Branża futrzarska od lat próbuje nas przekonać, że nie ma bardziej przyjaznego dla środowiska materiału niż futro. Zdaniem organizacji Humane Society Intenational to fałsz. Jeśli patrzeć na ślad węglowy, to już nawet tzw. sztuczne futra, choć wykonane z syntetycznych tworzyw, są bardziej ekologiczne.

Jak podaje organizacja prozwierzęca i ekologiczna Humane Society International (HSI), rocznie na świecie hoduje się ok. 100 mln zwierząt na futra. Tylko w 2021 roku, i w samej tylko Europie, zabito na fermach futrzarskich 10 mln norek, lisów i jenotów. HSI postanowiło sprawdzić, jaki jest koszt środowiskowy tego procederu. Badanie zostało zlecone firmie Foodsteps, przeanalizowano niemal cały łańcuch dostaw: od produkcji samego surowca, przez jego przetwarzanie, na sprzedaży detalicznej kończąc. Nie uwzględniono jedynie utylizacji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Nie uwzględniono utylizacji. A trzeba było. Futro jest biodegradowalne, nie pozostawia po sobie mikroplastiku.
    @skorlon
    Jesteś pewien, że po obróbce chemicznej futro jest biodegradowalne?
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @f.h.
    Nie, nie jestem pewien. Ale składają się z białek, które nawet poddane modyfikacji łatwiej się rozkładają niż tworzywa sztuczne.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Właściwie to ludzie są nieekologiczni, bo muszą oddychać, wydalać, jeść, ubrać się w coś i gdzieś mieszkać. W celu walki z klimatem proponuję redukcję do 2100 roku populacji ludzi na Ziemi o około 7,5 miliarda - od razu przyroda trochę odetchnie :)
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Gdzie jest raport Banasia o pisowskim złodziejstwie???? Kolaborujecie że złodziejami??? Po co nam taka prenumerata!!!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    A ślad węglowy eko skóry przeważnie pochodnej ropienaftowej jest jescze większy...
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    brawo, poliester jest zdrowy dla środowiska - fantastyczna wiadomość , to że rozkłada się jakieś 650 lat nie ma znaczenia, pani aktywiska widocznie rozstała się z rozumem
    już oceniałe(a)ś
    2
    3