Ludzie na Ziemi żyją aż o dwa lata krócej z uwagi na zanieczyszczenie powietrza. Najgorsza sytuacja panuje w Indiach i Afryce. Niestety, Polska nadal jest na czele niechlubnej europejskiej statystyki smogu.

Instytut Polityki Energetycznej Uniwersytetu Chicago w swoim raporcie "The Air Quality Life Index" wykazuje, jak bardzo zanieczyszczenia - a konkretnie pył zawieszony PM2,5 - wpływają na długość życia w poszczególnych państwach i miastach.

Dwa lata życia więcej

Jak wskazują chicagowscy naukowcy, mieszkańcy Ziemi są narażeni na trzy razy większą dawkę pyłów, niż powinni: średnia światowa to 32 mikrogramy na metr sześcienny, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła bezpieczną granicę na 10 mikrogramów. Poprawa jakości powietrza i dopasowanie do standardu WHO mogłyby zwiększyć przewidywaną długość życia człowieka z 72 do 74 lat.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa, aby zaprzestać ogrzewania domów przestarzałymi kotłami z wysoką emisją spalin.
    Moim zdaniem wymiana kotłów i ogólnie transformacja systemu grzewczego jest nam bardzo potrzebna! Im szybciej przestaniemy palić w kopciuchach tym szybciej będziemy oddychać czystym powietrzem! Sama skorzystałam z programu CzystePowietrze.eu i kupiłam certyfikowany kocioł polskiego producenta EEI pellets !!!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Niestety smog jest bardzo niezdrowy. W domu mam irobota, oczyszczacz powietrza, by w domu było można oddychać czystym powietrzem. A nie oszukujmy się sezon grzewczy się zbliża i będzie gorzej.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0