Amerykański gigant nowych technologii ostrzega, że Pekin spróbuje namieszać już w tegorocznych wyborach w takich państwach jak USA, Korea Południowa czy Indie. Chińczycy przetestowali już to i owo podczas wyborów prezydenckich na Tajwanie.

Według najnowszego raportu Microsoftu Chiny coraz mocniej wykorzystują treści generowane przez sztuczną inteligencję, by realizować swoje interesy geopolityczne na świecie.

"Mimo że takie treści mają małe szanse wpłynięcia na wybory, jest prawdopodobne, że Chiny będą nadal coraz mocniej eksperymentować z szerzeniem memów, filmów i materiałów audio, co koniec końców może okazać się bardziej efektywne", ocenia Microsoft.

Zwraca uwagę, że już w tym roku odbędą się wybory w USA, Indiach i Korei Południowej, a podczas kampanii w tych krajach Pekin będzie próbował tworzyć i rozpowszechniać fejkowe materiały za pomocą narzędzi AI.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Dlaczego Amerykanie nie odpłacają im tym samym? Dlaczego nie inspirują niepokojów społecznych w Chinach albo nie podsycają nastrojów antychińskich w Azji i Afryce?
    @Mr_Katelbach
    A skąd taka pewność, że tego nie robią?
    już oceniałe(a)ś
    1
    7
    @basileus
    Z braku jakichkolwiek rezultatów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    To samo robią teraz ruskie ku... używając trolli.
    już oceniałe(a)ś
    23
    0
    Przecież Zachód też może skorzystać z możliwości poinformowania miliarda Chińczyków, jak żyje Ximisiu i inne grube ryby KPCh, gdzie studiują ich dzieci i wnuki, które nieruchomości w najładniejszych częściach globu należą do klanu wybrańców, jakie są rozmiary chińskiej nędzy na prowincji, czym się różni status chińskiego rolnika od statusu rolnika zachodniego, po co partii 14 mld kamer śledzących ludność kraju 24 h/d itp. Chińczykom się to należy.
    @Diderrus
    Nie bardzo. Internet w Chinach jest cenzurowany. W Rosji też.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @Diderrus
    Wlasnie na tym polega problem, ze internet w Chinach jest scisle kontrolowany. Nie mozna ot tak sobie czegos o wladzy napisac w mediach bez konsekwencji. Wielki brat bedzie wiedzial kto jest nieprawomyslny. Nie ma praktycznie mozliwosci, zeby przeprowadzic taka akcje z dezinforcyjna jak sami prowadza na zachodzie. W chinach nie ma tiktoka. Oni doskonale sobie zdaja sprawe z zagrozen. Tylko u nas jest wolnosc slowa, ktora pozwala mediom kontrolowanym przez Chiny i Rosje na prowadzenie dezinformacji. Tiktok powinien byc zbanowany.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Na Tajwanie byli raczej przeciwskuteczni.
    @Sopotpozdrawiasuwerena
    Bo tam jednak jest mniejsza populacja i bardziej skonsolidowana! Tam nauka jest priorytetem, to i społeczeństwo myślące.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Czarno widzę przyszłość ludzkości - niewolnicy pracujący w fabrykach zarządzanych przez AI, a w zamian nieograniczony dostęp do botoksu.
    @Adam Bernał
    I do Twittera.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @Adam Bernał
    I co niby ci niewolnicy mieliby robić? Jakiej pracy nie da się zastąpić maszynami?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    To prawda że ludzie którzy nic nie czytają są zwykle głupi ale nie ma głupszych od tych którzy czytają wyłącznie gazety.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Musi powstac ochrona przed takimi działaniami, systemy informatyczne, ktore rozpoznają, ze te wypowiedzi nie są ludzkie tylko AI. To telko kwestia czasu. Te portale, ktore zapewnią w tek kwestii ochronę zarobią, bo zapewne bedą popularne.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Wylaczyc internet - kupowac gazety i dzienniki, czytac ksiazki a problemu moze nie bedzie
    @maciejzbi
    Zbyt wielu jest bezmyślnych, egoistycznych ludzi na świecie. Tylko tyle i aż tyle! Nie wspomnę już o haśle; "kasa Misiu, kasa".
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @maciejzbi
    Wyłączyć dostęp do aktualnych informacji, kontaktów, zakupów elektronicznych, rozrywki, kultury, kont bankowych etc. Zamiast tego czytać Gazetę Polską, Sieci, Do Rzeczy... Bo na papierze jest lepiej, a elektronicznej prasy ani książek nie ma? Wiesz, czyj to mokry sen? Ludzkość zawsze była podatna na manipulacje. Wystarczała plotka, żeby zorganizować tumult. Internet jest narzędziem, które może nas na to uodpornić, ale trzeba nauczyć się z niego korzystać.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0