Technologie, które zmienią świat” – pod tym hasłem 15 i 16 maja w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się trzecia edycja jednego z największych w Polsce wydarzeń dedykowanych start-upom. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy będą obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym.
W tegorocznej odsłonie European Start-up Days weźmie udział ponad 70 prelegentów, kilkaset start-upów i ponad 2,5 tys. gości. Mogą oni wybierać spośród bogatego programu paneli dyskusyjnych, wystąpień mentorów, analiz praktycznych przypadków i prezentacji start-upowych pomysłów.
– Naszym celem jest, żeby trzecia już edycja European Start-up Days, nie tracąc niczego z oryginalnej, swobodnej formuły, jeszcze skuteczniej kojarzyła innowacyjne start-upy z dużymi podmiotami, skłonnymi do inwestowania w przyszłość. ESD nieprzypadkowo towarzyszy Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, który w ub. roku miał 9 tys. uczestników. Ci, którzy mają najlepsze pomysły na biznes i chcą je zrealizować czy rozwinąć na szerszą skalę, mają szansę się pokazać, nawiązać współpracę z inwestorami i ekspertami, zdobyć udziałowców, zainteresować media. Ci, którzy są ciekawi nowatorskiego i śmiałego sposobu myślenia, z pewnością znajdą wiele przykuwających uwagę idei. Gorąco zapraszamy wszystkich, którym w jakikolwiek sposób postęp, innowacje i wiedza nie są obojętne – mówi Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Do udziału w tegorocznej edycji konkursu Start-up Challenge zgłosiło się blisko 200 start-upów. Jury wyłoniło 100 najciekawszych, które zaprezentują się w Scale-up Alley – dedykowanej młodym przedsiębiorcom przestrzeni katowickiego Spodka. Autorzy 18 najlepszych pomysłów na biznes wystąpią nie tylko na scenach European Start-up Days, ale również Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Konkurs podzielono na sześć kategorii tematycznych: New Industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny), Environment (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów), Tradition & Modernity (przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo), Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia), Business Processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR) oraz Client & Lifestyle (handel, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego).
Wśród wyróżnionych pomysłów znalazło się m.in. narzędzie pozwalające na komunikowanie się widowni w czasie rzeczywistym z prowadzącym prelekcję lub warsztat. Aplikacja Time To Speak zamienia każdy z telefonów na sali w mikrofon, umożliwiając komunikację dźwiękową, tekstową, ale także przeprowadzanie ankiet czy sondaży.
W kategorii nowego przemysłu i technologii wyróżniono m.in. ATS WorldWide – automatyczny, inteligentny system transportowania samolotów po płycie lotniska. Nowatorskie i niespotykane dotąd rozwiązanie, opatentowane przez trójkę przyjaciół z Warszawy, zdążyło już wzbudzić zainteresowanie administracji USA, amerykańskiego stowarzyszenia portów lotniczych AAAE oraz kilku senatorów.
Jury doceniło także innowacyjne na skalę światową rozwiązanie firmy Medical Simulation Technologies, zajmującej się produkcją i sprzedażą zaawansowanych symulatorów medycznych przeznaczonych do trenowania lekarzy-specjalistów. Symulator echokardiografii przezprzełykowej jest pierwszym wdrożonym produktem firmy.
Na uwagę zasługuje także przenośne laboratorium firmy Genomtec, które mieści się w kieszeni. Analizator laboratoryjny na specjalnym chipie w ciągu zaledwie 20 minut jest w stanie wykryć obecność DNA lub RNA w materiale genetycznym, identyfikując wirusy, bakterie, mutacje genetyczne czy grzyby – bez udziału specjalisty.
Miłośnicy podróży i fotografowania z pewnością docenią zaś Image4you. Aplikacja pozwala na drukowanie zdjęć ze smartfona z każdego miejsca na świecie, a następnie otrzymanie ich w formie pocztówki czy kalendarza, pod adresem wskazanym przy zamówieniu.
Problem nietrafionych ubrań kupionych w internecie może rozwiązać Fit&Match, która pozwala „przymierzyć” i dopasować do siebie odzież przed zakupem online – dzięki technologii 3D, nie wychodząc z domu. Aplikacja tworzy model ciała w 3D według wprowadzonych pomiarów.
Dla uczestników European Start-up Days sporą ciekawostką będzie również Comer – aplikacja mobilna, która pozwala na zamawianie posiłku w lokalu z pominięciem kelnera, za pomocą własnego telefonu. Wystarczy wskazać numer stolika, wybrać ulubione danie z interaktywnego menu i zapłacić w aplikacji. Rozwiązanie pozwala użytkownikom skrócić czas oczekiwania w lokalu i opuścić stolik, gdy tylko skończą posiłek. Ponadto rozbudowane menu z recenzjami i zdjęciami poszczególnych dań pomoże im dokonać świadomego wyboru. Cała setka wystawców zaprezentowana zostanie na stronie www.estartupdays.eu.
Gościem specjalnym tegorocznych European Start-up Days będzie Andrus Ansip, wiceprzewodniczący ds. jednolitego rynku cyfrowego w Komisji Europejskiej, premier Estonii w latach 2005-2013. W debatach, wystąpieniach i prezentacjach udział wezmą ponadto m.in.: Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu, ING Bank Śląski, Anna Brussa, dyrektor departamentu rozwoju Start-upów w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Startup Poland czy Viktor Wanli, prezes i twórca Team Kinguin.
Zaproszeni prelegenci poruszą takie kwestie jak rozwój technologii, przyszłość przemysłu, sztuczna inteligencja, e-sport, internet rzeczy, elektromobilność, smart cities czy przemysł 4.0. A to wszystko oczywiście w kontekście perspektyw dla start-upów.
Wystąpienia uzupełnią specjalistyczne warsztaty i szkolenia z udziałem ekspertów oraz młodych firm, które odniosły sukces. Stawiający pierwsze kroki w biznesie mogą dowiedzieć się, jak „od środka” wygląda prowadzenie start-upu, jak budować wizerunek firmy, ubiegać się o wsparcia i ulgi czy też jaką rolę pełnią inkubatory i akceleratory start-upów. Wśród mentorów, z którymi można przedyskutować pomysł na start-up, znajdą się m.in. Kamil Bilczyński, wiceprezes zarządu i współzałożyciel The Farm 51, Sergey Butko, pomysłodawca CallPage, Mateusz Juszczak, założyciel i prezes zarządu Laparo czy Edyta Kocyk, współzałożycielka SiDLY.
– Wskażemy na szanse i zagrożenia, jakie nowe technologie niosą dla jednostki, rynku, biznesu, cywilizacji, w tym oczywiście dla start-upów. Zaproszeni specjaliści-praktycy o znanych nazwiskach, często wywodzący się ze start-upowego środowiska, podzielą się doświadczeniem zarówno z młodymi firmami, jak i z przedstawicielami dojrzałego już biznesu – zapowiada Wojciech Kuśpik.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze