Sześć lat po zamachach terrorystycznych, w których zginęło 130 osób, a ponad 400 zostało rannych, w środę w Paryżu rozpoczyna się największy proces karny w historii Francji. Oskarżonych jest 20 terrorystów.

Akta sprawy to 542 tomy, 47 tys. protokołów, milion stron (ekwiwalent wysokiej na 53 m wieży papieru). Osób poszkodowanych – tych, którzy przeżyli ataki 13 listopada 2016 r. oraz rodzin ofiar – jest 1775 (o 23 narodowościach), a kolejne 800 może nadal dołączyć się do procesu w trakcie jego trwania. Reprezentuje ich 300 adwokatów, podczas gdy 30 prawników broni 20 oskarżonych, z których sześciu będzie sądzonych zaocznie. Jeden bowiem przebywa w więzieniu w Turcji, a pięcioro – w tym domniemani zleceniodawcy – zapewne polegli w Syrii, lecz brak formalnych dowodów na ich zgon.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Na czym zależy terrorystom? Na rozgłosie. Na staniu się wzorem dla innych do popełniania tych samych czynów. Więc zamiast medialnej hucpy, traumy rodzin ofiar i tych co to przeżyli i biorąc pod uwagę bezsporne dowody należałoby przeprowadzić rozprawę bez publiczności w rygorze bezpieczeństwa narodowego i skazać ich na dożywocie bez możliwości ubiegania się o zwolnienie tymczasowe w więzieniach o zaostrzonym rygorze. Robienie medialnej szopki tylko pomoże terrorystom.
    @Delf17
    ten dupek co wrzucił pas do kosza bedzie sławny ale nie tak jak by chciał
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @Delf17
    Chodzi o sygnał, że państwo prawa działa i nie ugnie się. Rozwiązanie typu tajna rozprawa było by oznaką słabości w stylu naszych "wybrańców narodu". Wszystko ma się odbyć zgodnie z prawem i jak najbardziej jawnie.
    To ogromne wyzwanie logistyczne, ale chodzi o podtrzymanie wiary w instytucje państwa i tradycję sprawiedliwości dla wszystkich.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Ten gość to zwykły cykor. Jego koledzy się wysadzili i zginęli z honorem. A on sie po prostu wystraszył i wrzucił pas do śmieci.
    A teraz udaje wielkiego bojownika. Ci tak zwani bojownicy z ISIS są tchórzami, siłę mają w stosunku do słabszych od siebie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    Szkoda, że nie ma kary śmierci. To tałatajstwo trzeba wieszać bez zapadni. Tak na marginesie: w najnowszym ładunku Afgańczyków ewakuowanych przez Niemcy znalazło się 45 kryminalistów i terrorystów. Niektórych aresztowano jeszcze na lotnisku Ciekawe, kto taki siedzi na granicy polsko- białoruskiej.
    @Alexamar
    Czy chciałbyS"przy okazji"usprawiedliwic barbarzynstwo pisowskie?
    Niemcy umieli rozpoznac i odeslac a nasze sluzby ćwicza sie w podawaniu łapki kaczce??
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    @Alexamar
    ciekawe to jest na jakim poziomie intelektualnym i jak wyszkoleni są ci co pilnują naszych granic
    bo jeśli na takim jak w Usarzu - to leżymy
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Absurd goni absurd. Ten proces nie będzie służył sprawiedliwości, tylko lansowaniu sie prawników. Wkrótce wiele nazwisk wypłynie do wiadomości publicznej.
    A przecież na potrzeby procesu wystarczyłoby tylko udowodnić, że oskarżeni brali udział w zamachach. Co tu maja wnieść zeznania poszkodowanych? Zwłaszcza tych, których nie było na miejscu albo tych, którzy po prostu usłyszeli wybuchy? Co to zmieni wobec winy oskarżonych?
    Biurokracja, uporczywe trzymanie się drobiazgów i lans na tej sprawie - na pewno nie sprawiedliwość!
    już oceniałe(a)ś
    11
    13
    Ktoś może wytłumaczyc czemu mają służyć przesłuchania świadków? Co to wniesie do procesu ? Rodziny ofiar i świadkowie będa opowiadąc jak kule rozszarpywały ciała, jak terroryści darli mordy ?! Co to zmieni ? Przysporzy jedynie cierpień rodzinom ofiar.
    Prokurator powinien odczytac akt oskarżenia, adwokat wygłosić swoje przemówienie. Sędzia podejmuje decyzję i ogłasza wyrok. Czego tu jeszcze potrzeba?
    już oceniałe(a)ś
    2
    8
    Ten zamach to efekt politycznej poprawności i wmówionego Europejczykom poczucia winy, co objawia się przytulaniem na tym kontynencie każdej obcej etnicznie i kulturowo grupy w imię wyimaginowanych wartości.
    już oceniałe(a)ś
    8
    23
    Po co sąd ??
    Każdemu serią z kałacha i po sprawie.
    Podatnik francuski zaoszczędzi.
    @Komentator5678
    W cywilizowanych państwach nie ma kary śmierci.
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    @kamyk_wj
    No i niestety.
    już oceniałe(a)ś
    1
    7
    @kamyk_wj
    gruby atak na Japonię i USA...

    @Komentator5678
    sąd jest po to, bo są w cywilizowanym świecie. Plus aby mieć dużą pewność, że z kałacha dostanie sprawca a nie przypadkowa osoba.
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    @ssaassaa
    No tak, racja. Za cywilizowane uznałem te, z których cywilizacją się identyfikuję.
    Ale już chyba zostanę przy tej definicji.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Więcej przyjmijmy więcej migrantów - przepraszam uchodźców (jednym złowili ryby najeźdźcy drugim zmiany klimatyczne wywołali obcy). Francja już ich nie chce, Austria też i Czechy, Słowacja, Węgry, Wyspy Kanaryjskie - czyli Hiszpania. Nikt nie chce. Bo wszyscy chcą żyć. Nie nie przecież Polska chce, bardzo chce. Dzięki turystom-migrantom setki pracowników fundacji mają pracę. Nie muszą tyrać w fabryce, w urzędzie u szewca. Bez migrantów pracy nie będzie bo samorządy przestaną płacić dotacje. Ta jedna sprawa wystarczy, aby powiedzieć nie. Nie dla migrantów. Aby nie było cierpienia i łez obywateli UE. Nie.
    @Wiszow
    Popieram.
    już oceniałe(a)ś
    4
    5
    @Wiszow
    Niemcy ewakuowali caly samotlot Afgańczyków i odkryli, że było tam 45 kryminalistow i terrorystów. Niektórych aresztowano juz na lotnisku. Ponadto odkryto, że wielu ma fałszywe paszporty.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2