23,4 mld kanadyjskich dolarów (17,7 mld dol. USA) otrzymają dzieci i rodziny tubylcze poszkodowane przez system opieki nad dziećmi. Kanadyjski Trybunał Praw Człowieka zatwierdził przełomową ugodę.

- Odszkodowanie jest ważne, ale sprawiedliwość nastąpi dopiero wtedy, kiedy skończy się dyskryminacja – komentuje Cindy Blackstock, tubylcza działaczka, która zainicjowała sprawę.

Pieniądze dla 300 tys. osób

To największa ugoda zbiorowa w historii Kanady. Jest ona konsekwencją orzeczenia tego samego Trybunału z 2016 r., że polityka agencji rządowych dotycząca opieki nad dziećmi w rezerwatach Pierwszych Narodów i na Terytorium Jukonu była dyskryminująca: rząd nie przeznaczał na nią wystarczających funduszy i były one niższe od środków na usługi dla dzieci nietubylczego pochodzenia, a także odmawiał płacenia na podstawowe usługi zdrowotne. Trybunał stwierdził, że świadoma polityka niedofinansowywania opieki nad dziećmi przyczyniła się do odbierania dzieci rodzinom, czego można było uniknąć.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Wreszcie!
    już oceniałe(a)ś
    30
    3
    Jedna z bardziej odrażających zbrodni etnicznych popełnionych przez 'cywilizowane społeczeństwo', zbliżona do krzywdzenia Aborygenów w Australii. Dobrze, że jest wreszcie znaczące odszkodowanie - wciąż bardziej symboliczne niż faktyczne - a przede wszystkim przyznanie się do winy i przyjęcie odpowiedzialności przez Kanadę.

    Gorzej idzie z Watykanem.
    @astrog@tor
    e, nie zapominajmy o ludobójstwach w Afryce. Mocarstwa kolonialne mają cholernie duzo za uszami. Francuzi np. bardzo nie chcą się chwalić w jaki sposób opanowali i kontrolowali kawał Afryki.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Ta kwota na łebka to 59 K USD. Czy to dużo? Raczej nie. Na pewno pomoże, jeśli rodziny zdecydują się na inwestycję w kształcenie dzieci.
    Czy zrównoważy krzywdy? Zdecydowanie NIE.
    Indianie wezmą kasę i ją przepiją albo przegrają w kasynach
    już oceniałe(a)ś
    4
    9
    @zabicdrozda59
    78k na glowe. to niedużo.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @pancerzyk
    Orzekasz z taką pewnością, że bez wątpienia sam dużo tych pijalni alkoholu i przegrywalni pieniędzy znasz.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @Szafirowlosa
    Niestety jest to dość dobrze znany i wielokrotnie opisywany problem ludności rdzennej, nie tylko w Kanadzie. Ponieważ zostali zepchnięci na samo dno drabiny społecznej, spora część tych społeczności zasiliła tzw. margines społeczny. Czy to odszkodowanie pomoże im odbić się od dna? Niektórym może tak, ale nie sądzę aby te kilkadziesiąt tysięcy na osobę, mogłi doprowadzić do zmiany na szeroką skalę.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Fobos
    Mogło doprowadzić - sorry za literówkę :-)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Czy to ta sprawa placówek prowadzonych przez różne chrześcijaństwa, przede wszystkim przez katolików?
    @Szafirowlosa
    Jasne że tak. Obejrzałam kiedyś film zrobiony w Kanadzie przez polskiego dziennikarza o tych katolickich placówkach. Przyznaję że się po prostu popłakałam. Nigdy tego nie zapomnę.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Szafirowlosa
    2/3 szkół było prowadzone przez zakony katolickie, 1/3 przez organizacje protestanckie, niemniej jednak szkoły były prowadzone na zlecenie rządu kanadyjskiego, także wtedy kiedy premierem Kanady był ojciec Justina Trudeau.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @asiatereska
    A tak poza tym, to te odszkodowania nie dotyczą szkół rezydencjalnych, tylko nierówności traktowania dzieci i rodzin indiańskich przez kanadyjski system opieki społecznej w okresie 1990 do teraz.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Rdzennych, nie „tubylczych”
    @sghshf
    popieram!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @sghshf
    nie, nie rdzennych, lecz tubylczych.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    królewna i jej reprezentanci kradli a odszkodowanie zapłacą podatnicy których ponad polowe urodziła się poza Kanada.
    @ara2019
    Nie królewna, tylko klechy. I nie kradli, tylko gwałcicili dzieci, torturowali je, odbierali rodzicom, zmuszał do ciężkiej pracy. I tak, zapłacą podatnicy, bo Watykan to nie ludzie, to ideologia. Ament.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @KR_LDZ
    Robili to na zlecenie państwa kanadyjskiego, w tym ojca Justina Trudeau.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    tubylcze? serio? czy jest celowy wybor obrazliwego zwrotu i prowokacja? to nie sa zadni tubylcy, tylko rdzenni mieszkancy.
    już oceniałe(a)ś
    8
    3
    Gó... nie odszkodowanie
    już oceniałe(a)ś
    4
    1