Duża koncentracja punktów pomiarowych na Śląsku i jeden punkt ponad dwadzieścia kilometrów za miejscem zrzutu wody przez KGHM. Czy taki monitoring wystarczy, żeby zareagować szybciej na zatrucie Odry?

Stały monitoring stanu rzek zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w sierpniu zeszłego roku. Po największej w ostatnich latach katastrofie ekologicznej, jaka spotkała Odrę i w wyniku chaosu, jaki panował w pierwszych tygodniach od znalezienia martwych ryb w rzece, potrzeba stałego monitoringu i udostępniania danych na bieżąco stała się oczywista. W tamtym czasie o działaniach służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były skoordynowane.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Woda z kopalni nie może bezpośrednio trafiać do rzeki. Monitoring pokaże po pewnym czasie
    zanieczyszczenie a zanim uruchomią się procedury to zwierzęta będą zdychać .
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Czyli coś zrobili ale tak po łebkach, bez konsultacji i by nie zrobić przypadkiem krzywdy pradziwym trucicielom bo zyski firm obsadzonych przez partię rządzącą by spadły. A gdy większe zyskim tym większe wypłaty i premie....
    @zdzislawes
    Nie nie, wszystko w porządku. Oprócz pomiarów automatycznych ( pomiary.gios.gov.pl/) są jeszcze pomiary manualne (gov.pl/web/odra/badania-odry) i tu już przez porównanie można wyciągnąć ciekawostki.

    Np bytom Odrzażski - przewodność (zasolenie) 29 maja 1340 uS/cm (przekroczona) na automatycznej 31 maja - 1840 uS/cm...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wyniki badań (bardzo skromne i sprzed kilku dni) są tu: www.gov.pl/web/odra/badania-odry
    Wskazują, że woda jest bardzo silnie zasolona i zalkalizowana (pH=9.4). Taka woda, nawet bez Prymnesium parvum, jest bardzo zła. W dodatku większość parametrów jest "nienormowana", tzn. nie ma dla nich wartości granicznych, więc nie można wskazać, że dopuszczalne wartości zostały przekroczone. Słabo to wygląda.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Moskwa won do Moskwy
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Gdzie można zobaczyć w czasie rzeczywistym dane z tych stacji. Bo z niemieckich można.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Skoro "gęsto" skończyło się w Krapkowicach to znak, że RZGW w Gliwicach się przyłożyło do roboty, a RZGW we Wrocławiu (od Opola w dół) już nie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Link? Wyręczę dziennikarzy: pomiary.gios.gov.pl
    @vulpes.
    Są tam tylko stacje monitoringu jakości powietrza. O wodzie ani słowa.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0