Meksyk znacjonalizował złoża i eksploatację litu - "złota XXI wieku". Czy potraktuje surowiec jako oręż polityczny i łup ideologiczny?

Prezydent Andrés Manuel López Obrador właśnie przegrał jedną z najważniejszych swoich bitew politycznych, gdy parlament odrzucił jego sztandarową reformę sektora energetycznego, który miał się stać całkowitą domeną monopolu państwowego. Natychmiast więc przepchnął przez Kongres kolejną nacjonalizację, tym razem złóż, wydobycia i produkcji litu, surowca kluczowego w przemyślę elektrycznym i elektronicznym. Wygrał, ale zwycięstwo może się okazać pyrrusowe dla przywódcy, dla którego ideologia i polityka liczą się więcej niż pragmatyzm i rachunek zysków oraz strat.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    powinni ściągnąć od nas wzorce mamy cud ekipę w kazdej państwowej spółce
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    I PiS idzie tą samą drogą, która zmierza prosto do czarnej d...
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    Oh jejku biedna chińska czy tam amerykańska korporacja, z czego oni teraz będą żyli.. Skandal żeby jakiś naród kontrolował sam swoje surowce, pewnie nawet nie będą wiedzieli do czego one służą.
    @wujcioszela
    Spadaj komuchu
    już oceniałe(a)ś
    5
    4
    @wujcioszela
    Głupi czy nie umie czytać? Wyraźnie jest napisane, że pełna nacjonalizacja była niewypałem. Od razu widać, że głupi troll...
    już oceniałe(a)ś
    5
    4
    @wujcioszela

    >> naród kontrolował sam swoje surowce,

    Pomieszanie z poplątaniem. Co to za różnica dla „narodu”’czy surowce wydobywa zagraniczna firma na warunkach określonych koncesją, czy krajowa prywatna, czy państwowa? Ważne, by skarb państwa otrzymywał wymierne korzyści. Ale ty słyszysz „zagraniczny koncern”, włącza ci się komunistyczna tresura i recytujesz na baczność teksty o złych korporacjach.

    >> pewnie nawet nie będą wiedzieli do czego one służą.

    Ciekawe czy losowo zapytany Meksykanin będzie wiedział co to lit?

    TomiK
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    Wydobywali 500 ton ale Boliwia zarabiala na tym 100 monet. Teraz wezmą to koncerny zagraniczne, zaczną wydobywac 500000000000 ton a Boliwia dostanie h.....
    @matkakaczka
    Wszystko zależy od tego ile wycisną za koncesję i innych opłat. Jak ktoś mądry to zarobi i na prywaciarzu. Jak głupi to sam nie zrobi ani nie zarobi.
    już oceniałe(a)ś
    14
    3
    @mirthis

    >> Jak głupi to sam nie zrobi ani nie zarobi

    I jeszcze będzie się tą głupotą chwalił.

    TomiK
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Wyborcza oburzona bo ludzie kontrolują zasobu swojej ziemi zamiast międzynarodowych korporacji....
    @R-adosny

    Skąd tu się tylu komuchów wzięło w komentarzach? Nie ważne kto wydobywa, ważne by koncesja na wydobycie była korzystna dla skarbu państwa.

    TomiK
    już oceniałe(a)ś
    3
    2