Szybka ścieżka diagnostyczna dla chorych onkologicznych, bez limitu oraz rozszerzenie uprawnień lekarzy rodzinnych i inne płacenie za ich pracę - to niektóre pomysły resortu zdrowia na skrócenie kolejek. Ale skąd weźmie na to pieniądze? Nie wiadomo.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz dostał od premiera Donalda Tuska ultimatum: albo do 24 marca przedstawi plan skrócenia kolejek w służbie zdrowia, albo będzie musiał odejść.

Dlaczego kolejki w ogóle są, skoro NFZ ma do dyspozycji 64 mld zł na nasze leczenie? - To wciąż za mało pieniędzy. Na ochronę zdrowia wydajemy 5 proc. PKB, średnia dla krajów europejskich to 6,5 proc. Mamy też za mało lekarzy, tylko 24 na 10 tys. mieszkańców (w Europie 34). I w końcu winny jest sam system - nastawiony na mnożenie usług, pogoń za zyskiem, a nie całościową opiekę nad pacjentem - uważa b. minister zdrowia Marek Balicki (SLD).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Zabawne. Jeszcze niedawno ministrowie i urzędnicy PO twierdzili i robili coś zupełnie odwrotnego. Przecież to za PO znacznie zwiększono biurokrację np. aby otrzymać receptę nawet na choroby przewlekłe trzeba się zapisać na wizytę, drastycznie ograniczono ważność recept, zabrano liczne uprawnienia, lekarze rodzinni nie mogą kierować na wiele badań itd.
    @25000zl no, tak... najpierw zreformowali, żeby teraz zrobić reformę reformy.... ta zabawa trwa od lat... centralizacja, decentralizacja i znów pomysły by...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nareszcie coś sensownego . Wspaniały pomysł . Tym razem bezczelne społeczeństwo powinno przyjąć pomysł z entuzjazmem , przestać prześladować rząd , Sejm i Senat i w drodze najwyższego uznania nadać naszym przedstawicielom prawo pierwszeństwa w korzystaniu z tych przywilejów i udogodnień . Oczekuję zatem , że już od dzisiaj karty pacjenta od premiera i jego ministrów i wiceministrów zostaną usunięte z przychodni specjalistycznych , a oni sami skorzystają z dobrodziejstw pomysłodawcy . Krzepkiego zdrowia i sił w pracy dla naszej Ojczyzny . Tak trzymać i pilnować , aby korzystali z tego przywileju !
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    Jeszcze trochę takiego "leczenia' i problem rozwiąże się sam..
    @stach22 Należy wziąć pod uwagę , że powyżej siedemdziesiątki żyje pokolenie urodzone w czasie wojny . A takie uparciuchy , zahartowane w czasie okupacji i stalinowskim dobrobycie zawsze władzy robią na złość . Sto lat dla nich to za mało
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Dlaczego w polskim systemie nie moża wprowadzić minimalnej opłaty (rzędu 1-5 zł) za wizytęu lekarza ? Prosze o tylko POWAŻNE odpowiedzi.
    @lort-wiader Bo PO starci elektorat emerytów.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @lort-wiader ciekawe ile płaci się w innych państwach naszego regionu.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Lekarz pierwszego kontaktu jest obciążony biurokracją , jeśli ma mieć dodatkowe zadania to trzeba go uwolnić od zbędnej biurokracji, "zbędnej" czyli niezwiązanej z leczeniem(zaświadczenia do ZUS na przykład). Dokładanie mu roboty zakończy się tym, że zostanie popsute to, co w miarę nieźle jeszcze funkcjonuje.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    To co mówi p. Janicka każdy pacjent gołym okiem widzi tylko ministrowie jeszcze na to nie wpadli, chyba z powodu zbyt wysokich kwalifikacji organizacyjnych, które pozbawiają ich umiejetności trzeźwej oceny faktów. ---- "Pomysłów miałbym wiele ale już się nie pojawiają" - Arno Geiger
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Proponuje 5zł za wizytę tak jak w Czechach i kolejki nie będzie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    niech nam Premier Tusk nie obiecuje odejścia Arłukowicza, bo przeciez on sam odejdzie do Europarlamentu - to taka ewakuacja z miękkim lądowaniem na kupce forsy unijnej.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1