Premier Donald Tusk niespodziewanie ogłosił, że rząd jest gotowy, by rozbudować Elektrownię Opole. Kampanię za rozbudową elektrowni rozpoczęła opolska redakcja "Gazety Wyborczej". Do wczoraj udało się zebrać 2,5 tys. podpisów pod petycją w tej sprawie. Do akcji "Gazety" włączyły się Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski, wsparły ją Radio Opole, TVP Opole oraz wiele firm.

- Uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, by ta inwestycja była prowadzona zgodnie z planami - ogłosił wczoraj Donald Tusk.

To istotna zmiana, bo jeszcze w kwietniu Polska Grupa Energetyczna ogłosiła, że planowanej od lat budowy dwóch nowych bloków EO nie będzie. Ówczesny powód: "zmiany na rynku energetycznym, które nie przyniosłyby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE".

Rozbudowę elektrowni premier zapowiedział w drugim exposé; jej wartość - 11,5 mld zł, z czego zdaniem fachowców 20 proc. pozostałoby w regionie. Szacowano również, że na trwającej nawet 10 lat budowie zatrudnienie znalazłoby tysiąc osób.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    W aspekcie rozbudowy Elektrowni Opole jakoś cicho zrobiło się o ditlenku węgla, który owa elektrownia w procesie spalania musi wytwarzać. Ten paskudny ditlenek, zwany poprzednio (okazuje się niesłusznie) dwutlenkiem był oskarżany przez bogatych Amerykanów, w tym wiceprezydentów USA o wredną moc zmiany klimatu na cieplejszy. Do tych opinii przyłączyli się naiwni "ekolodzy" nie widzący, że to hucpa i gigantyczny skok na kasę. Na szczęście praktyczni Opolanie wolą już teraz zarobić przy budowie, niż opóźniać powstanie w Opolu tropikalnych plaż i gajów kokosowych, w których ewentualnie mogli by przyjmować turystów. Okazuje się, że jednak bliższa koszula ciału niźli kufajka.
    już oceniałe(a)ś
    12
    4
    No, no. Tego po nieudacznikach platformerskich się nie spodziewałem. Postanowili jednak rozbudować elektrownię w Opolu miast kupować prąd za granicą, tak jak u nich, to w zwyczaju. Ich ulubiona śpiewka to" sprowadzimy sobie z zagranicy" W rozpaczy pewnie są jacyś tzw. europejczycy, piewcy "wolnego rynku", zadają pewnie sobie pytanie jak to teraz będzie? Trochę Polaków znajdzie pracę w kraju a to się w ich kosmopolitycznych zakutych łbach nie mieści.
    No i już są wyniki. Już wiadomo za kim GW-no stoi. Nie mogę ci dodać plusa. Cenzor jest kosmopolityczny kosmicznie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    Trudno tu, po za nielicznymi wyjątkami, znaleźć rozsądne awatary. Tym bardziej dziękuje za plusa, nawet, gdy jest niezrealizowany.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @polskadogorynogami ale więcej i tak wyjedzie bo nie stać ich będzie na płacenie rachunków za własny, ale drogi prąd tego pewnie nie wiesz, ale nie wszyscy zarabiają tyle co pracownicy elektrowni którzy dodatkowo płacą 10x mniej za prąd
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Oczywiście, że to polityczna decyzja i to w stylu carskim. Źli bojarzy (PGE) w zaprzaństwie swoim powiedzieli, że nie zbudują, wtedy interweniował dobry car, batiuszka (wiadomo, kto) i kazał zbudować. Zachwycony lud zawył z radości...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    W ciągu 40 lat wydajność wzrosła o 80 % - wzrost wynagrodzeń tylko o 10 % !!! Nadszedł czas na wprowadzenie 6-godz. dnia pracy, BEZ NADGODZIN !!! Bez wprowadzenia na rynek pracy bezrobotnych nie ma się co spodziewać wyjścia z kryzysu !!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Tak, i teraz cały kraj się dołoży do nieracjonalnej ekonomicznie inwestycji, tylko po to, żeby premier nie wyszedł po raz kolejny na głupka i nie osłabił swojej pozycji przed wyborami przewodniczącego PO. Brawo, dla Tuska kolejna kadencja, dla nas wyższe podatki i skończymy jak Grecja. Tam też państwo było używane jako prywatny folwark.
    już oceniałe(a)ś
    3
    5
    nie opłaca się z przyczyn ekonomicznych to zrobią to dla polityki i znowu społeczeństwo się zrzuci na kosmiczne zarobki energetyków
    już oceniałe(a)ś
    5
    7
    Opolskia PO powinna to wykorzystac i na kazdym kroku o tym trabic bo to jest jej sukces.
    już oceniałe(a)ś
    2
    5