Media w całej Europie Środkowo-Wschodniej są coraz słabsze, a dziennikarze walczą nie tylko z niechętnym im politykami, ale również z kolegami po fachu, podważając wiarygodność całej branży.

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Instytut Reutersa w szesnastu państwach Europy Środkowo-Wschodniej uwzględniającego około setki dziennikarzy. W każdym z narodów ankietowani przyznali, że spotykają się z coraz większą presją w pracy. Przede wszystkim dotyczy to wystąpień polityków, którym nie podobają się krytyczne wobec nich teksty.

Blisko dwie trzecie dziennikarzy przyznało, że zostało skrytykowanych publicznie za to, co napisali.

Krytyka, kary i szykany

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Smutne - najgorzej, że rządzący poszczególnymi krajami mają takie raporty "gdzieś". Im mniej krytyki rządzących w mediach tym lepiej.
    Im mniej wiedzą obywatele o aferach, przekrętach władzy łatwiej się nimi zarządza.
    Dlatego dzięki Gazeto, że istniejesz. Nie tylko wiemy więcej o świecie ale również uczymy się codziennie o naszych prawach.
    już oceniałe(a)ś
    59
    2
    Jedni dziennikarze giną, drudzy konsultują artykuły z żonami polityków, żeby pensji nie stracić.
    już oceniałe(a)ś
    34
    0
    Wszystko to prawda i postulaty zasadniczo słuszne, ale przedmiot i temperatura sporów politycznych (np. w Polsce) w zasadzie wykluczają bezstronność.
    Kiedy jedna strona łamie wszelkie zasady (Konstytucja, media publiczne, wymiar sprawiedliwości), tzw. obiektywizm często oznacza skrywaną kolaborację (patrz: afera Wirtualnej Polski).
    już oceniałe(a)ś
    30
    0
    Duża kasa lub możliwość jej utraty powoduje, że wielu dziennikarzy i niezależnych do tej pory mediów, idzie na kolaborację. Tak zrobił Polsat i wp.pl.
    już oceniałe(a)ś
    27
    1
    faszyzm wymaga uciszenia niewygodnych dziennikarzy
    @zbijan1

    I bolszewizm PiSSu takoz.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Znowu w tych obcych językach dyktują tym, co wszystko wiedzą najlepiej, co mają robić. A czy ten Reuters Institute i Uniwersytet w Oxfordzie, czy jakoś tam, pytały WUCA kulawego z Nowogrodzkiej jak ma być ?? No to z czym do lepszego sortu. WUC postanowił i wara Oxfordom czy jakoś tam. Adrian machał łapami i darł się o tych co to tam w tych obcych językach, czy coś tam. On WUCA słucha i mówi co posłyszał, to co jeszcze potrzeba ???
    @MJ50wyborcza

    PiSS i jego stary troll unikaja zachodnich mediow jak ognia :))
    Nie odpowiadaja na maile i nie odbieraja telefonow.
    A jak zdarzy im sie odebrac telefon omylkowo to rzucaja po chwili sluchawke.
    To czysta prawda. :((

    Po pierwsze - bo maja wszystko do ukrycia jedynie,
    po drugie bo nie znaja nawet chociazby tylko angielskiego na minimalnym poziomie do swobodnej rozmowy.

    To sa wsiowe tluki w znamienitej wiekszosci przeciez.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Remuszkę pytali? Nie? Zatem raport jest fejknjus. A poza tym to gdzie link do oryginału i imiennej listy osób przepytanych?
    @pauleycz
    prosisz i masz - wejdź na reutersinstitute.politics.ox.ac.uk/fighting-words-journalism-under-assault-central-and-eastern-europe
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @Mangoś

    Dziękuję bardzo, może się przydać jeśli Remuszko rzeczywiście zechce umieścić jeden ze swoich jakże błyskotliwych i głębokich komentarzy pod tym tekstem. ;-)
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Walki pomiędzy GW czy onetem a TVP itp to wewnętrzne walki?
    już oceniałe(a)ś
    6
    0