Dość późno zaczęliśmy rozumieć, że należy dbać o te małe firmy, start-upy, bo z nich później mogą rozwinąć się duże firmy, międzynarodowi czempioni - mówił we wtorek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził European Start-Up Days.

Według Morawieckiego polskie prawodawstwo przez wiele lat nie sprzyjało podjęciu decyzji o założeniu firmy.

– Dość późno zaczęliśmy rozumieć, że należy dbać o te małe firmy, start-upy, bo z nich później mogą rozwinąć się duże firmy, międzynarodowi czempioni. Wprowadzone w ostatnich 2-3 latach nowe regulacje prawne sprawiły, że łatwiej jest dziś otworzyć własny biznes – pochwalił się szef polskiego rządu i podkreślił: - Dziś państwo jest po waszej stronie.

Na dowód podał obniżenie podatku CIT dla najmniejszych firm do 15 proc. (ma być obniżony do 9 proc.) i przypomniał, że mimo to wpływy z tego tytułu nie tylko nie spadły, ale wzrosły.

DAWID CHALIMONIUK

Konstytucja dla biznesu jest dla was – stworzyliśmy w niej szereg mechanizmów, które mają ułatwić prowadzenie biznesu małym firmom. Po to, by łatwiej je tworzyć i rozwijać. Nowe rozliczenia PIT i ZUS także są przyjaźniejsze przedsiębiorcom – mówił Morawiecki.

Morawiecki: Za dziesięć lat Polska będzie high-tech

Zapewnił, że chce, aby jak najwięcej małych firm stawiało na innowacyjność. Zamierza też zadbać o to, aby duże korporacje były traktowane na równych zasadach z mniejszymi przedsiębiorstwami. Temu ma służyć walka z rajami podatkowymi i uszczelnianie VAT.

– Wierzę, że Polska za dziesięć lat będzie krajem high-tech, który będzie zdumiewał inne państwa i firmy na świecie swoją nowoczesnością i innowacyjnością. Wierzę głęboko w ten sukces i tego sukcesu wam życzę. Wierzę w to, że tutaj, na tej sali, siedzą przyszli zwycięzcy polskiej gospodarki – oświadczył Morawiecki

Według szefa polskiego rządu świat coraz lepiej rozumie, że sposobem na zaradzenie różnym problemom jest solidarność społeczna, bo – jak to określił – społeczeństwo i gospodarka to awers i rewers tej samej monety.

– Stąd tak ważne jest wsparcie dla lokalnego biznesu. Oczywiście zapraszam do Polski jak najwięcej korporacji, ale nie w formie prywatyzowania naszych sreber rodowych, tylko na wielkie projekty – podkreślił premier.

European Start-Up Days to impreza, która towarzyszy Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach. Jej celem jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy są obecni na EKG.

Więcej
  Komentarze
  Wierzę, że za dziesięć lat mało kto - poza prawdziwymi historykami - będzie pamiętał nazwisko Morawiecki.
  już oceniałe(a)ś
  40
  0
  Morawiecki ma plany głównie dziesięcioletnie,dwa lata temu zapowiadał "za dziesięć lat" w Polsce będzie jeździć milion elektrycznych aut...kiedyś były plany pięcioletnie ,ale się nie sprawdziły.Teraz dzięki dobrej zmianie mamy dziesięcioletnie,tez nic z nich nie będzie
  @wiec
  Może snuć sobie plany dziesięcioletnie, bo wie, że do tego czasu i tak już nie będą przy władzy, więc nikt ich z tego nie rozliczy. Morawiecki to mitoman z rozdętym do granic absurdu ego, a nie żaden wizjoner, za jakiego się uważa.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @wiec
  W kwestii regulacji rzek planował na 50 lat.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Polska PiS-owska nowoczesna? Wygląda na to, że high pomyliło mu się z ch.j.
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  Za 10 lat w Polsce religia będzie na maturze. Jako przedmiot obowiązkowy.
  @Saracen
  Postawic wylacznie na religie! Po co komu to cale inne badziewie?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Saracen
  obowiązkowy i.. jedyny.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ale brednie inwestycje 17,7 pkb w Czechach 25 %. Bredzi jak zwykle. Za 10 lat to bedziemy 3-cim światem matołku....
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  Krzywogęby, jedź do Zofiówki i powiedz - półgębkiem, mrużąc oczka - rodzinom zabitych górników:
  - Idźcie do roboty, polskie huty potrzebują polskiego węgla.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  "Wierzę, że za dziesięć lat Polska będzie krajem high-tech " A ja wierzę w ufo
  @popis
  Z wiekszym prawdopodobienstwem mozna oczekiwac spotkania z UFO, anizeli realizacji, czegokolwiek z tzw. "wizji" tego Matolusza Matolskiego..
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Talent,
  Tolerancja,
  Technologie
  Pisiarnia...
  już oceniałe(a)ś
  11
  0