Podczas ubiegłorocznej edycji katowickich European Start-up Days spośród 100 zgłoszonych do konkursu Start-up Challenge firm nagrodzono sześć najciekawszych pomysłów na biznes. Ich pomysłodawcy zgodnie przyznają, że wyróżnienie otworzyło przed nimi wiele nowych możliwości.

SKY TRONIC

W kategorii Industry 4.0. (robotyka, automatyka, IT) przed rokiem triumfował start-up Sky Tronic. To firma technologiczna z branży bezzałogowego lotnictwa, zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem na rynek dronów, w oparciu o innowacyjną technologię sterowania lotem opartą na rozmytych regulatorach stabilizacji lotu FLC (ang. Fuzzy Logic Controller).

Spółka powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego, łącząca wiedzę i doświadczenie pracowników naukowych i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytutu Transferu Technologii (spółki celowej Politechniki Wrocławskiej). Sky Tronic działa w strukturze Wrocławskiego Parku Technologicznego.

– Nasz udział w European Start-up Days 2017 wspominamy bardzo miło. W trakcie imprezy nawiązaliśmy współpracę z wieloma partnerami biznesowymi. Pierwszym z nich jest producent latających skuterów Skynamo Aerospace. W efekcie opracowaliśmy innowacyjny system stabilizacji, wykorzystujący sztuczną inteligencję, algorytmy wnioskowania rozmytego, który pozwolił ustabilizować lot skutera – Hoverbike’a – w trudnych warunkach atmosferycznych i w zależności od wagi pilotów – mówi Justyna Gudaszewska, współzałożycielka Sky Tronic.

Dla Sky Tronic European Start-up Days zaowocowały też nawiązaniem współpracy z Grupą Budimex. Obecnie wrocławska firma prowadzi prace nad inteligentnym systemem bezzałogowym do inwentaryzacji terenów budowlanych Grupy Budimex. Pozwoli on m.in. usprawnić prace geodezyjne i skrócić czas generowania trójwymiarowych modeli 3D terenów pod planowane inwestycje.

GRADIS

Zwycięzcą w kategorii „Tradition & Modernity” w ub. roku był start-up Gradis. Firma opracowała innowacyjne oprogramowanie umożliwiające ekspresowe projektowanie i optymalizację planów oświetlenia ulicznego. Dostarcza ono precyzyjnych informacji: gdzie rozmieścić słupy, jak najlepiej wykorzystać dotychczasową infrastrukturę, a także jakie wybrać oprawy, ich parametry oraz jak je zainstalować.

Dane są bardziej dokładne niż te uzyskane przy wykorzystaniu tradycyjnych metod projektowania oświetlenia. Przekłada się to zarówno na obniżenie kosztów inwestycyjnych (o 9 proc.), jak i eksploatacji oświetlenia (o 37 proc.). Usługa jest przeznaczona zarówno dla nowych, jak i istniejących instalacji.

Zespół opracował też niedawno opcję dynamicznego sterowania oświetleniem w czasie rzeczywistym, co przełoży się na dalsze oszczędności.

– Nagroda w Start-up Challenge miała duże znaczenie dla naszej firmy. Dla wielu podmiotów, z którymi prowadziliśmy rozmowy, to wyróżnienie było potwierdzeniem naszych unikatowych umiejętności. Nie przesadzając możemy stwierdzić, że nagroda pozwoliła nam stać się rozpoznawalnym graczem na rynku technologii oświetleniowej. Rok po tym sukcesie firma rozrosła się pięciokrotnie. W ofercie mamy dwa dodatkowe moduły produktu, a kolejne są w fazie prototypowej – relacjonuje Kamila Kotulska z firmy Gradis.

LAPARO

W kategorii „For Human” zwycięzcą była firma Laparo. To założona w 2016 roku spółka specjalizująca się w projektowaniu i produkcji urządzeń do treningu coraz popularniejszej chirurgii laparoskopowej. Urządzenia Laparo wykorzystywane są już przez specjalistów w ponad 60 krajach. Obecnie rozwijana jest sprzedaż i sieć dystrybucji, a także prowadzone prace nad kolejnymi urządzeniami.

– Wygrana w European Start-up Days przede wszystkim pomogła Laparo wizerunkowo oraz przyczyniła się do zwiększenia rozpoznawalności naszej marki. Zainteresowały się nami również media. Podczas ESD nawiązaliśmy dużo interesujących relacji, które utrzymywane są do dziś – opowiada Mateusz Juszczak, prezes zarządu Laparo.

W ubiegłorocznym Start-up Challenge triumfowały też firmy: DDOB (platforma internetowa dla „influenerców”, która zrzesza youtuberów, instagramowiczów i blogerów), ChallengeRocket (autorzy programu do rekrutacji specjalistów z branży IT) oraz Tosend (twórcy innowacyjnego systemu przesyłania faktur dla przedsiębiorstw).

Więcej
    Komentarze