Z powodu upałów umiera coraz więcej ludzi, a najbardziej cierpią najbiedniejsi. Naukowcy posłużyli się imponującym zbiorem danych, by ustalić idealną temperaturę, w której nadmierna śmiertelność jest możliwie najniższa.

Dwie dekady temu, latem 2003 roku, w Europie temperatury sięgały 47,5 stopni Celsjusza. Szacuje się, że w wyniku ówczesnej fali upałów zmarło od 45 tys. do 70 tys. osób - z powodu odwodnienia, udaru cieplnego czy zawału serca. W samym Paryżu zmarło około 2,7 tys. osób.

W lipcu 2022 roku w leżącej na północy Portugalii miejscowości Coruche termometry pokazały 48,8 st. C. To tyle samo, ile w rekordowym roku 2021, kiedy taką temperaturą odnotowano w Syrakuzach na Sycylii.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Oczywiście durne komentarze plaskoziemcow wierzących lepiej bo widzieli filmik w toube że katastrofy klimatycznej nie ma. Ludzkość jest zbyt głupia aby mogła przetrwać.
    @espero
    i teraz będzie sobie tłumaczyła, że to upały
    będą umierać od nadmiaru ludzkości.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @espero
    Człowiek, to największy szkodnik na tej planecie. Uważam, że jeżeli ludzkość nie przetrwa, to tylko tylko z korzyścią dla planety
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @imperator_57
    Jeśli naprawdę wierzysz w te bzdury to zawsze możesz dać przykład innym szkodnikom uratować Ziemię, uwalniając ją od przeludnienia.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    A jak wielokrotnie piszę tu o doskonałej technologii pasywnego chłodzenia budynków przy wykorzystaniu odwiertów gruntowych pomp ciepła, to zawsze jakieś dupki przypisują mi bycie kryptoreklamiarzem producentów pomp ciepła. Trwa dziś pandemonium kłamców, ale na szczęście nigdy tak silnie zjednoczony nie był świat nauki. Każdy ma dostęp do globalnej bazy artykułów naukowych (co prawda nie najnowszych, te są płatne) i każdy może sprawdzić co jest prawdziwe w wiarygodnych źródłach - jedyny warunek to umiejętność czytania ze zrozumieniem.

    A więc, chłodzenie pasywne można montować w większości budynków i w przyszłości będzie zbawieniem w miastach. Warunkiem jest posiadanie fragmentu własnej działki. I tu niestety wspólnoty mieszkaniowe, które wydzieliły działki po obrysie budynków będą przegrane.
    @en.en
    Głos rozsądku, klimat na Ziemi od zawsze podlega naturalnym zmianom z dawniej ludzie albo się do niego dostosowali albo następowała naturalna redukcja populacji. Dostosowanie się do zmian to szansa na przetrwanie. Walka z naturą i zmianami klimatu zawsze była skazana na porażkę, ale ciągle jest dużo osób które nie potrafią wyciągnąć wniosków z przeszłości i chcą walczyć z wiatrakami.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @A350
    "Głos rozsądku, klimat na Ziemi od zawsze podlega naturalnym zmianom"

    Naturalność tej akurat zmiany jest mocno dyskusyjna. "Od zawsze" nie było nigdy ocieplania się w takim tempie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    No i dobrze, tego bydła jest zwyczajnie za dużo. Środowisko jak widać, reguluje nadmiernie rozrośniętą populację.
    @a_gdybym_zgolil_ten_was
    Rzecz jasna to zawsze inni ("to bydło") mają umierać.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jedno jest pewne: branża pogrzebowa będzie w rozkwicie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Już wkrótce PiS ogłosi nowy program - Klimatyzacja+
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Widziałem pilski wyniki badań nad wpływem dziennej temperatury maksymalnej na śmiertelność. Chyba z danych warszawskich. Minimum śmiertelności było dla 21 C.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zmniejszenie populacji światowej do 3 mld pozwoli na uniknięcie katastrofy. Starczy wtedy żywności i energii odnawialnej dla wszystkich. Są różne drogi do osiągnięcia tej liczby . Albo polityka jednego dziecka w skali światowej , albo upał i głód zrobią co swoje.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Jak na razie zdecydowanie więcej ludzi umiera co roku z zimna.
    @zbigkir123
    W Polsce? Może ciągle jeszcze tak. Ale na pewno nie na świecie. Zresztą poczekajmy na pierwszą naprawdę zabójczą falę upałów jak ta z 2010 roku w Rosji.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2