Rząd zapowiada, że w 2022 roku ruszy system kaucji na butelki. Na razie mowa jest przede wszystkim o plastikowych. Zostawi jednak przedsiębiorcom czas na dostosowanie się do przepisów.

Na łamach "Wyborczej" wielokrotnie opisywaliśmy systemy kaucyjne, funkcjonujące z powodzeniem w krajach europejskich. Nasi reporterzy byli w Niemczech, Danii, Szwecji i na Litwie, by pokazać czytelnikom jak sprawny system odbioru puszek, butelek szklanych i plastikowych przekłada się na wysoki poziom recyklingu surowców wtórnych z tych odpadów.

W 2019 roku na fali pomysłów ograniczania plastiku liderzy Koalicji Obywatelskiej zapowiadali, że jeśli dojdą do władzy - wprowadzą powszechny system kaucyjny. W tym czasie zamknięte systemy kaucyjne wprowadzono już m. in. na festiwalach muzycznych (np. Męskie Granie), a także w wysokogórskim schronisku w Dolinie Pięciu Stawów i w jednej z trójmiejskich szkół. Ruszył także system kaucyjny kubków na kawę na wynos (zorganizowała go firma Take!Cup), wzorowany na tym, który od kilku lat funkcjonuje m. in. w Wiedniu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Wysokość kaucji, minimum złotówka.
    A artykułu zrozumiałem, że ministerstwu środowiska, czy klimatu (jak to sie dzisiaj nazywa, chyba nikt nie wie), zależy nie na tym, żeby system wprowadzić, a żeby go wprowadzać.
    Do wyborów nie wprowadzą, bo czym będzie suweren palił w piecach ?
    @andrzejg52

    Tak. Rok temu wykorzystali pandemię jako pretekst by przełożyć prace o rok. Jak widać, po roku nic się nie zmieniło.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Trzy lata będą "procedować", żebym mógł oddać butelkę do maszyny...
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    poziom życia i zorganizowania danego kraju najłatwiej sprawdzić po sposobie radzenia sobie z butelkami po piwie. u nas niestety jesteśmy w lesie
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    powinna wynosić tyle żeby się nie opłacało wyrzucać, 1PLN na początek , jak jeszcze butelki będa się znajdowały w lasach, rowach to 1,5 PLN, tacy jesteśmy niestety część segreguje bez przymusu a część ma w d i tą część trzeba wybatożyć hahahahah
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Po co wymyślać już wymyślone. Prościej zapytać Niemców jak to się robi.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0