"Urodziłam się w pierwszym roku wojny i mam umrzeć w wojnę?" - pytają starzy Ukraińcy w Dzień Zwycięstwa. W 67. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" z okazji Światowego Dnia Uchodźcy Anna Nehrebecka czyta reportaż Siergieja Stroitielewa, który ukazał się w wolnym rosyjskim portalu Meduza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ukraińcy, którzy przeżyli II wojnę, nie sądzili, że będą musieli ponownie przeżyć okropności wojny. Mieszkają w dawnym covidarium w Kiszyniowie, na terenie kompleksu wystawowego Moldexpo, w pandemii przekształconego w szpital tymczasowy. Ich nowy dom to plastikowe boksy bez sufitów i drzwi, ale nie narzekają, wręcz przeciwnie – są wdzięczni za przyjęcie.

Pewnego dnia przywieziono do covidarium człowieka, który już nie chodził i nie mówił, a pić mógł tylko wodę. Jego córka powiedziała, że miał 94 lata i walczył w Charkowie w czasie wojny ojczyźnianej. Nie wiem, czy żyje. Człowiek, który zasłużył na spokojną starość, stracił dom, musi pokonywać wiele kilometrów i dożywać swoich dni w tymczasowym pudełku.

W 67. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Anna Nehrebecka czyta reportaż Siergieja Stroitielewa pt. "Dwie wojny", który pochodzi z wolnego rosyjskiego portalu Meduza. 

Wyjątkowo w tym tygodniu podcast publikujemy również w ramach podcastu "8:10". Zależy nam, żeby tego odcinka mogli posłuchać wszyscy, nie tylko członkowie Klubu "Wyborczej". 20 czerwca wypada Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji zapraszamy wszystkich do wysłuchania reportażu o ludziach, którzy pamiętają II wojnę światową, a teraz ponownie musieli uciekać ze swoich domów z powodu inwazji rosyjskiej na Ukrainę. 

20 czerwca ukazuje się też specjalny numer "Gazety Wyborczej". W tym wydaniu oddajemy głos uchodźcom i uchodźczyniom. Zachęcamy do czytania i słuchania.

Odcinek na Światowy Dzień Uchodźcy to 67. odcinek podcastu. Przedstawiamy fragmenty kilku odcinków archiwalnych podcastu "Mistrzowie Słowa". Całości podcastu mogą wysłuchać posiadacze i posiadaczki najwyższej klubowej prenumeraty "Wyborczej".

Wojciech Malajkat czyta tekst Jacka Dehnela "A gdyby Szekspir był czarną Polką"

Bartłomiej Topa czyta tekst Eliota Weinbergera z września 2001 "Skończył się sen"

Daniel Olbrychski czyta tekst Pawła Goźlińskiego "Flota w czeku na Wiedeń"

Renata Dancewicz czyta tekst Renaty Radłowskiej "Jestemże szczęśliwą"

Zofia Wichłacz czyta tekst Wiktorii Bieliaszyn "Rosyjskie media pod butem władzy"

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota"„Duży Format"„Wysokie Obcasy"„Ale Historia"„Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz BieleniaWojciech MalajkatJerzy RadziwiłowiczBorys SzycMaciej StuhrPiotr FronczewskiRoma GąsiorowskaArkadiusz JakubikMaria SewerynKarolina GruszkaMirosław ZbrojewiczJanusz ChabiorAndrzej ChyraMaja KomorowskaMagdalena PopławskaDaniel OlbrychskiKinga PreisKrystyna JandaAndrzej SewerynMaja OstaszewskaJerzy SchejbalAgata BuzekStanisław BrejdygantGrzegorz DamięckiMagdalena SchejbalCezary Żak i inni. 

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" nie tylko mogą czytać wszystko, co piszemy, ale też mają bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".

Zapraszamy do słuchania naszego nowego podcastu "Zdrowa rozmowa". Prowadzące podcast Margit Kossobudzka i Katarzyna Staszak to doświadczone dziennikarki działu nauka i zdrowie „Wyborczej", które zawsze merytorycznie, ale przy tym w przystępny sposób i z dawką humoru podejmą tematy ważne oraz te, o które chcielibyśmy zapytać lekarza, ale nie mieliśmy odwagi. „Zdrowa rozmowa" to podcast z misją. W myśl starej zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć" częściej usłyszymy o stylu życia niż o chorobach. Prowadzące oddzielają prawdę od fikcji, rozmawiają z ekspertami, pomagają słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych porad medycznych. 

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Posłuchałem wczoraj wieczorem. Przeważnie smutne, ale głos p. Nehrebeckiej spowodował, że wysłuchałem do końca i żałowałem, że się skończyło. A tak się onegdaj zapierałem, że gazeta jest do czytania, nie do słuchania. :)

    Najbardziej mi utkwiła w pamięci historia pani profesor z konserwatorium, dla której Charków to najpiękniejsze miasto świata. Jakże ją rozumiem! Też przez większą część roku mieszkam poza moim ukochanym miastem i nie wiem, czy jeszcze do niego wrócę.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0