W tym tygodniu mamy poznać decyzję ministra edukacji w sprawie przyszłorocznych egzaminów. Oby to oznaczało rezygnację z czwartej części egzaminu ósmoklasisty.

Ponad 7 tys. podpisów pod apelem ruchu NIE dla Chaosu w Szkole, apele opozycji i organizacji oświatowych, które sprzeciwiają się trudniejszemu egzaminowi ósmoklasisty w przyszłym roku, zostały w końcu usłyszane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Chodzi o zmiany, które Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła jesienią zeszłego roku. Obecnie uczniowie kończący podstawówkę zdają jedynie polski, matematykę i język obcy. Od 2022 r. - według planu - będą musieli podejść obowiązkowo także do jednego przedmiotu do wyboru: historii, którą mieli od klasy IV, biologii lub geografii, która rozpoczęła się w klasie V, lub chemii czy fizyki, których uczyli się dopiero od klasy VII – czyli głównie zdalnie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Czyje dyskomfort i zażenowanie, gdy czytam o *trzymaniu kciuków* za pana Czarnka, gdy słyszę i czytam o nadziejach, ze coś przemyśli, zrozumie.
    Ten człowiek to parodia nie tyle ministra, co nawet początkującego referenta w powiatowym urzędzie! Oczekiwanie na JEGO decyzję, pokładanie w NIM nadziei to dla mnie legitymizowanie sytuacji, w której osoba bez pojęcia i wiedzy jets ministrem edukacji.
    Wiem, ze musimy żyć w rzeczywistisci jaką mamy... Nie umiem sie jednak na to zgodzić...
    już oceniałe(a)ś
    33
    0
    Niektórym się nieźle pyebało w głowach.
    Szkoła podstawowa to nie jest czas na specjalizację!
    Szkoła podstawowa powinna nauczyć podstaw, za to porządnie i (w miarę możliwości) wszystkich.
    Specjalizacje będą robić sobie na studiach.
    już oceniałe(a)ś
    19
    1
    Wystosowana 27 września 2020 petycja, której sygnatariuszem i inicjatorem do spółki z ruchem NIE dla chaosu w szkole był dyrektor Jarosław Pytlak, jest apelem o wycofanie się z czwartej dodatkowej części egzaminu nie tylko za rok, ale i w kolejnych latach.

    Ten apel dziś jest podwójnie aktualny. We wrześniu było wiadomo że wiosenny lockdown przyniósł duże straty w szkołach, ale nie było jasne czy wróci zdalne nauczanie i ile potrwa.

    Dziś wiemy, że ten okres w Polsce będzie rekordowo długi w stosunku do innych państw europejskich...
    @janina.krakowowa
    Naród niedouczony łatwiej trzymać za pysk
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @laik25
    A po co komu historia na egzaminie na koniec podstawówki? Czy biologia czy cokolwiek dodatkowego?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Trzymam kciuki za opuszczenie przez Czarnka rządowych stanowisk i opuszczenie na zawsze parlamentu.
    już oceniałe(a)ś
    14
    0
    Panie Czarnek, proszę zachować resztki rozsądku i podjąć jedynie słuszną decyzję. I nie ma tu znaczenia, że NIGDY nie będę podzielał Pana poglądów. Jestem rodzicem siódmoklasistki. Moja córka do pewnego momentu znosiła dzielnie lockdown, izolację w COVIDzie, zmianę szkoły, ale na początku roku coś pękło. Zdalne nauczanie i porwana tkanka społeczna, nasilające się fobie zmusiły nas, rodziców do zapewnienia dziecku terapii psychologicznej. Sami ledwo wytrzymujemy tę szkolną presję, naciski, zdalne nauczanie i wspólne odrabianie lekcji. Brak możliwości wykazania się przez uczniów w realnych warunkach szkolnych sprawiają, że dzieci są ocenianie niemal WYŁĄCZNIE przez pryzmat wyników testów!!! A wyniki te są pochodną poziomu nauczania zdalnego. Na wszystko brakuje czasu, to jest koszmar. Dodatkowy przedmiot na tym całym egzaminie to kolejna tortura!!!!!!
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    Również obecni 6-klasiści, a być może i 5, powinni być zwolnieni z tego egzaminu. W przypadku 6-klasisty półtora roku biologi lub geografii zdalnie (jeśli nie będzie jeszcze dłużej) z trzech lat nauki.przy czym pierwsze pół roku nauki zdalnej było kpiną. I egzamin. Powodzenia
    już oceniałe(a)ś
    5
    2
    CKE powinna w przyszłości przeprowadzać egzaminy na czynne i bierne prawo wyborcze. Skoro edukacja jest bezpłatna i obowiązkowa to trzeba podnosić poprzeczkę.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Padnijcie na kolana i proście!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0