Telewizja nie pokazuje pełnego obrazu autyzmu. Autyzm to też napady gniewu, walenie pięściami w ścianę. I codzienna, niezwykle trudna opieka nad osobami, które nie mówią, nie komunikują się lub nie są samodzielne - mówili w Sejmie działacze Porozumienia Autyzm-Polska, apelując o pomoc państwa

Porozumienie Autyzm-Polska to ruch społeczny, który skupia 47 stowarzyszeń działających na rzecz osób w spektrum. Jego działacze to w większości rodzice osób z autyzmem. Walczą o systemowe rozwiązania, które pomogłyby rozwikłać najpilniejsze problemy. Większość z nich krąży wokół pytania: co się stanie z dorosłymi ludźmi z autyzmem, gdy ich rodzicom zabraknie już zdrowia i sił?

Organizacje pozarządowe robią, co mogą, np. budując i tworząc domy pobytu dla autystów. Można tam przyjść na kilka godzin i poćwiczyć wykonywanie podstawowych czynności, takich jak przygotowanie posiłku, ubranie się czy umycie. Osoby z autyzmem uczą się samodzielności, by docelowo móc zamieszkać tam na stałe. A ich opiekunowie mają wtedy czas dla siebie. - To dobre rozwiązanie, ale ich finansowanie i odpowiedzialność za ich funkcjonowanie nie powinny spoczywać na NGO-sach, samorządach, autorach projektów. To zadanie państwa - podkreślają przedstawiciele Porozumienia Autyzm-Polska. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Ależ jak najbardziej. 3x800 plus na dziecko chore lub niepełnosprawne. Za to 800 plus tylko na dwoje dzieci. Duże Rodziny 2+3 lub więcej z dominantą wartości katolickich, niech korzystają z dopłat od KK.
    już oceniałe(a)ś
    5
    5
    A może tak manifestacja osób nie chcących pomocy państwa?
    już oceniałe(a)ś
    3
    12
    Ech, że też znowu najgłośniej wypowiada się ta najbardziej nieuprawniona część społeczeństwa - widać to od razu: kolor niebieski zamiast złotego, język stygmatyzujący tj. person first (uprzejmie i poprawnie mówi się "osoby autystyczne" a nie "osoby z autyzmem") i przedstawianie osób autystycznych wyłącznie jako tych osób, których autyzm jest syndromiczny (tj. sprzężony z inną jednostką chorobową - i to pomocy w zarządzaniu tą jednostką przede wszystkim potrzebują ich rodzice).
    @osoba-z-Lodzi
    Szanowna Pani/Panie, tu nie chodzi o zabawę w kolory i słówka, ani o zarządzanie jednostkami chorobowymi. Chodzi o dobre, godne życie konkretnych ludzi, o co zabiegają ich rodzice. Żadna część społeczeństwa nie jest mniej uprawniona do wypowiadania się. pozdrawiam, Adam Kompowski
    już oceniałe(a)ś
    15
    3
    @AdamKompowski
    Osoby autystyczne są bardziej uprawnione niż rodzice osób autystycznych, których autyzm jest syndromiczny. Nie pozdrawiam, osoba autystyczna, która poczuła się skrajnie dotknięta tym paszkwilem a nie artykułem
    już oceniałe(a)ś
    2
    8
    @osoba-z-Lodzi
    Się zbulwersował automatyk.
    już oceniałe(a)ś
    1
    4