Pożary w Kanadzie mają bezprecedensową skalę, a gryzący dym spowił już m.in. Nowy Jork, Waszyngton czy Filadelfię. Według meteorologów dotrze też nad Norwegię.

Sezon pożarów lasów (ang. wildfires) w Kanadzie rozpoczął się w tym roku wyjątkowo wcześnie i na ogromną skalę. Pożary wybuchają zarówno na wschodnim, jak i zachodnim wybrzeżu kraju z klonowym liściem na fladze, paraliżując ruch lotniczy czy przemysł.
W Kanadzie już kilkanaście kopalni zawiesiło działalność, tysiące osób otrzymało nakaz ewakuacji, a w kraju spłonęło już - według wyliczeń agencji Reuters - 4,3 milionów hektarów terenu. W tej chwili Kanada walczy z około 400 pożarami, najgorsza sytuacja jest we francuskojęzycznym Quebecu, gdzie lasy i domy płoną w ponad 150 miejscach.
Rozprzestrzenianiu się ognia, nie tylko w Quebecu, ale też w prowincjach: Albercie czy Kolumbii Brytyjskiej sprzyjała dotąd poważna susza i wysokie temperatury. Od początku roku w Kanadzie zarejestrowano już ponad 2 tys. mniejszych i większych pożarów w różnych częściach kraju.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    ziemianie, żadnych złudzeń
    już oceniałe(a)ś
    30
    1
    Koniec się zaczął, ale my tego jeszcze nie zauważamy, albo nie chcemy zauwazyć.
    Na Wyspie Wielkanocnej wszystko sie skończyło tez stopniowo, a nie w jeden dzień.
    polecam - Jared Diamond. Collapse.
    już oceniałe(a)ś
    23
    3
    „Nie patrz w górę”… I podobnie - nie zastanawiaj się nad tym, co dzieje się w miejscach zbyt odległych. I nad tym co będzie za dekadę czy dwie. Zbyt szybko jako gatunek przełamaliśmy - dzięki postępowi technicznemu - nasze ograniczenia. Przyspieszenie okazało się miażdżącym przeciążeniem. Dla środowiska i dla nas samych.
    Nie, nie zniszczyliśmy planety. Zniszczyliśmy możliwość przetrwania na niej wszelkich bardziej rozwiniętych form życia. Katastrofalnych zmian klimatu nie da się już powstrzymać. Uruchomiliśmy procesy, które nas dosłownie „ugotują”…
    już oceniałe(a)ś
    17
    1
    W Polsce Ziobro ze swoją Suwerenną Polską chcą budować olbrzymią kopalnię węgla brunatnego Złoczew, która spowoduje wysuszenie gruntów i zniszczenie rolnictwa na kilkudziesięciu kilometrach kwadratowych.
    @felicjan
    Oni tak lubią "pod prąd"
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    …a będzie gorzej. To dopiero preludium do tego co nas czeka…
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    Ten wpływ na klimat może jednak iść w przeciwnym kierunku. Pożary buszu w Australii w latach 2019-2020 prawdopodobnie doprowadziły od ochłodzenia powierzchni oceanów i częstszego występowania anomalii pogodowej La Nina. Polecam wygooglować ten tekst: Australia bushfires may have caused global climate phenomenon La Niña: Study
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    kolrjny przykład skutków globalnego ocieplenia.
    chyba jest już "po ptakach".
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    a może ludzkość "zasługuje" na to żeby, wyginać. jesteśmy gatunkiem głupim, krwiożerczym, nie dbamy o nasz jedyny DOM, liczy sie tylko kasa, kasa, kasa....
    już oceniałe(a)ś
    0
    0