Europosłowie chcą bardzo mocnej ochrony dziennikarzy przed inwigilacją, co nie podoba się m.in. Francji. A także unijnego zakotwiczenia wolności mediów, co zwalczają władze Polski oraz Węgier.

Korespondencja z Brukseli

Parlament Europejski przyjął we wtorek stanowisko w sprawie Europejskiego Prawa o Wolności Mediów (EMFA), które będzie podstawą do negocjowania ostatecznego kształtu tego rozporządzenia z Radą UE (ministrowie 27 państw Unii). Za EMFA opowiedziało się 448 europosłów, 102 było przeciw, a 75 wstrzymało się od głosu.

– Mamy uprawnienia do takich regulacji, co potwierdziły służby prawne Rady UE. Nie chcemy dojść do sytuacji, której doświadczyłam w reżimie komunistycznym. Jedno państwo, jedna partia, jedna linia partyjna i państwowy monopol informacyjny. Nie, tego nie będzie w UE! – powiedziała dziś wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Czeszka Vera Jourova podczas debaty europosłów przed głosowaniem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Kaczyński i Morawiecki zdominowali media państwowe czyli nasze, polskich podatników i dążą do zaprowadzenia spin dyktatury w Polsce. Pójdźmy wszyscy na wybory aby przegłosować te 30% pisowców. I przywrócić demokrację.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Kuzwa niewiem jestem uzalezniony od wyborczej a zawsze sie wkur…. Zyje w uk wiec nie powinno mnie to obchodzic! Stety niestety obchodzi
    już oceniałe(a)ś
    1
    0