów metalu, i to nie najlepszej jakości.

Zagłębie Europy

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Prawdziwa reverse engineering :-) Gratulacje!
    @pgig Na Germanskiej licencji.
    już oceniałe(a)ś
    2
    5
    Wspaniałe są polskie odkrycia naukowe , w przyszłym roku odkryją koło a gdzieś w okolicach 2020 roku poznają silnik parowy......
    już oceniałe(a)ś
    1
    24
    zapomniałaś o prochu ;)
    już oceniałe(a)ś
    1
    8
    Duża sprawa. Bardzo się cieszę. Sądzę, że na najbliższych "Dymarkach..." zostanie to omówione i zaprezentowane...
    @dworczak.1 Ależ oczywiście, a po za tym Chińczycy chcą podobno kupić licencję...
    już oceniałe(a)ś
    1
    11
    Najlepsze dymarki to ma PiS. Dyma ludzi i dyma, razem z czarnymi
    @obywatelone PIS: dyma i dyma i nic z tego ni ma :-)
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    Ciekawy artykuł, ale dlaczego "żużla", a nie "żużlu"? "Żużla" mówimy w odniesieniu do dyscypliny sportowej, "żużlu", gdy chodzi o odpady. Jak zwykle przyoszczędzono na korekcie.
    @ch00 Uniwersalny słownik języka polskiego PWN: żużel 1. hutn. «produkt uboczny procesów hutniczych w postaci spieczonego popiołu, używany m.in. do budowy dróg, wyrobu cementu lub jako fosforowy nawóz sztuczny» 2. środ. sport. a) «wyścigi motocyklowe na torze żużlowym» ? Zwyciężyć w żużlu. b) «tor żużlowy» p.  I tor w zn. 4: ? Wyścigi na żużlu. m I, D. żużla a. żużlu, blm. Jak widać, wzorzec odmiany w dopełniaczu liczby pojedycznej odnosi się do obu znaczeń, bez rozróżnienia na "produkt uboczny" i "dyscyplinę sportową".
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Faktycznie, tak wynika ze słownika. Ale fakt faktem, że gdy czytałem "żużla", włosy jeżyły mi się na głowie, więc w tym drugim znaczeniu nie spotkałem się wcześniej takiej odmiany.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    mazowieckie dymarki też nie są złe-to żadna tajemnica
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    Nie tyle przełomowe odkrycie co odgrzewane kotlety. O dwóch lat grupa Marcina Marciniewskiego - "Hutnia" - otrzymuje żelazo w świętokrzyskim. Kontrola ich procesów jest imponująca. Pokaz robiony w Biskupinie razem z Muzeum Archeologicznym z Warszawy był cały czas filmowany a łupka żelaza został wysłana do badań metalurgicznych w Instytutach w Łodzi i w Gliwicach. Mikroskopy skaningowe, badania fizyczne i chemiczne już dawno potwierdziły zgodność uzyskanego żużla, żelaza i zeszkliwonych fragmentów obudowy pieca ze znaleziskami archeo. A część łupki przekuto na noże wzorowane na wczesnośredniowiecznych. Doceniając pracę archeologów trudno się zgodzić z sensacyjnym tytułem. Anonsowany przełom nastąpił dwa lata i rok temu i bł dziełem zespołu Hutnia <a href="http://hutnia.pl/pl/aktualnosci.html" target="_blank" rel="nofollow">hutnia.pl/pl/aktualnosci.html</a> <a href="http://www.hutnia.pl/pl/s,51,ruda_i_zuzel.html" target="_blank" rel="nofollow">www.hutnia.pl/pl/s,51,ruda_i_zuzel.html</a>
    @framberg Tylko gdzie tutaj odseparowane żelazo i kloc żużla? Z przedstawionych na portalu "hutnia" zdjęć wynika że otrzymano konglomerat żelazowo-żużlowy zawieszony w szybie pieca, czyli ten sam efekt, który uzyskiwany był od lat 60-tych ubiegłego stulecia. Więc o jakim przełomie tu mowa???
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    W Biskupinie otrzymano czystą łupę żelaza. Przeczystą rzekłbym. Nie sądzisz chyba, że konglomeratu żelazo-żużlowego dałoby się wykuć noże? Proponuję przeczytać te fragmenty, które odnoszą się do otrzymanego żelaza. I dodatkowo coś dotyczące niby "przełomu" opisywanego przez Gazetę. Bryła węgli pochlapana żużlem w niczym nie przypomina śladów archeo.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    No, nareszcie będą nowe tory pod superekspresy....trochę to trwało.
    już oceniałe(a)ś
    10
    6
    Jeżeli autor trochę nie przekłamał to rozumiem, że współcześni metalurdzy też będą mogli wykorzystywać (oczywiście w jakimś zakresie) technikę naszych przodków i to byłoby rzeczą najwspanialszą.
    już oceniałe(a)ś
    6
    5