Ukraińcy, którzy przeżyli II wojnę, nie sądzili, że będą musieli ponownie przeżyć okropności wojny. Mieszkają w dawnym covidarium w Kiszyniowie, na terenie kompleksu wystawowego Moldexpo, w pandemii przekształconego w szpital tymczasowy. Ich nowy dom to plastikowe boksy bez sufitów i drzwi, ale nie narzekają, wręcz przeciwnie – są wdzięczni za przyjęcie.
Pewnego dnia przywieziono do covidarium człowieka, który już nie chodził i nie mówił, a pić mógł tylko wodę. Jego córka powiedziała, że miał 94 lata i walczył w Charkowie w czasie wojny ojczyźnianej. Nie wiem, czy żyje. Człowiek, który zasłużył na spokojną starość, stracił dom, musi pokonywać wiele kilometrów i dożywać swoich dni w tymczasowym pudełku.
W 67. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Anna Nehrebecka czyta reportaż Siergieja Stroitielewa pt. "Dwie wojny", który pochodzi z wolnego rosyjskiego portalu Meduza.
Wyjątkowo w tym tygodniu podcast publikujemy również w ramach podcastu "8:10". Zależy nam, żeby tego odcinka mogli posłuchać wszyscy, nie tylko członkowie Klubu "Wyborczej". 20 czerwca wypada Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji zapraszamy wszystkich do wysłuchania reportażu o ludziach, którzy pamiętają II wojnę światową, a teraz ponownie musieli uciekać ze swoich domów z powodu inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
Odcinek na Światowy Dzień Uchodźcy to 67. odcinek podcastu. Przedstawiamy fragmenty kilku odcinków archiwalnych podcastu "Mistrzowie Słowa". Całości podcastu mogą wysłuchać posiadacze i posiadaczki najwyższej klubowej prenumeraty "Wyborczej".
Wojciech Malajkat czyta tekst Jacka Dehnela "A gdyby Szekspir był czarną Polką"
Bartłomiej Topa czyta tekst Eliota Weinbergera z września 2001 "Skończył się sen"
Daniel Olbrychski czyta tekst Pawła Goźlińskiego "Flota w czeku na Wiedeń"
Renata Dancewicz czyta tekst Renaty Radłowskiej "Jestemże szczęśliwą"
Zofia Wichłacz czyta tekst Wiktorii Bieliaszyn "Rosyjskie media pod butem władzy"
Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Maciej Stuhr, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Maria Seweryn, Karolina Gruszka, Mirosław Zbrojewicz, Janusz Chabior, Andrzej Chyra, Maja Komorowska, Magdalena Popławska, Daniel Olbrychski, Kinga Preis, Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Maja Ostaszewska, Jerzy Schejbal, Agata Buzek, Stanisław Brejdygant, Grzegorz Damięcki, Magdalena Schejbal, Cezary Żak i inni.
Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" nie tylko mogą czytać wszystko, co piszemy, ale też mają bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.
Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.
„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".
Zapraszamy do słuchania naszego nowego podcastu "Zdrowa rozmowa". Prowadzące podcast Margit Kossobudzka i Katarzyna Staszak to doświadczone dziennikarki działu nauka i zdrowie „Wyborczej", które zawsze merytorycznie, ale przy tym w przystępny sposób i z dawką humoru podejmą tematy ważne oraz te, o które chcielibyśmy zapytać lekarza, ale nie mieliśmy odwagi. „Zdrowa rozmowa" to podcast z misją. W myśl starej zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć" częściej usłyszymy o stylu życia niż o chorobach. Prowadzące oddzielają prawdę od fikcji, rozmawiają z ekspertami, pomagają słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych porad medycznych.
Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Najbardziej mi utkwiła w pamięci historia pani profesor z konserwatorium, dla której Charków to najpiękniejsze miasto świata. Jakże ją rozumiem! Też przez większą część roku mieszkam poza moim ukochanym miastem i nie wiem, czy jeszcze do niego wrócę.