Klub "Wyborczej" to unikatowe miejsce dla pogłębionych rozmów o zmieniającym się na naszych oczach świecie. To również dostęp do wszystkich tekstów "Wyborczej" i jej archiwum, a także możliwość podzielenia się prenumeratą z bliskimi. Zapraszamy do Klubu naszych Czytelników
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rok temu stworzyliśmy dla Czytelników Klub "Wyborczej". To miejsce dla osób ciekawych świata, zatroskanych o jego przyszłość, otwartych na szczere rozmowy. To miejsce, w którym rozmawiamy o najważniejszych, gorących sprawach, ale też czasem z przymrużeniem oka sięgamy do tematów lekkich, co nie znaczy nieważnych. Do rozmów w Klubie zapraszamy wybitne postaci świata polityki, kultury, nauki, literatury i sportu.

Wśród gości 12 spotkań znaleźli się m.in.: Donald Tusk, Anne Applebaum, Jacek Dukaj, Swiatłana Cichanouska, Adam Bodnar i Adam Michnik. Był również Michał Rusinek – literaturoznawca i pisarz, Adam Wajrak, obrońca przyrody, oraz himalaista Nimsdai Purja – zimowy zdobywca K2. 

Himalaista Nimsdai Purja gościem w Klubie 'Wyborczej'.
Himalaista Nimsdai Purja gościem w Klubie 'Wyborczej'. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, obecnie lider Platformy Obywatelskiej, gościł w Klubie dwukrotnie. Po raz pierwszy w lutym ub.r.

Był to moment pogłębiającego się w Polsce kryzysu, coraz bardziej antyunijnej polityki rządu PiS, kolejnej fali pandemii, deptania praw kobiet i coraz śmielszych działań władzy w kierunku zakneblowania wolnych mediów. 

W rozmowie Tusk kładł nacisk na konieczność zjednoczenia opozycji demokratycznej w Polsce. – W Polsce też nie będzie jakiegoś gigantycznego odpływu od PiS. Prawdopodobnie dziś jest mniej więcej 50 na 50 z lekką przewagą po stronie demokratycznej, ale z wyraźną przewagą organizacji i jedności po stronie PiS. Dlatego druga strona musi być lepiej zorganizowana, maksymalnie zjednoczona, z priorytetami, które będą wspólne dla wyborców – mówił.

Do konieczności działania przekonywał również prof. Adam Bodnar, który podczas spotkania w Klubie z redaktorem naczelnym "Wyborczej" Adamem Michnikiem mówił o tym, jak bronić praw człowieka przed dyktaturą i jakie możliwości działania ma pojedynczy obywatel. – Zastanówmy się, jakie mamy najlepsze talenty. Nie każdy musi iść protestować pod sąd. Ktoś może upiec ciasto dla demonstrujących, ktoś może zrobić plakat na protest – podkreślał były rzecznik praw obywatelskich.

Prof. Adam Bodnar w Klubie Wyborczej.
Prof. Adam Bodnar w Klubie Wyborczej. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Adam Wajrak, nasz autor i wielki obrońca przyrody, pytany jak chronić klimat, powiedział, że naturalne ekosystemy nieźle sobie radzą ze zmianami klimatu, o ile nie przeszkadza im człowiek. Lasy na przykład  potrzebują, żeby zostawić je w spokoju. Potrzebują lenistwa, potrzebują zapuszczania. 

Nimsdai Purja, himalaista, który wraz z dziewięcioma towarzyszącymi mu Szerpami zdobył zimowe K2, na pytania o plany po tak mistrzowskim wyczynie, odpowiedział: – Ludzie marzyli, żeby znaleźć się na Księżycu, a teraz marzą o lotach na Marsa. Zawsze znajduje się większe wyzwanie.

A Michał Rusinek zapytany o feminatywy opowiedział: - Był (...) plebiscyt, jak stworzyć formę żeńską od słowa poseł. I obok posłanki pojawiła się poślica. Trochę żałuję, że się nie upowszechniła.

Szczególną rolę w Klubie "Wyborczej" pełni Adam Michnik. Wiemy, jak ważne dla naszych czytelników są przenikliwe diagnozy współczesności stawiane przez naczelnego "GW". Podczas spotkań w Klubie rozmawialiśmy więc z Adamem Michnikiem o zagrożeniu polexitem i zamachu na demokrację dokonywanym przez PiS, jak również o tym, jak nie poddawać się w tym trudnym czasie.

Za każdym razem szukaliśmy też wskazówek, skąd w tych trudnych czasach czerpać nadzieję. Jest nam niezbędna. Tym pytaniem zakończyliśmy również ostatnią w 2021 r. dyskusję z udziałem Anne Applebaum i Donalda Tuska. Oboje podkreślali: optymizm jest odpowiedzialny, pesymizm jest nieodpowiedzialny. 

To ostatnie spotkanie otworzyliśmy dla wszystkich Czytelników "Gazety Wyborczej". Możecie je Państwo obejrzeć pod tym linkiem

Mistrzowie języka zdają maturę w Klubie Wyborczej.
Mistrzowie języka zdają maturę w Klubie Wyborczej. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Spotkania Klubu "Wyborczej" przygotowuje dla Państwa kilkanaście osób

Prowadzącymi spotkania w Klubie są redaktorzy i dziennikarze "Wyborczej". W produkcję  zaangażowanych jest wiele działów redakcji – głównie zespół wideo, dział promocji, social media, działy technologiczne i logistyczne. Dopinanie wszystkich szczegółów wydarzenia od momentu zaproszenia gości do emisji spotkania to kilkanaście dni na większe i całkiem drobne czynności, a potem dzień spotkania i wielka satysfakcja. 

Dołącz do Klubu "Wyborczej"

Wszystkie spotkania dla członków Klubu dostępne są na żywo lub w premierowym odtworzeniu.

Uczestnicy spotkań mogą wcześniej przesyłać pytania do gości, komentować rozmowę na żywo, a także odebrać kod zniżkowy na wybrane książki Wydawnictwa Agora. 

Klub "Wyborczej" to również dostęp do wszystkich naszych tekstów oraz podcastów, w których "Mistrzowie słowa" czytają "Wyborczą". Klubowiczki i klubowicze mogą podzielić się swoją prenumeratą z dwiema osobami.

Zapraszamy do bycia częścią społeczności klubowej "Wyborczej", z najwyższym pakietem klubowym prenumeraty cyfrowej Wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Lubię , bardzo lubię Klub. Poszerza horyzonty , otwiera umysł na rzeczywistość . Brawo
    już oceniałe(a)ś
    0
    0