Ceny gazu rosły z rachunku na rachunek. Ktoś zapytał na Facebooku, czy mieszkańcy wioski chcieliby podłączyć się do sieci ciepłowniczej. Miesiąc później 70 proc. z nich było już zapisanych do przyłączenia.

Sezon grzewczy 2022/2023 ruszył pełną parą, wielkimi krokami zbliża się zima. Ceny węgla i gazu wywindowała rosyjska inwazja w Ukrainie. W tych warunkach politycy, samorządowcy, ale i sąsiedzi podpowiadają różne rozwiązania kryzysu energetycznego, często formułowane ad hoc. Najpierw Lasy Państwowe pozwoliły zbierać chrust po lasach, potem dowiedzieliśmy się, że będą także sprzedawać pellet. Blisko miesiąc później prezes Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Nowym Targu, jednym z najbardziej zasmogowanych miasteczek w Polsce (w rankingach alarmu smogowego od kilku lat regularnie na podium), sugerował, by w piecach "palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi szkodliwymi rzeczami, (...) bo po prostu Polska musi być ogrzana".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Zupełnie inny duch panuje natomiast w Warszawie, gdzie Veolia odmawia podłączenia sporej części dzielnicy Włochy do swojej sieci, bo się nie opłaca.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    U nas gospodarz domu Anioł sam przytaszczył na plecach lokomotywę, żeby było lokatorom ciepło.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    A w Polsce wciąż się nie opłaca.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Czy tylko ja nie zrozumiałem nic z artykułu?
    @tghyujki
    Aaaa... rozumiem. To nie w Polsce.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tghyujki
    Ale dalej nie rozumiem, jak się ogrzewa DOM piecykiem wymienianym rok temu...
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @tghyujki
    "Jeszcze w tym roku mieszkańcy, którzy chcą podłączyć się do miejskiego ciepła, wpłacą 10 tys. koron duńskich firmie, która zaprojektuje sieć."

    Te 10 tysi to od każdego mieszkańca czy za całość?
    Bo to jakieś 6400 zł, ale zapewne tam to są grosze.
    Firma weźmie pieniądze i zniknie?
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    Ciepłownia opalana zrębkami drewna! CO2 jednak będzie.
    Lokalna prasa w Danii wylicza, że oddalona od wioski o 3,7 km, należąca do Kibæk, opalana zrębkami drewna ciepłownia zasila już około 1,2 tys. klientów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1