W epoce galopujących zmian klimatu Afryka ma najwięcej do zyskania na geoinżynierii słonecznej, ale i najwięcej do stracenia, jeśli ta technologia okaże się porażką.

Prawa Autorskie: Project Syndicate, 2024, www.project-syndicate.org

***

Na ostatnim Zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEA), które odbyło się w Nairobi, kraje afrykańskie zajęły zdecydowane stanowisko przeciwko potencjalnym, nowym technologiom, które - jeśli zostaną opracowane - mogą doprowadzić do chaosu w i tak już zaburzonym klimacie.

Przywódcy tego kontynentu - przy wsparciu innych krajów rozwijających się - pomogli odrzucić rezolucję, która wzywała do dalszych badań nad korzyściami i zagrożeniami związanymi z modyfikacją promieniowania słonecznego (SRM).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Bzdura, jakim trzeba byc psychopata, zeby w obliczu katastrofy chciec zarabiac na tym nieszczesciu i dalej w to brnac? Przeciez jak to pie...ie a pie...ie jak zwyczajnie nie ograniczymy co2 to na nic im ta kasa bo zdechna. Nie mozna miec ciastka i zjesc ciastka
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    wszystkie drogi prowadzą do piachu. A że ludzkość rozmnożyła się w sposób absolutnie niedopuszczalny i niekontrolowalny to jej część będzie ginęła
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    W afryce mamy kolonializm szczepionkowy. Koncerny testuja na biednych afrykanczykach nowe preparaty. W europie mniejsze dawki aluminium jest w szczepionkach. Bylo kilka znanych spraw w zwiecie smierci na duza skale osob. Wystarczy poczytac a nie od razu zaprzeczac.
    już oceniałe(a)ś
    3
    5
    Wszyscy trzej reprezentują interes globalnego południa.
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    Im później się za to zabierzemy, tym więcej najpierw stracimy. Modele klimatyczne sprawdzają się jak na razie jezeli idzie o przewidywanie ocieplenia, więc ich przewidywania dotyczące efektów geoinżynierii mają duże szanse być poprawne.
    już oceniałe(a)ś
    5
    8
    kryzys klimatyczny gwałtownie przyspieszył w zeszłym roku,
    nie wierzę, że uda się go jeszcze zatrzymać bez geoinżynierii
    przez taki opór ona będzie robiona na szybko jak umrze z gorąca 100 mln ludzi, zapewne znaczna część w Afryce,
    wtedy nie będziemy mieli wyników tych badań, które właśnie zablokowali
    już oceniałe(a)ś
    0
    5
    ukradkiem wprowadza sie do swiadomosci spolecznej poglad ze to nie czlowiek przyczynia sie do ocieplenia klimatu. od dawna wiadomo ze to Slonce jest odpowiedzialne za ten proces . wzraz ze wzrostem temperatury ziemi zwieksza sie ilosc CO2, a ze zbiega sie to ze wzrostem aktywnosci ludzkosci to obwinia sie czlowieka za efekt grzewczy
    @george1955
    Co?
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @george1955
    Jakiś bełkot. Napisz w sposób jasny i klarowny.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @zabicdrozda59
    On chce, żeby wyłączyć Słońce.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @george1955
    Nie wiesz o czym piszesz. Wzrost aktywności Słońca nie jest wystarczająco duży, aby tłumaczyć wzrost temperatur na Ziemi. Globalne ocieplenie jest wynikiem działalności człowieka, tu nie ma o czym dyskutować.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Skokowe ocieplenie glony w zeszłym roku i postępujące w tym (skok z +1,2 oC do +1,7oC), może być spowodowane odchodzeniem od zasilania statków zasiarczonym paliwem.
    Biorąc pod uwagę przewodnictwo różnych komórek ONZ, po zakazie stosowania rozwiązań inżynierii klimatycznej (czyli naukowych), należy spodziewać się wprowadzenia zakazu stosowania w Afryce medycyny, praw kobiet i innej religii niż Islam i kult aktualnie rządzącej jednostki.
    ONZ - organizacja wsparcia dyktatorów...
    już oceniałe(a)ś
    7
    19