Polska Akademia Nauk zafundowała trzy lata spokojnej pracy ponad osiemdziesięciu ukraińskim naukowcom. To pierwszy w Europie program grantowy, który pozwoli im prowadzić badania na miejscu, w Ukrainie

Zdecydowana większość ukraińskich naukowców została w kraju. Nie ma aktualnych danych, ale ubiegłoroczne szacunki mówiły o tym, że nawet 80 proc. z nich nadal pracuje w Ukrainie, m.in. w Kijowie, Lwowie, Łucku czy Charkowie.  

Polska Akademia Nauk we współpracy z Narodową Akademią Nauk USA (National Academy of Sciences) pomoże właśnie tym badaczom, którzy nie mogą lub nie chcą wyjechać z kraju. Wybrała osiemnaście ukraińskich projektów naukowych, które dostaną łącznie ponad 30 milionów złotych dofinansowania na najbliższe trzy lata. W wyróżnionych zespołach pracuje w sumie ponad 80 naukowców. Tylko kierownicy projektów muszą w tym czasie przebywać w Polsce, pozostali mogą prowadzić badania w swoich macierzystych instytutach. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    To bardzo pozytywny i pozytywistyczny pomysł. Ukraina będzie miała po wojnie wielki problem demograficzny. Wielu wykształconych Ukraińców zostanie na emigracji. Tego typu projekty mogą choć w części przyczynić się do złagodzenia przyszłych problemów.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    Dobre działanie. Solidarność krajów demokratycznych jest teraz kluczowa, by Rosja nie mogła nic wskórać w wyniku swojej postawy.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1