Kraje Unii Europejskiej mają swoje tradycje, a ich systemy sądowe znacznie się różnią. Jeśli jednak wprowadzane są jakiekolwiek zmiany w wymiarze sprawiedliwości, muszą one w sposób oczywisty uwzględniać podstawowe standardy.

 

PATRYCJA MACIEJEWICZ, BARTEK GODUSŁAWSKI: Jak ocenia pan zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości? Prezydent Andrzej Duda najpierw zawetował projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a teraz przedstawił własne propozycje.

KOEN LENAERTS, prezesem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej: - Sędziowie w Unii Europejskiej muszą być niezależni od władz politycznych i administracyjnych, ponieważ czasami orzekają przeciw tym władzom, ale w interesie obywateli. Jeśli obywatel jakiegoś kraju uzna, że praktyka w jego ojczyźnie jest niezgodna z unijnymi prawami, wówczas to niezależny od polityków bezstronny sędzia musi rozstrzygnąć, czy tak właśnie jest.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Co tam opinia jakiegoś prezesa ...my biało czerwona drużyna dobrej zmiany damy radę i zrobimy taki burdel w kraju,że Europa sama dam nam kopa wcale nie musimy wychodzić z Unii.Sąd Najwyższy skończy jak Trybunał Konstytucyjny a o winie orzekać teraz po rewolucji bolszewickiej będą aktywiści partyjni PISu w ramach udziału czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości.
    @janicki
    Trójki robotniczo-chłopsko-katechetyczne!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    PiS - gwarancja - sraj Polaku sraj bo to jest twój kraj czy tyle jeszcze ci zostalo ze wysrac sie mozesz smialo ?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0