W Kirunie na północy Szwecji odkryto ogromne złoża metali ziem rzadkich. Żeby je wydobyć, trzeba przenieść część miasta o kilka kilometrów. Mieszkańcom to nie przeszkadza - mają industrialną mentalność, ale Saamowie są przeciwni górniczej ekspansji. Pokazujemy relokację na mapie.

Kiruna, szwedzkie miasteczko, położone jest już za kołem podbiegunowym. Prawie 100 kilometrów dalej na północny zachód znajduje się Park Narodowy Abisko, uznawany za jedno z najlepszych miejsc na świecie do podziwiania zjawiska zorzy polarnej.

Populacja Kiruny ledwie przekracza 18 tys. mieszkańców. Blisko jedna trzecia szykuje się do przeprowadzki. Działalność pobliskiej kopalni zmusiła ratusz do przesunięcia zachodniej części miasta o kilka kilometrów.

Kiruna jest położona na terenie bogatym w surowce. Wydobywa się tam m.in. rudy żelaza i grafit. Miasto powstało około 120 lat temu, właśnie dzięki nim. Za założyciela Kiruny uważa się Hjalmara Lundbohma, pierwszego dyrektora LKAB, szwedzkiego koncernu górniczego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Baterie elektryczne do samochodów, rowerów itp. wcale nie są tak bardzo ekologiczne...
    @Velcha …szczególnie jak płoną
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @Velcha
    To ich nie kupuj. To samo dotyczy silników spalinowych. Wystarczy ograniczyć swoje potrzeby, i nie trzeba ryzykować pożaru baterii zawierającej lit czy emisji dwutlenku węgla zmieniającego klimat. Jak się ludzie nie umieją sami ograniczyć, to ich przyjdzie ograniczyć kto inny, silniejszy, kto chce mieć wokół czyste powietrze i rzeki. Proste?
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @Velcha
    bardziej ekologiczne niz cokolwiek innego uzywanego do transportu.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zastanawia mnie logika władz - zmuszają ludzi do relokacji i jeszcze karzą im płacić wyższe czynsze. Przecież miasto zarobi na nowej kopalni i koncern zarobi! Czyli solidarnie powinni ponieść koszt przeniesienia miasta, a nie obciążać tym kosztem mieszkańców, którzy musze sie przeprowadzić…
    @DDD7799
    Mieszkancy pracują w dzięki kopalni, więc też zarobią. To miasto istnieje wyłącznie na potrzeby kopalni.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    Chciałem się czegoś dowiedzieć o tym złożu i trafiłem na strony firmy LKAB, co prawda po angielsku, ale uderzająco podobne do tekstu w GW. Musiałem spędzić kilka minut żeby dojść do istotnej informacji, że rudą, z której będą wydobywane REE, jest apatyt.
    Poza tym, wpływ eksploatacji na hodowlę reniferów itp. to pierdoły, ważna jest surowcowa niezależność Zachodu.
    @bucheteryk
    Oczywiście nie doczytałeś. Złoże Per Geijer zawiera TRZY potencjalne surowce - rudy żelaza, apatyty (fosforany wapnia do produkcji nawozów sztucznych) i minerały zawierające metale ziem rzadkich.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    U nas nikt by kościoła nie przeniósł, szpital tak.
    @Ezzo
    Maniowy
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @Ezzo
    Jebac "u nas" - to skrajne katolskie zadupie swiata.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Saamowie nie są żadną 'rdzenną' ludnością, a przynajmniej nie bardziej niż jakakolwiek inna europejska grupa etniczna - zasiedlili Skandynawię kiedy ludy germańskie już tam były. Głupia próba utworzenia analogii z amerykańskimi Indianami.

    Zresztą jako grupa, która sama była mocno dyskryminowana teraz praktykują własny zamordyzm - jak nie protestują przeciwko kopalni (bo lepiej będzie dla nich i dla ich reniferów jak metale ziem rzadkich będą wydobywane przez afrykańskie dzieci, czy coś), to blokują budowę farm wiatrowych, bo renifery się boją. Są też skrajnymi rasistami - w Szwecji tylko etniczni Saamowie mają prawo do hodowli reniferów w Laponii i nie chcą dopuścić do tego nie-Saamów, w Finlandii nie dopuszczają osób o mieszanym saamsko-fińskim pochodzeniu do głosowania w wyborach do ich parlamentu, jakiś ich polityk uzasadniał to mówiąc, że 'pies jest czystej rasy po czterech pokoleniach'.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    No, to nie Bytom ani Trebinia!
    @entasis2 - to mój nick!!!!
    Znacznie gorzej, jeśli chodzi o szkody górnicze. Kopalnia była na początku odkrywkowa, a teraz zeszła już do kilometra głębokości.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0