Nauczyciel przyszłości musi być przede wszystkim człowiekiem. Raz będzie dla swoich uczniów mistrzem, a innym razem oni będą mistrzami dla niego. Nauczyciel nie może się bać tego odwrócenia ról. Czasem będzie potrzebny jedynie do tego, by sytuację edukacyjną po prostu stworzyć, zaaranżować przestrzeń do wymiany myśli - mówi eduzmieniaczka Oktawia Gorzeńska. W 78. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Barbara Wypych czyta tekst Karoliny Słowik
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Hażlach to wiejska gmina na Śląsku Cieszyńskim. W wiosce, która liczy ok. 2,4 tys. mieszkańców, najważniejszymi instytucjami są dwa kościoły: rzymskokatolicki i ewangelicko-augsburski, oraz szkoła. To kolejna szkoła w Polsce, która pokazuje, że można uczyć inaczej.

– Od czterech lat jesteśmy w remoncie – przyznaje dyrektorka Agnieszka Pilch. Jej szkoła mieści się w budynku z 1894 r. z dobudówkami z lat 90. – Na szczęście w tej najstarszej części nie potrzebujemy klimatyzacji. Ale i tak spotkało nas dużo niespodzianek. Zdejmujemy ordeki, czyli strop z plewami zbóż, deskami, trocinami. Bo jak dzieci miały próbę tańca na strychu, to w klasach monitory na ścianach się nam ruszały – śmieje się.

Wąskich korytarzy i niewielkich sal lekcyjnych już nie zmieniają. Tu stawiają na innowacyjność kadry.

W 78. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Barbra Wypych czyta reportaż Karoliny Słowik "Uczniu błądź!", który ukazał się w ramach programu "Jutronauci".

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota"„Duży Format"„Wysokie Obcasy"„Ale Historia"„Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz BieleniaWojciech MalajkatJerzy RadziwiłowiczBorys SzycMaciej StuhrPiotr FronczewskiRoma GąsiorowskaArkadiusz JakubikMaria SewerynKarolina GruszkaMirosław ZbrojewiczJanusz ChabiorAndrzej ChyraMaja KomorowskaMagdalena PopławskaDaniel OlbrychskiKinga PreisKrystyna JandaAndrzej SewerynMaja OstaszewskaJerzy SchejbalAgata BuzekStanisław BrejdygantGrzegorz DamięckiMagdalena SchejbalCezary Żak i inni.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" nie tylko mogą czytać wszystko, co piszemy, ale też mają bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy - klubowy - pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

"Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl - od poniedziałku do piątku rano - pojawia się podcast "8:10", w którym dziennikarze "Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach "8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji "Gazety Stołecznej" - "Warszawa nadaje".

Zapraszamy do słuchania naszego nowego podcastu "Zdrowa rozmowa". Prowadzące podcast Margit Kossobudzka i Katarzyna Staszak to doświadczone dziennikarki działu nauka i zdrowie „Wyborczej", które zawsze merytorycznie, ale przy tym w przystępny sposób i z dawką humoru podejmą tematy ważne oraz te, o które chcielibyśmy zapytać lekarza, ale nie mieliśmy odwagi. „Zdrowa rozmowa" to podcast z misją. W myśl starej zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć" częściej usłyszymy o stylu życia niż o chorobach. Prowadzące oddzielają prawdę od fikcji, rozmawiają z ekspertami, pomagają słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych porad medycznych. 

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze