Budowa ogrodzenia na granicy bułgarsko-tureckiej jest w tym regionie największą inwestycją od lat. Żołnierze rozkładający drut kolczasty zajmują wszystkie miejsca w jedynym hotelu w okolicy. Wzrosły obroty okolicznych sklepikarzy. Mieszkańcy pograniczna są święcie przekonani, że za ogrodzenie zapłaciła Unia Europejska. Ale Unia nie chce mieć z nim nic wspólnego

Granica lądowa pomiędzy Bułgarią i Turcją liczy ponad 270 km. Spora jej część jest monitorowana elektronicznie, m.in. za pomocą radarów. W trudno dostępnych górskich rejonach taki nadzór jest jednak mało skuteczny. Tam, w regionie miasta Euchowo, stanęło ogrodzenie z siatki, potocznie nazywane przez okolicznych mieszkańców murem.

To wysokie na trzy metry ogrodzenie, od strony tureckiej uzupełnione jeszcze o zasieki z drutu kolczastego. Jest wyposażone w elektroniczny system nadzoru. Czujniki zamontowane w ziemi reagują na wstrząsy. Włączają kamery monitoringu i alarmują straż graniczną.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    to chyba dobrze że stawiają takie mury, w jednym roku prawie 12 tyś nielegalnych emigrantów z Syrii, Iraku i Afganistanie, dodajmy do tego jeszcze emigrantów z Afryki Północnej gdzie masowo zalewają południe Włoch, a co dalej z tego wyniknie ?? chyba nie muszę tłumaczyć. W imię poprawności politycznej nikt z tym nie potrafi zrobić porządku.
    @jankomuzykant.dwa Nie dobrze. Tworzenie sztucznych granic, budowanie murów i ograniczanie wolnego przeplywu osob to wszystko sztuczne i szkodliwe rozwiazania. To nie jest sprawa panstwa ale raczej lokalnych spolecznosci, czy chca czy nie chca kogos wpuscic na swoj teren. Tworzenie pojecia 'nielegalny imigrant' spycha automatycznie rzesze ludzi na margines. Zauwaz, ze Europa skorzystala na ukladzie z Schengen a nie na budowaniu murów. Niemcy skorzystali na upadku muru berlinskiego a nie na jego budowie.
    już oceniałe(a)ś
    16
    68
    @jankomuzykant.dwa jasne bo mury jak powszechnie wiadomo działają w cudowny sposób - rozwiązują problemy, zbliżają społeczności, pozwalają ludzkości kroczyć dumnie do przodu. Obserwujemy to w Brazyli, obserwujemy to na Zachodnim Brzegu, na naszych strzeżonych osiedlach, kiedyś w Berlinie. Mury są po prostu niedoceniane. To one powinny dostawać pokojowe nagrody Nobla
    już oceniałe(a)ś
    21
    31
    @ponury_swiniarz Właśnie Europa, a ci ludzi nie mają nic wspólnego z Europą, to są najczęściej muzułmanie, obcy kulturowo i cywilizacyjnie. Niech tak napłynie do Bułgari z pół miliona Syryjczyków i Irakijczyków i tam się osiedli to znając ich rozrodczość w następnym pokoleniu będzie ich dwa razy więcej a Bułgaria ma tylko niecałe 7 mln. ludzi. i znikomy przyrost naturalny.
    już oceniałe(a)ś
    51
    12
    @ng1tzb10 No czyli zwiekszy sie liczba ludzi mieszkajacych w Bulgarii, to chyba dobrze jesli chodzi o rozwoj - wiecej ludzi potrzebowac bedzie wiecej towarow - wzrost produkcji, wzrost konsumpcji, wieksze wplywy podatkowe itd.
    już oceniałe(a)ś
    9
    45
    @ponury_swiniarz Zgodnie z tą logiką Etiopia i Pakistan powinny być gospodarczymi mocarstwami. A nie są.
    już oceniałe(a)ś
    23
    4
    @aria_pura A Chiny sa. Wzrost populacji to tylko jeden z czynnikow wplywajacych na gospodarke. Kazdy kraj moze to wykorzystac albo zmarnowac.
    już oceniałe(a)ś
    5
    15
    @jankomuzykant.dwa Ciesz się gnoju, że nie urodziłeś się w Syrii, Iraku czy Afganistanie.
    już oceniałe(a)ś
    6
    16
    @jankomuzykant.dwa racja, powinni strzelać do islamistów
    już oceniałe(a)ś
    16
    4
    @rpq Czy moglbys rozwinac swoj komentarz, co masz na mysli piszac o Brazyli.
