Koncepcję granic planetarnych po raz pierwszy ogłoszono w 2009 roku. Ich zachowanie ma gwarantować utrzymanie takiego ziemskiego środowiska, z jakim mieliśmy do czynienia przez ostatnich 10-12 tys. lat do początku rewolucji przemysłowej. Wtedy właśnie ludzkość zaczęła na masową skalę spalać duże ilości paliw kopalnych. Te warunki stanowią pewnego rodzaju optimum dla życia i przetrwania gatunku ludzkiego.
Wspomnianych granic planetarnych jest dziewięć i dotyczą one:
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Zgodziłabym się z Toba, gdyby nie to, że człowiek zabierze ze sobą obecny ekosystem. Nie odejdziemy sami. Twoje spojrzenie jest antropocentryczne.
Będzie inny ekosystem, idealny dla innych gatunków, które przystosują się do życia w nowych warunkach. Ziemia ma 4,5 mld lat, przetrwała kilka megakatastrof kosmicznych i przetrwa kolejne.
została juz dawno przekroczona , to ona warunkuje przekraczanie od 1 do 9
-Produkcja przemysłowa jest obecnie prowadzona na niespotykana dotąd skale i planeta ma już po prostu dość
-Skala urbanizacji doprowadziła do takiego zniszczenia siedlisk roslin i zwierząt ze coraz wiecej gatunków jest na granicy wymarcia
- GIGANTYCZNA WYCINKA LASÓW doprowadziała do zachwiania mechanizmu regulacji klimatu ( wchłanianie CO2 zatrzymywanie zasobów wody )
i mozna by tak wyliczać godzinami ..
ocean wchlania najwiecej CO2 . Lasy duzo mniejsza czesc i w wiekszym okresie czasu.
Ale tak duzo ludzi to duzo jedzenia, miejsca do zycia, odpadów.
A jakie regiony w tym przoduja? Afryka...nie maja jedzenia a zwiekszaja populacje kilkukrotnie. ONZ milczy bo wygodniej jest szukac winnych w krajach samowystarczalnych niz ubogich swojego pochodzenia.
zatem niech ONZ i reszta ślą kolejne tysiące tn jedzenia do afryki
Ktoś "niepolitycznie " powiedział prawde ze : "jedno głodne afrykańskie dziecko spłodzi kolejnych 5 głodnych afrykańskich dzieci "
PS
tylko jak temperatura oceanu rosnie to powsztaja martwe strefy które już nie wchłaniają CO2
A to klimat sie nie zmienia? Czemu biora ostatnie 12tys. lat a nie 140tys? Wtedy skonczylo sie ochlodzenie klimatu....i zaczelo sie robic CIEPLEJ. I palenie ognisk przez plemiona nie przyczynilo sie do tego nie badz naiwny.
Kwestia jest jak najbardziej odejscie od paliw kopalnych czy bardziej harmonijny sposob zycia z natura. I tu zgoda. Problemem jest tez przeludnienie niektorych regionow swiata nie mogacych sie wyżywić tam.
Ale to kolejne niepopularne stwierdzenie.
I tak cieplejsza zima to mniej opalu i nizsze rachunki, emisja CO2 w tym czasie. Czemu grekom czy hiszpanom ma byc dobrze a nam nie?! To im powinno zalezec bardziej na zachowaniu klimatu...a jakos tego nie widać. Slychac tylko niemcy, skandynawie i kraje beneluksu.