Przez dekady alarmował w telewizji o degradacji środowiska. Jednak obserwując tego lata płonące lasy i rosnące temperatury, 87-letni David Suzuki, jeden z najsłynniejszych kanadyjskich naukowców, poczuł, że zawiódł.

Wyspa Quadra, Kolumbia Brytyjska. Realistyczne odbitki ryb złowionych przez jego młodych wnuków zdobiły ściany wakacyjnego domu Davida Suzukiego - drobiazgowe obrazy dorszy i łososi powstały poprzez odciśnięcie ciał zwierząt na białym papierze pokrytym czarnym tuszem, zgodnie z tradycyjną japońską formą sztuki gyotaku, czyli odcisków ryb.

Suzuki, genetyk, dziennikarz naukowy, płodny autor i być może najwybitniejszy kanadyjski ekolog, powiedział, że za tymi szczegółowymi obrazami stały motywy nie estetyczne, ale pedagogiczne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Dziękuję za ten artykuł.
    już oceniałe(a)ś
    14
    0
    "Matka Ziemia ma gorączkę - powiedział. - A gorączka, jeśli będzie rosła i nad nią nie zapanujemy, zrobi dokładnie to samo, co robi zawsze."

    Tak - zabije to, co jest szkodliwe dla Niej - czyli nas. :/
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    "cudzoziemcy zwiększają "ślad ekologiczny" w kraju, który jest "przepełniony" - to jakis żart jest... Kanada przepełninona...
    @zeta.centauri
    To, że inne kraje są przeludnione bardziej, nie oznacza, że nie są przeludnione kraje przeludnione mniej. Rozumiem, że nieprzyzwyczajony umysł reaguje wyparciem na nieznane i zaskakujące dla niego stwierdzenia, ale lepiej najpierw zapoznać się z argumentacją Suzuki i na nią reagować własnymi argumentami.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @eskramtop
    Rozumiem, ze nieprzyzwyczajny do myślenia umysł reaguje odrzucenie rzeczywistości. Przeciez Ci ludzie nie przyjezdzaja z kosmosu do Kanady tylko z miejsc gdzie warunki sa rzedy wielkości gorsze.
    Kanada nie jest odizolowanym krajem na świecie. W stosunku do wielu innch miejsc nie ma zadnego przeludnienia.
    Polecam wyciągnać nos z idealistycznych książek i spojrzeć na świat wokół siebie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @zeta.centauri
    Czyli dalej ogłaszasz swój pogląd na definicję przeludnienia (jak mniej przeludniony to nie przeludniony) i nie znasz argumentów osoby, której pogląd krytykujesz.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @eskramtop
    Dalej twierdzę, że Kanada nie jest odizolowanym swiatem i w porównaniu do innych miejsc na globie ma sie nieźle, czytanie ze zrozumieniem się kłania. Polecam przeczytać defnicje słowa "relatywnie" (a takze poczytać reakcje samych kanadyjczyków a jego wypowiedzi).
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @zeta.centauri
    A kto twierdził, że Kanada w porównaniu z innymi miejscami ma źle?
    Czy ty w ogóle czytałeś, co napisałeś w pierwszym poście?
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    > w kraju, który jest "przepełniony".
    Powierzchnia Kanady 9,98 mln km², ludność 38 mln.
    Ludnośc Polski - 38 mln, powierchnia 314000 km2. Czyli nasza gęstość zaludnienia jest 30 razy większa.
    Jeżeli zatem ktoś nazywa Kanadę "przepełnioną", to dobitnie świadczy to tym, jak poważna to osoba.
    @masofrev
    Z czego większość nie nadaje się do zamieszkania.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @realista_eu
    Nawet, jeżeli ponad połowa nie nadawałaby się do zamieszkania, to wciąż gęstość zaludnienia jest 15 razy mniejsza, niż w Polsce. A pozostała część nadaje się jak najbardziej do mieszkania.
    Byłem widziałem. Przejechałem 700 km na północ on Winnipegu. Po drodze "wioski" (czyli kilka domów) co jakieś 50-70 km. Reszta - puściutka, tylko lasek, lasek lasek.
    A Manitoba to zaledwie jedna prowincja.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @masofrev
    NIE "lasek, lasek, lasek" tylko TAJGA! Odwieczny las, chroniący nas przed jeszcze większą katastrofą!!

    Zważywszy na Twoje spojrzenie na tę kwestię, Kanada powinna całą Tajgę ogrodzić płotem pod prądem z napisami "Wstęp wzbroniony pod karą śmierci". NIE żartuję.

    Zachowanie tego "lasku" w całości, to ostatnia nadzieja ludzkości - i wielka chwała Kanadzie, że ten "lasek" nadal istnieje!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Znowu NYT. Może by tak przestać przedrukowywać te "sensacje" i "odkrycia"?
    @beaumonter
    A może ty przestaniesz produkować swoje "mądrości"?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @beaumonter
    jak świadczą niektóre wypowiedzi, NAUKI nigdy dosyć.
    W XXI wieku, kiedy nauka jest dostępna bezpłatnie dla większości ludzi, ktoś nadal NIE WIE, że drzewa dają nam tlen, którym oddychamy - my i wszystkie zwierzęta.
    A GW przedrukowuje bo te artykuły są ciekawe - no i chwała jej za to, przy okazji może chociaż kilku niedouczonych zdobędzie małą cząstkę wiedzy, podanej w łatwy sposób.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0