Obłożony sankcjami i w dużej mierze pozbawiony relacji ze społecznością międzynarodową rząd talibów szuka sposobu na zasilenie budżetu. Ratunkiem okazuje się węgiel - rozkręcenie jego wydobycia i eksportu w połączeniu z opanowaniem korupcji zapewnia władzom milionowe dochody.

KORESPONDENCJA Z KABULU

- Górnictwo jest obecnie jednym z nielicznych sektorów gospodarki [afgańskiej], który doświadcza silnego wzrostu - stwierdza David Mansfield, ekspert i niezależny konsultant ds. socjoekonomicznych badający Afganistan od przeszło trzech dekad. Według różnych źródeł w sektorze publicznym i prywatnym kraj eksportuje od 10 do 16 tys. ton węgla dziennie. Pod rządami talibów wydobycie surowca wzrosło dwukrotnie w porównaniu z poprzednią władzą.

Afgański węgiel napędza Pakistan

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Nooo niech Towarzysz Sasin wyśle okręty po węgiel do Talibów.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    "Inżynier Ayoubi komentuje: - Kiedy zatrudniałem tę grupę, wszyscy mieli brzuszek, a teraz? Popatrz na nich."

    Czyli żarło się za Amerykanina, ale cośtam lokalsom śmierdziało. No to teraz jest nieskorumpowany, zdrowiutki, lokalny reżim odchudzający.
    już oceniałe(a)ś
    9
    2
    Pierwszy raz czytam, że w Afganistanie oprócz biegania z kałachami i produkcji narkotyków ludzie coś jeszcze robią. To miła informacja.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    O najkrótszą trasę przelotową okrętów zadba kamrat Suski.
    Z CPK zapewne.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Towarzysze z pisu niech wyślą okręty z odzieżą i namioty dla Talibów. Oni z wdzięczności załadują kilka okrętów miału który im zbywa. Bo nawet u Talibów zakaz jest palenia miałem. Bo miał, miał Buś..
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Nie ma co się okłamywać, świat bez paliw kopalnych sobie nie poradzi jeżeli chce utrzymać obecny lub wyższy poziom życia.
    @Wpu
    Spalanie węgla i ropy naftowej, jest po prostu najprostsze. Każdy, nawet zacofany, kraj potrafi wybudować elektrownię węglową. Z atomem czy OZE już trzeba bardziej pogłówkować.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Hmmm...
    A moze by tak wysłać tam białą blond dziewczynke, np jakąś Gretę ze Szwecji, aby z nimi pogadała i spróbowała przekonać że węgiel jest już passe i ze nie należy go palić w umie ochrony środowiska i przyszłych pokoleń?
    @fingeer
    Niektórych nie przekonasz. Pakistan w tym roku nawiedziły największe powodzie w historii, ale podobnie jak Ty, oni też nie widzą związku przyczynowo skutkowego między spalaniem węgla, a utratą dobytku w powodzi.
    www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-tragiczne-powodzie-w-pakistanie-zginelo-juz-ponad-1300-osob,nId,6270702#crp_state=1
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Ile jeszcze Gazeta Wyborcza będzie nas zadręczać tematem Talibów i Afganistanu? Afgańczycy będą chcieli zmiany to obalą Talibów w kilka tygodni. Na razie po prostu olać ten grajdołek.
    @Olgino
    A ja tam akurat lubię o tym czytać. To dla mnie taki przykład nieudanego eksperymentu (w wykonaniu mieszkańców Afganistanu - mieli dobrze, to wybrali "jak kiedyś"). Coś jak prohibicja. Szkoda, że się przydarzyła, ale skoro już, to warto obserwować i wyciągnąć wnioski.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @RyoIshizaki
    Jakieś analogie się nasuwają?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0