Londyn i inne północne europejskie miasta, gdzie upały zdarzały się rzadko, a głównym zagrożeniem było zimno, muszą przystosować się do nowej rzeczywistości albo zginą - podkreśla Philipp Rode z London School of Economics

Współpraca: Isabella Kwai i Euan Ward

Kiedy po kolejnym dniu rekordowych upałów, we wtorek wieczorem, na Londyn spadła ulewa, wyczerpani mieszkańcy mogli w końcu odetchnąć z ulgą. Wcześniej jednak wyjątkowo wysokie temperatury wywoływały pożary, zakłócały ruch pociągów oraz funkcjonowanie miejskiej infrastruktury i służby zdrowia.

Upał ustąpił w środę, ale pozostaje pytanie, jak Londyn i inne europejskie metropolie poradzą sobie z rosnącą częstotliwością takich ekstremalnych zjawisk pogodowych. Philipp Rode, dyrektor wykonawczy LSE Cities, ośrodka badawczego przy London School of Economics, podkreśla, że wtorkowy kryzys pokazał, jak ryzykowne jest lekceważenie przestróg płynących ze strony meteorologów, mediów, urbanistów i klimatologów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A przecież wystarczą niewielkie zmiany by w miastach było lepiej. NP projektowanie zabudowy tak by miasto było naturalnie wietrzone, ale oczywiście można zabudować takie korytarze. Mozna sadzić i pielęgnować drzewa, ale można również wyciąć wszystko bo liście się sypią i wszystko wyłożyć kostką i betonem zalać. O tym jak duże drzewa obniżają temperaturę najlepiej się przekonać właśnie w czasie ekstremalnych upałów. Gdy słońce dosłownie parzy skórę, w tym czasie pod dużym drzewem jest przyjemny i miły chłodek. Ale to ma być drzewo na nie patyk w ziemi zalanej dookoła betonem. No ale u nas drzewa w mieście się wycina, wzdłuż dróg również. Więcej betonu, więcej szklanych domów, po co jakieś liście z drzew mają syfić. Wyciąć, wyrąbać i zalać betonem będzie schludnie. I koniecznie wysypać drobnymi kamyczkami - taki trend. Ludzie nawet taką betonozę sobie robią we własnych ogródkach, więc potem cierpią.
    już oceniałe(a)ś
    50
    1
    Owszem, to wszystko jest tragiczne. Mimo wszystko to jednak nic w porównaniu z tym, co czeka kraje i ludzi Południa. I o tym powinno się pamiętać, utyskując na niedogodności, które zafundowaliśmy całemu światu, a sobie przy okazji, przez nieopanowaną zachłanność.
    już oceniałe(a)ś
    53
    7
    O 0,16 stopnia?? Poprawcie to szybko, jak już to o 1,6
    @Werny_hora
    Tylko przez kilka dni w roku np 5/365 występują tskie ekstremalne temperatury.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Werny_hora i tak źle i tak niedobrze. W oryginale było 2 °F. Tylko że to jest różnica temperatury, a nie konkretna temperatura, więc żeby uzyskać różnicę temperatury w °C, należy po prostu pomnożyć razy 5/9 co daje 1,(1) °C
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zobaczymy, jak sobie poradzimy przy +50 C przez np. dwa tygodnie...
    @SimonPress
    Wielu sobie nie poradzi.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @SimonPress
    Przeżyłam kiedyś 52 stopnie podróżując cały miesiąc w Iranie za czasów szaha, i potem znowu w Anatolii przez kilka dni. Przed oczami pokazywały mi się czasem fioletowe plamy.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @SimonPress
    Ci co sobie nie poradzą wymrą z pożytkiem dla pozostałych. Dobór naturalny.
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    W Warszawie trwa zagęszczanie :) Także poza centrum miasta. I na terenach należących do miasta gdzie spokojnie można tworzyć zieleń.
    @mikosa666
    To może niech rząd da na to pieniądze a nie tylko zabiera samorządom
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @mikosa666
    Trzeba pogodzić liczbę nas, standard, w jakim chcemy żyć, komunikację oraz tereny upraw, wypoczynku w naturze i potrzeby zwierząt, czyli przyrodę. Widzę tylko połączenie zmniejszania liczby ludzi, rezygnację z hodowania dla nas do pożarcia zwierząt i budowanie w górę.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Walka z globalnym ociepleniem wymaga podjęcia radykalnych działań w krótkim czasie i wyeliminowania emisji we wszystkich krajach, inaczej będzie nieskuteczna. Trzeba więc w tym celu powołać rząd światowy. Inaczej nie da się tego problemu rozwiązać. Tymczasem każdy chce ratować się na swoją rękę dominuje w polityce nurt tożsamościowy. Perspektywy nie są zatem wesołe.
    @espero
    Rząd światowy powoli się zawiązuje. Mają nawet swoje hasło: "Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy".
    już oceniałe(a)ś
    2
    7
    @espero
    Rząd światowy z siedzibą w Jerozolimie?
    już oceniałe(a)ś
    2
    10
    @pawel_zet1
    Typowy ciemny polski antysemita.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @Józef Soplica
    Masz rację, lepiej mieć dużo na koncie, ale nie mieć wody do picia.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @espero
    Najlepiej radziecki xdxdxd
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @Józef Soplica
    jeśli będę szczęśliwy to co w tym złego?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tycho99
    Że zdechniesz?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Fachowcy i naukowcy są zawsze słuchani PO szkodzie. O tym, jak homo sapiens zabija powoli swoją planetę czytałam już w latach 80-tych zeszłego wieku. Ale ona musiała zacząć umierać "z przytupem i efektami", kilkadziesiąt lat później, by zaczęli na to zwracać uwagę nie tylko zniszowo zainteresowani tematem.
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    Północ Europy? No to co powiecie o Bangladeszu?
    już oceniałe(a)ś
    8
    0