Ostrzega o tym w specjalnym raporcie Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN). Organizmom morskim przede wszystkim zagrażają: ocieplenie wody, jej coraz większe zakwaszenie i coraz mniejsze natlenienie. Temu wszystkiemu winny jest człowiek, który dodatkowo oceany przeławia

IUCN podkreśla, że wyniki najnowszej analizy Międzynarodowego Programu Oceny Stanu Oceanu są jeszcze bardziej alarmujące niż ostatni raport Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu . Panel (IPCC) ostrzegał, że przeszło 90 proc. ocieplenia, które zafundowaliśmy Ziemi, spalając węgiel, ropę i gaz, jest pochłaniane przez ocean.

Jak piszą naukowcy, których pracę publikuje magazyn "Marine Pollution Bulletin", pokrywającemu przeszło 70 proc. powierzchni Ziemi oceanowi, czy raczej żyjącym w nich organizmom, szkodzi zabójcze trio.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Chwilę mi to zajęło, bo najczęściej podaje się ilość energii gromadzonej w oceanach w jednostkach energii (jak tu: <a href="http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-globalne-ocieplenie-sie-skonczylo-5" target="_blank" rel="nofollow">naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-globalne-ocieplenie-sie-skonczylo-5</a> - co sekundę w iceanie przybywa tyle energii ile uwolniłyby 4 bomby analogiczne do tej, która zniszczyła Hiroszimę). Wystarczyło jednak zajrzeć do najnowszego raportu IPCC (rozdział 3.2), żeby znaleźć podsumowanie badań w tej dziedzinie. Średnio rzecz biorąc w latach 1971-2010 temperatura wierzchnich 75 m oceanu rosła w tempie ponad 0,1°C/10lat, czyli w sumie wzrosła w tym czasie o ponad 0,4°C. Głębiej zmiany zachodzą wolniej (na głębokości 700m w tempie 0,015°C/10 lat. To się może wydaje w pierwszej chwili niewiele, ale takie 75m słupa wody to naprawdę dużo materii.
    To było dla tadan.se :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "...gdyby morza uwolniły do atmosfery ledwie 1 st. swej temperatury, ta ostatnia ociepliłaby się aż o 13 st." A gdyby uwolniły 8 stopni to byśmy się ugotowali. Ale nie uwalniają. Ale pogdybac zawsze mozna. GIGO
    Ależ uwalniają. Co kilka lat ma miejsce zjawisko El Nino, podczas którego Ocean Spokojny uwalnia nagromadzoną energię podbijając temperatury atmosfery. Przeciwnym zjawiskiem podczas którego ocean schładza atmosferę jest La Nina. Ostatnio jesteśmy albo w fazie La Nina albo w fazie neutralnej. Niezależnie jednak od wieloletniej oscylacji oceanicznej (wachnięć temperatur) rednie temperatury rosną.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    To o ile ta woda w oceanach cieplejsza?
    Lokalnie, czy globalnie? Lokalnie może być zarówno sporo cieplejsza, tak jak w Morzu Bałtyckim w tym roku o 1-2oC. czy spora część morza Arktycznego cieplejszego nawet o 5oC. Są też tereny gdzie wody oceaniczne na skutek wypływu wód głębszych czy spływania chłodnych wód z topniejących lodowców są sporo chłodniejsze. Średnio wody oceaniczne są cieplejsze.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Z tekstu wynika ze globalnie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Globalnie to komplet wykresów masz tu: <a href="http://www.nodc.noaa.gov/OC5/3M_HEAT_CONTENT/" target="_blank" rel="nofollow">www.nodc.noaa.gov/OC5/3M_HEAT_CONTENT/</a> Obrazują one m. innymi tempo w jakim energia z globalnego ocieplenia gromadzi sie w różnych warstwach oceanu. Jak pamiętam, sumaryczne tempo gromadzenia sie energii jest zbliżone do tego jakbyśmy co sekundę podgrzewali ocean 4 bombami atomowymi takimi jak spadły na Hiroszime...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    W piątym akapicie jest zdanie, które odpowiada (choć niedokładnie) na zadane pytanie: "Więc choć średnia temperatura oceanu wzrosła w ostatnim stuleciu podobnie jak średnia temperatura powietrza (o blisko 1 st. C), to gdyby morza uwolniły do atmosfery ledwie 1 st. swej temperatury, ta ostatnia ociepliłaby się aż o 13 st."
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Zamiast dawac minusy moze by ktos odpowiedzial: o ile wzrosla temperatura w oceanach (globalnie) w zwiazku z ociepleniem (globalnym)
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    Dlatego zamiast nakładać domiar na szarego człowieka który mieszka w kraju, w którym Balcerowicz spowodował, że prawie mamy zbilansowane wydzielanie dwutlenku węgla i jego pochłanianie przez lasy, powinniśmy się domagać od Unii, aby oni u siebie sadzili drzewa gdzie się da. Taka np. Holandia to tylko pastwiska i pastwiska i troszeczkę małego lasku. A wiadomo ile taka holenderska krowa potrafi wypierdzieć metanu, skoro ją przymuszono do dawania hektolitrów mleka. A po za tym chciałbym mieć w Polsce taki klimat jak w Holandii, gdzie jeszcze można spacerować w podkoszulku. Dlaczego ja mam płacić na coś co będzie niekorzystne dla mojego kraju, jak chociażby zimniejszy klimat, jeśli te guldeny żyją jak pączek w maśle bo mają krowy i przemysł, a tym samym niezbilansowane wydzielanie i pochłanianie dwutlenku węgla.
    @myslacyszaryczlowiek1 Roczne emisje metanu w zw. ze zużyciem paliw kopalnych są -co prawda niewiele - większe niż te wynikające z hodowli przeżuwaczy. Może więc lepiej celować w paliwa, bo przy okazji można ustrzelić trocgę CO2, który jednak gra w tej zabawie pierwsze skrzypce.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Jeszcze raz: o ile wzrosla temperatura w oceanach (globalnie) w zwiazku z ociepleniem (globalnym)
    już oceniałe(a)ś
    0
    4