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    @ponury_swiniarz Otóż to: tylko jeden z czynników. W dodatku nieaktualny w dobie coraz mniej pracochłonnej gospodarki. Pozostałych czynników - na przykład skłonności do pracy i dyscypliny - bidusie z Bliskiego Wschodu nie przejawiają. Gdyby przejawiali, ich kraje płynęłyby mlekiem i miodem. A skoro nie potrafią zorganizować wydolnej gospodarki u siebie, to w Europie też nie będą umieli. Zresztą, wystarczy spojrzeć na północne przedmieścia Paryża czy co niektóre dzielnice Berlina.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Bułgaria ma 7 milionow obywateli. 12 tysiecy uchodzcow rocznie to na prawde zalew i potezny problem dla tak malego kraju.
    już oceniałe(a)ś
    87
    13
    >Plany budowy ogrodzenia w ubiegłym roku krytykował Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Nils Muiznieks Jeszcze chwila a każe zasypać kanał La Manche.
    @swinton To jest własnie czystej próby hipokryzja brukselskiej eurobiurokracji. Rzecz z tym "murem" polega na tym, że Bułgaria i Rumunia bardzo chcą przystąpić do Strefy Schengen, miały to obiecane, miały być objęte Strefą od ubiegłego roku, ale zablokowała to Holandia twierdząc, że oba te kraje nie dość skutecznie pilnują swoich granic przed nielegalnymi imigrantami. Ale kiedy Bułgaria usiłuje jednak tej granicy pilnować, to narusza "prawa człowieka".
    już oceniałe(a)ś
    24
    2
    @swinton Niech pan Nils użyczy imigrantom swojego metrażu, będzie mieć prawo do krytyki muru.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Może ktoś stwierdzi, że to jest nieludzkie, co napiszę - ale niech tam: Wiedzeni współczuciem, wysyłamy lekarzy, budujemy studnie, pomagamy żyć godniej ludziom w tzw, krajach Trzeciego Świata. Czujemy się z tego powodu bardziej ludzcy, lepsi, piękniejsi. Ale czy to jest naprawdę pomoc, czy bardziej plastry na naszą własną duszę? Dwa przykłady: Pomagamy leczyć, przede wszystkim dzieci. Tam, gdzie kiedyś kobieta rodziła - powiedzmy - dziesięcioro dzieci, dożywało do założenia swojej rodziny dwoje - troje, teraz dożywają niemal wszystkie. Jest wspaniale. Ale jeśli spojrzymy szerzej - nie ma dla tych dzieci i ich dzieci warunków do przeżycia na ich terenach. Przykład drugi - studnie głębinowe. Też cel szlachetny. Ale przecież z wodą podziemną jest jak z ropą - też kiedyś się wyczerpie. I co wtedy? Co zrobić z tymi ludźmi? Dostarczać tam wodę cysternami, wysyłać żywność?
    już oceniałe(a)ś
    86
    19
    Brawo Bułgarzy! Warto inwestować w ochronę przed napływem niebezpiecznych moralnie i politycznie obcokrakowych wichrzycieli.
    już oceniałe(a)ś
    74
    17
    Dlaczego autor artykułu nie wspomniał, o prawie, które wprowadziła Unia Europejska (czyt. Niemcy, GB, Benelux, Szwecja ... ), ze imigranci są deportowani do kraju, w którym przekroczyli granice? Zupełnie przypadkiem - uciekinierzy z krajów objętych wojna- nie przekraczają granicy Niemiec, Wielkiej Brytanii... To znaczy- imigrant, który przez Bułgarię dotarł do Niemiec zostanie deportowany z powrotem do Bułgarii (Włoch, Polski .... ) Nie, Unia Europejska nie czuje się również zobowiązana do jakiegokolwiek wsparcia tych z reguły biedniejszych krajów, za to bardzo - do wrzasku o ich ksenofobii....
    już oceniałe(a)ś
    42
    1
    Chciałabym przekazać złotówkę albo dwie na budowę tego ogrodzenia :) Bułgaria powinna wystawić ten projekt na jakimś portalu crowdfundingowym.
    @Agata Kowalska Yeah, me too!
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    SUPER! Powstało przedmurze dla islamistów! Należy także ograniczyć ilość kebabowni, w myśl znanej powszechnie zasady: KUPUJESZ KEBABA - OSIEDLASZ ARABA!
    @Jan Kowalski MASZ PROBLEMY Z BIERNIKIEM - USIĄDŹ NAD SŁOWNIKIEM.
    już oceniałe(a)ś
    8
    13
    @gh83 Nie pora martwić się słownikami, gdy grozi nam zalew Arabusami.
    już oceniałe(a)ś
    15
    1