Z zatwierdzonego dziś programu nauczania dla szkół wypadł Imre Kertész, laureat literackiego Nobla. Pojawili się w nim za to antysemici oskarżani o zbrodnie z czasów II wojny światowej.

Rząd twierdzi, że zmiana programów nauczania dla szkół podstawowych i średnich była konieczna, bo nie oddawały one patriotycznego ducha Węgrów, którzy „przez stulecia musieli walczyć o swoje przetrwanie”. Najbardziej zmieniło się nauczanie historii i literatury.

Kertész poza kanonem

Z zestawu lektur zniknęły dzieła Imrego Kertésza, węgierskiego pisarza ocalałego z Holocaustu, który w 2002 r. dostał Literacką Nagrodę Nobla. Akademia uzasadniała wówczas wybór jego powieściami „przeciwstawiającymi osobiste doświadczenie jednostki brutalnym zrządzeniom historii”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Patrzmy uważnie na Węgrów, bo zmierzamy dokładnie w tym samym kierunku. Oni swoje reformy edukacji zaczęli 6 lat wcześniej - bo już w roku 2010 i dlatego skutki tam są już widoczne - choćby w postaci załamania się wyników 15-letnich uczniów w badaniach PISA. Podczas gdy u nas ostatnie wyniki badań z roku 2018 (przeprowadzone jeszcze na gimnazjalistach) były wciąż bardzo dobre.

    Ideologizacja programów nauczania na Węgrzech (dziś jest jej kolejny etap) przypomina w istocie to co dzieje się w Polsce. Zmiana akcentów w podstawach programowych to był mniej lub więcej jawny cel architektów reformy Anny Zalewskiej - panów Waśko i Legutko. I u nas rzecz dotyczy głównie nauczania historii i języka ojczystego, sposobu naświetlania zdarzeń z przeszłości, gloryfikacji ludzi uznanych teraz za bohaterów, doboru lektur.
    @janina.krakowowa
    Rośnie nam pokolenie "patriotycznych" przygłupów.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Wszystkie reżimki autorytarne i za tą samą drogą.
    @jerjar
    Lecz kto je ustanowil jak nie najglupsze warstwy "patriotow" i nierobow? Smiecie i holoto glosujta na PiS!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Slabe to pocieszenie,ze sa narody rownie nieciekawe i sprzyjajace faszyzujacym dyktatorom... Ten swiat zaczyna przypominac rozpedzona kule pedzaca w otchlan :(
    @kamila gwiazda
    I tak właśnie ona skończy. Na własne życzenie człowiek doprowadzi do końca swojego światka, jakim jest Ziemia.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    No pięknie. Nasi Nobliści też są już zapewne szykowani do wyjazdu ze szkół, a zastąpią ich Dzieła Discopolo Zenka Martyniuka...
    @zwinka1
    Raczej jakaś mieszanka narodowo-katolickiej propagandy.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @realista_eu
    Jedno i drugie. Pasza dla mułów.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Wszystkie te pseudoreformy, deregulacje, wzmożenia i reinkarnacje najobrzydliwszych idei służą populistom do maskowania ich jedynego celu: ogłupienia ciemnego ludu i rozgrabienia majątku narodowego. I na Węgrzech, i u nas.
    już oceniałe(a)ś
    32
    1
    Czy mi się wydaje czy Węgry w czasie ostatniej wojny światowej były po stronie hitlerowskich Niemiec ?
    @tomekmajesty
    Nie wydaje Ci się, były
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wielkie hasła, gromkie idee a wszystko tylko po to by bezkarnie nakraść jak najwięcej. Przykre, że Węgry kraj który bardzo lubiłem zawsze zmienia się w małą Rosję odrzucając zachodnie wartości.
    już oceniałe(a)ś
    27
    1
    Wegrzy nie od dzisiaj maja sklonosci antyzydowskie.
    Coz "Wegier Polak dwa bratanki.....".
    już oceniałe(a)ś
    27
    1