Ministerstwo Zdrowia szykuje się do kolejnej blokady na wystawianie recept. "Awaria systemu", przez którą lekarze nie mogli wystawić recept na leki psychotropowe, tabletki "dzień po", preparaty z efedryną i dziesiątki innych leków, była przymiarką.
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Nowa blokada ma wejść w życie wraz z początkiem sierpnia, czyli lada dzień. Będzie dotyczyć wystawiania recept na leki psychotropowe, marihuanę medyczną i inne środki odurzające. Do wystawienia recepty na te preparaty będzie odtąd konieczne zweryfikowanie, czy "ilość i rodzaj produktów leczniczych przepisanych pacjentowi na receptach wystawionych i zrealizowanych nie jest wystarczająca dla prawidłowego prowadzenia farmakoterapii".

Weryfikacja może nastąpić w rozmowie z pacjentem albo przez sprawdzenie w systemie, ile już przepisano mu danego leku. Ograniczenie to nie będzie dotyczyło lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Nowatorstwo Niedzielskiego imponuje. Po co zmieniać ustawy i wydawać rozporządzenia, kiedy wystarczy powiedzieć, że system informatyczny się zepsuł?
    A że rządzący mają w rękach wiele systemów informatycznych, nietrudno przewidzieć dalsze nowatorskie pomysły. Przecież wystarczy "awaria" systemów podatkowych, PESEL-a, CEPiK-u itd., żeby wybranych obywateli wykończyć. Każda metoda jest dobra, żeby utrzymać władzę i dostęp do koryta.
    @logiczny
    Takie działania mają swoją nazwę - Sabotaż. W tym przypadku - Sabotaż państwowy.
    już oceniałe(a)ś
    20
    0
    "Ograniczenie to nie będzie dotyczyło lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej." Super - lekarz z najkrótszą specjalizacją ogólną (dawniej "specjalista medycyny ogólnej") będzie mógł przepisać więcej niż lekarz z dłuższą i węższą np. psychiatra czy neurolog. Ma to zajebisty sens :D :D :D :D
    @lordpinhead
    Chodzi raczej o to, że do POZ trudniej się dostać i nie można prywatnie, więc mniej recept. U mnie jest tak, że wypisze leki po wizycie, ale terminów nie ma, mam porzucić pracę i dzwonić codziennie o 8 bo może coś się zwolni. Dlatego wolałam pójść prywatnie. A składka na NFZ 1200 zł miesięcznie płynie. To fascynujące jak ten inteligentny inaczej zwiększa istniejące kolejki.
    już oceniałe(a)ś
    32
    0
    Na kretyna nie poradzi medycyna.
    @handzia55

    Ale kretyn poradzi na ćpuna. barany co się chcą tylko naćpać na receptę niech wypie...ją.
    już oceniałe(a)ś
    0
    4
    Teraz rejestracja kto i komu przepisuje antykoncepcję. Szykany w pracy za antydepresanty. Fantazja. Nie - wszystko w systemie nadzorowanym przez MSWiA
    już oceniałe(a)ś
    102
    0
    Ten urodzony w niedziele przyglup,koniecznie chce zostac (p)oslem dziczy.Zrobi kazde swinstwo,aby przypodobac sie czarnym zbokom i ciemnogrodzkim psychopatom.
    już oceniałe(a)ś
    93
    2
    A z jakiego powodu należałoby oczekiwać, że Niedzielski będzie działał inaczej niż Czarnek, Sasin, czy Kowalczyk. To ten sam poziom kompetencji, rozsądku i umiejętności słuchania środowiska, jakie się, teoretycznie, reprezentuje. Konsultacje z Nowogrodzką, gdzie rządzi fachowiec nad fachowcami i z wiceministrami, których jest pewnie z pięciu ( ciekawe, czy sam Niedzielski wie, ilu ma wice ) daje efekty takie jakich należy się spodziewać
    @psm51
    Kiedy kierowcy w ministerstwach w randze wiceministrów. Wszystko idzie w tym kierunku.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    W tvp, jak ów ma wystąpić, to go doktorem tytułują, tylko że on doktorem nauk ekonomicznych jest, ale to już dla elektoratu za trudne.
    Katastrofa będzie w największym stopniu spowodowana zaniedbaniami w oświacie.
    już oceniałe(a)ś
    66
    0
    Więc tak. Uniemożliwienie wystawiania recept zdalnie na tabletkę dzień po jest perfidne bo utrudnia się i tak trudny dostęp do ginekologów. Tj. ginekologów nie brakuje jest ich dość dużo ale mało kto ma termin "na już", szczególnie na NFZ. Natomiast ten limit 300 recept to jeśli już powinien zostać wprowadzony rozporządzeniem, a nie ustawą ale ciekawa jestem jak jest liczony. 1 lek to jedna recepta ? Czy 1 pacjent to jedna recepta? Przy tym drugim limit 300 recept wydaje się być sensowny. Doba ma 24 h x 60 min. To 1440 min na dobę. 1440 podzielić na 300 to jedna recepta przypada na mniej niż 5 minut. Niewykonalne utrzymanie takiego tempa nawet przy założeniu pracy 24 na dobę przy standardowej pracy nawet w kilku miejscach. Natomiast jeśli jedna recepta to jeden lek to już jesst bardziej prawdopodobne osiągnięcie takiego limitu.
    @ell
    No to właśnie tak jest - 1 lek - 1 recepta. I tyle w temacie mądrzenia się ludzi spoza branży.
    już oceniałe(a)ś
    33
    3
    @ell
    Jeden lek = jedna recepta.
    już oceniałe(a)ś
    20
    0
    @ell
    Byłeś/aś w ostatnich latach u lekarza? **Każdy lek musi być na osobnej recepcie.** Takie przepisy.

    Po wprowadzeniu limitu, lekarze w przychodniach tracili możliwość wystawiania recept w połowie dnia. Dlatego MZ się wycofało i teraz kombinują.
    już oceniałe(a)ś
    28
    1
    @j2dw
    Dziwne, ja na wielu e-receptach mam po 2 leki.
    już oceniałe(a)ś
    5
    7
    @rhemke10
    Nie. Na wydruku czy innym tam obrazie recepty masz 2 leki. Możesz mieć nawet pięć różnych na jednym kodzie.
    Ale każdy z tych leków traktowany jest jak jedna recepta.
    Czyli - jeden kod, a recept od jeden do pięciu.
    już oceniałe(a)ś
    19
    0
    @ell
    Przy czym ważna informacja: tabletki "dzień po" nie musi wypisywać ginekolog. Może być pierwszy kontakt, albo ktobądź.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @alaudin
    Ludzie SPOZA BRANŻY leki kupują. A ty pisią metodą chcesz wprowadzić jakiś kolejny, nienormalny zakaz?
    już oceniałe(a)ś
    2
    4
    @rhemke10
    w pakiecie masz do 5 recept
    1 lek = 1 recepta
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @ell
    Jak wcześniejsi komentatorzy wymienili 1 lek = 1 recepta, ale jeszcze jest masa recept wypisywanych hurtem bez obecności pacjenta, jak przedłużenia stałych recept na leki np. na serce. Najpopularniejszą metodą jest zostawienie karteczki z prośbą w recepcji, a potem któryś z lekarzy hurtem wypisuje recepty. Tak od lat było praktykowane, wiem, bo sam dla starszych członków rodziny nosiłem karteczki do recepcji, i odbierałem gotowe recepty jak były jeszcze papierowe. W tym systemie, bardzo łatwo natłuc 300 recept w dniu, starczy że jeden lekarz powystawia stałe leki dla kilkudziesięciu emerytów.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0