Naukowcy i aktywiści chcą pobrać 10 tys. próbek gleby i wykorzystać uczenie maszynowe, by stworzyć mapę najważniejszej podziemnej sieci świata.

- To niezwykle ważny projekt z zakresu ochrony przyrody. Zrozumienie podziemnych sieci grzybów ma zasadnicze znaczenie dla naszych wysiłków na rzecz ochrony gleby, od której zależy życie, zanim będzie za późno - powiedziała w oświadczeniu dla prasy Jane Goodall, brytyjska badaczka, której światową sławę przyniosły badania nad szympansami. Goodall jest także jedną z doradczyń Towarzystwa Ochrony Podziemnej Sieci (SPUN), projektu stworzonego przez naukowców i aktywistów, by lepiej poznać zasięg i zagrożenia, przed jakimi stoi sieć grzybów mikoryzowych. Chociaż wiadomo, że ich funkcja w ekosystemie jest fundamentalna, tak naprawdę wiele tajemnic mikoryzy wciąż jest nieodkrytych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Kiedyś w TOK FM było kilka audycji na ten temat. O grzybach opowiadała młoda pani doktor. Było to opowiadane na tyle zajmująco, że po wielu latach pamiętam. Może by TOK FM zechciał wrócić do tematu i zaprosił ponownie tę panią?
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    Świetnie! Cudnie!! Nareszcie!!!
    miau
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Warto zobaczyć mini-wykład na TED.com Paula Stametsa pt.: "Jak grzyby mogą ocalić świat - 6 sposobów".
    już oceniałe(a)ś
    2
    0