Unijny trybunał w Luksemburgu obalił porozumienie UE-USA pozwalające m.in. Facebookowi na swobodne przekazywanie danych europejskich klientów na drugą stronę Atlantyku. Kłopoty zaczęły się od rewelacji Edwarda Snowdena.

Decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w której stwierdzono, że porozumienie o "bezpiecznej przystani" z 2000 r. jest nieważne, wpłynie na pracę co najmniej 4 tys. amerykańskich i europejskich firm transferujących dane Europejczyków między serwerami w UE i USA - od Facebooka, Amazona, Google'a przez mniejsze sklepy internetowe aż po korporacje międzynarodowe prowadzące w USA księgowość dla swych pracowników z Unii. Trybunał - pomimo protestów Departamentu Stanu USA - poparł we wtorek zarzuty, że Amerykanie naruszają prawa obywatelskie Europejczyków, bo ich dane są narażone na masowe wykorzystanie przez służby wywiadowcze USA.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    No prosze, raz mnie Unia pozytywnie zaskoczyla...
    już oceniałe(a)ś
    49
    2
    Brawo Bohater Ludzkości Edward Snowden, brawo Bohater Europy Maximilian Schrems - niech żyją! :)
    już oceniałe(a)ś
    46
    10
    To jeszcze pozostało uwalić TTIP, które jest wielokrotnie gorsze niż Safe Harbour i ACTA. Stop prawu, które daje korporacjom władzę nad państwami. www.stop-ttip.pl
    już oceniałe(a)ś
    24
    3
    Brawo Europa, może czas zacząć być samodzielnym.
    @alakyr1 nie bardzo kumasz o co chodzi ale na wszelki wypadek nie odpuscisz okazji, zeby przywalic jankesom, c'nie?
    już oceniałe(a)ś
    0
    5
    @parmalat Trudno, od jakichś 10 lat jankesi przestali mi się podobać. Trochę poznałem ich zasad biznesowych i nie bardzo podoba mi się żerowanie na społeczeństwach innych krajów świata, a także narzucanie im jedynie słusznych zachowań.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Wazny werdykt luksemburskiego trybunalu, ktory sporo namiesza kilku tysiacom amerykanskich cyberkorpow w robieniu biznesu w UE. Tylko czy cyberkorpy nie wymysla obejscia do czasu przepchniecia TTIP?
    @parmalat O ile TTiP zostanie przepchnięte.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Gdzie USA mają Europejski Trybunał? Tam, gdzie pan może pana majstra serdecznie pocałować: h ttps://www.youtube.com/watch?v=TFfY-6z6H5M
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Mam tylko jedno pytanie: jak sie komus nie podoba ze Facebook, Amazon czy Google przekazuja dane do USA to po jaka cholere z nich korzysta? A jak z nich korzysta to niech sie odp... od tego co firma robi z jego danymi! Tak samo jak komus sie nie podoba ze linie lotnicze zbieraja dane albo na lotnisku przeswietlaja kogos, to niech se na piechote zap... tam gdzie chce sie dostac. I zanim sie wysypie fala minusow, dodam ze kazdy ma wolna wole, a kozystanie z uslug tych firm nie jest podstawowym prawem ludzkosci.
    @patriota21wieku Przeczytaj przyjacielu o co chodziło z Safe Harbour. USA zobowiązały się przestrzegać unijnego prawa o prywatności ale na słowo honoru. Nie było żadnych możliwości sprawdzenia czy to robią. Po drugie była to umowa jednostronna, w drugą stronę to nie obowiązywało. Amerykańskie korporacje zachowywały się tutaj jak Putin na Krymie, wszystkie umowy międzynarodowe miały gdzieś.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    @patriota21wieku Tu chodzi bardziej o to, ze Facebook, Google et consortes zalatwily sobie dzieki temu prawo do dzialania ponad europejskim prawodawstwem a nie o to, czy komus sie one podobaja, czy nie
    już oceniałe(a)ś
    6
    0