Niezwykły ptak, który jest chlubą i symbolem bioróżnorodności Indonezji, już jest krytycznie zagrożony. A ponieważ kraj chce budować nową stolicę, jego sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Nogal hełmiasty to rzadki i interesujący ptak, który stał się symbolem bioróżnorodności Sulawesi, jednej z indonezyjskich wysp. Można go znaleźć w logo różnych przedsięwzięć. Gipsowy posąg nogala stoi przed wejściem do największego hotelu w stolicy wyspy, nogal zdobi także miejskie murale. Ale ten endemiczny ptak jest krytycznie zagrożony, według różnych szacunków dorosłych osobników zostało od 8 do 12 tys. A Sulawesi została właśnie zapleczem budowlanym dla Borneo, gdzie powstaje nowa stolica Indonezji - Nusantara. Dlatego powstała obawa, że budowa dróg i portów oraz transport materiałów budowlanych zniszczy na dobre siedliska tego unikatowego ptaka. Jak na ironię - wedle zapowiedzi władz Indonezji - nowa stolica ma być miastem ogrodem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Trzy podstawowe zasady ochrony przyrody: po pierwsze kondomy, po drugie kondomy i po trzecie kondomy. Wtedy przetrwają i nogale i kondory i ludzie - wbrew pozorom. A tak na marginesie, przeniesienie stolicy na Borneo to początek końca przyrody tej przepięknej wyspy. Znając potencjał rozrodczy Indonezyjczyków ...
    @Sandokan
    dokładnie: sterylizacja, aborcja, antykoncepcja. Prowadzę na biologii taki przedmiot "Ochrona różnorodności biologicznej", ale zastanawiam się, czy w przyszłym roku nie zredukować całej prezentacji do jednego slajdu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Perimyotis
    Myślę, że w młodych warto inwestować. Ja prowadziłem ochronę przyrody przez kilkadziesiąt lat. Miałem chwile zwątpienia ale zawsze znalazła się co najmniej garstka, dla której warto było to robić. Determinacja i upór wykładowcy zasiewa ziarno, które kiełkuje po latach. Nie rezygnuj!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    No to niech się lepiej przestaną rozmnażać Indonezyjczycy, to jest złoty środek na wszystko, na tłok, na wypalanie, na smog. I w dodatku ptaki przeżyją.
    @gownoprawda77
    strzał w 10!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Brzmi jak typowi ludzie - zamienić jedno miejsce w zrujnowaną kloakę, a następnie uciekać stamtąd, żeby zafajdać kolejne miejsce. Kisnę, jak wszyscy oskarżają o takie postępowanie kormorany czy inne zwierzęta, które nawet nie zbliżyły się do tego lvlu.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    :(
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    stolica Indonezji należy też do jednej z najbardziej zanieczyszczonych metropolii na świecie… litości!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1