Właśnie teraz, gdy Odra doznała poważnych zniszczeń, jest dobry moment, by wrócić do dyskusji o tym, jak uczynić Dolinę Dolnej Odry parkiem narodowym. Lepszej okazji w najbliższej przyszłości nie będzie.

O Puszczy Białowieskiej w Polsce słyszał każdy. Tak samo o Dolinie Biebrzy czy Bieszczadach. To ikony polskiej przyrody, obecne w szeroko rozumianej polskiej kulturze. Być może dlatego w naszym kraju utrzymuje się przekonanie, że szczególnie cenne tereny dzikiej natury to przede wszystkim domena wschodniej Polski, nie zachodniej.

Jednak przy okazji katastrofy ekologicznej w Odrze w obiegu medialnym pojawiła się nazwa, którą niektórzy - nie zdziwiłbym się, gdyby większość - usłyszeli zapewne pierwszy raz: Dolina Dolnej Odry. Ten położony na Pomorzu Zachodnim obszar rozciąga się od Cedyni aż po ujście Odry do Roztoki Odrzańskiej, najdalej na południe wysuniętej części Zalewu Szczecińskiego.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Doskonale! Tylko najpierw trzeba wygrać wybory
  @Ewakm
  Kto by nie wygrał, to parku narodowego i tak nie będzie. Poprzednią próbę jego utworzenia zablokowała lewica (rząd Oleksego). Lewica czy prawica, jedni i drudzy tak samo gardzą przyrodą.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @mrrrwrrr
  Za to Polska2050 ma ekologiczny program "Polska Na Zielonym Szlaku" i z tego co wiem, będzie się bardzo starać o jego wprowadzenie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Oczywiście i do tego silna partia - Polscy Zieloni. Nie mamy odwrotu. Każde inne posnięcie to na raty śmierć.
  już oceniałe(a)ś
  24
  2
  Doskonale! Teraz i najwyższy czas i szansa.
  już oceniałe(a)ś
  21
  1
  To jest fantastyczny pomysł, jak najbardziej nadający się do zrealizowania, do tego niezbyt wielkim kosztem. Oprócz tego świetnie nadaje się do wpisania do programu wyborczego opozycji, jest nośny, konkretny i trafi do każdego, szczególnie teraz, kiedy o Odrze mówi cała Polska (i nie tylko, niestety). Zachodniopomorska opozycjo, łap to i ciągnij do góry z całej siły!
  @hubba_hubba
  Dali radę spowodować powołanie Akademii Sztuki w Szczecinie (wbrew jawnym protestom Poznania), dadzą radę powołać (bezkosztowy !) Narodowy Park Doliny Dolnej Odry.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Odra zasługiwała na park narodowy bez względu na wszelkie zbrodnicze działania rządu PiS.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  Bardzo słusznie! Oczywiście nie za tej władzy, oby udało się ją jak najszybciej pożegnać.

  Prócz tego należałoby powołać projektowane od dawna parki narodowe i zapewnić rzeczywistą ochronę przyrody, wszędzie.

  Ale nie tylko. Mamy przepiękny, urozmaicony kraj, lecz w większości nie jesteśmy świadomi, ile wokół nas czy w niedużej odległości, jest wspaniałych, ciekawych miejsc. Kiedyś, opiekując się starymi rodzicami, uświadomiłam to sobie w praktyce - co tydzień jeździliśmy w piękne, niezwykłe miejsca, w zasięgu najwyżej około 100 km od domu. I prowadzimy niezdrowy, siedzący tryb życia. Uważam, że koniecznie trzeba zadbać o edukację przyrodniczą i ekologiczną, która przy okazji będzie edukacją prozdrowotną. Nie chodzi o wykuwanie czegoś na biologii czy geografii - to potrafi tylko zniechęcić. Może udałoby się wprowadzić system regularnych, po prostu fajnych, wycieczek szkolnych połączonych z zajęciami praktycznymi i sportowymi, sprzątanie lasów, ale też wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, żeglowanie, rozpoznawanie formacji geologicznych, rozpoznawanie grzybów, wędrówki - to wszystko obejmujące lekcje biologii czy geografii. Po prostu nauka żywa i w praktyce.

  Korzyści byłyby oczywiste i rozmaite. Dodatkowo młodzi ludzie przestaliby kojarzyć wypoczynek wyłącznie z wakacjami w kurortach w Egipcie czy innych krajach, do których trzeba lecieć samolotem...
  @higgs
  To bardzo dobry pomysł, z tymi wycieczkami, ale rozpoznawanie minerałów, formacji geologicznych, grzybów czy roślin wymaga niestety małych grup, mniejszych niż przeciętna klasa w szkole.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @52
  Na szkolne wycieczki tak czy tak jeździ się z więcej niż jednym opiekunem, więc jest potencjał do pracy w grupach. Poza tym można korzystać w gotowej oferty zajęć przyrodniczych - jeśli będzie zainteresowanie, to będzie i bogata oferta.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @_sparrow_
  Też tak myślę. Poza tym można by to połączyć z pracą projektową, przygotowaniem przez grupy uczniów czegoś o spodziewanych atrakcjach itp.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @higgs
  Dokładnie tak! Np. klasa planuje wypad na Jurę, więc jedna grupa przygotowuje info o roślinach, inna o historii, jeszcze inna szuka legend związanych z miejscami, w które jadą... Fajna sprawa!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Bardzo dobry pomysł i wszystko wokół nas (nie tylko nad Odrą) z tytułem narodowej przyrody polskiej, a ochrona jej jako postępowanie patriotyczne -
  tak merytorycznie trzeba walczyć z retoryką katolicko-komunistycznego reżimu!
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Park Narodowy Doliny Dolnej Odry powstanie, wcześnie czy później. Ale powstanie tego Parku nie ustrzeże go od zanieczyszczania. To nie obecne Międzyodrze "się zatruło samo", lecz trucizny przypłynęły ze środkowej i górnej Odry. Jak przed tym truciem obronimy Dolinę Dolnej Odry?
  już oceniałe(a)ś
  9
  0