Bezwodna myjnia samochodowa, inteligentny kosz na śmieci, interaktywna podłoga, drony sterowane sztuczną inteligencją - to tylko kilka pomysłów na biznes, które zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego European Start-up Days w katowickim Spodku. Stu laureatów konkursu Start-up Challenge 11 i 12 maja spotka się z politykami, przedsiębiorcami, organizacjami wsparcia biznesu, przedstawicielami mediów i doświadczonymi start-upowcami.

Start-up Challenge kierowany był do start-upów funkcjonujących w sześciu obszarach: Industry 4.0. (robotyka, automatyzacja, IT, nowe materiały), Business & ICT (zarządzanie, analityka i procesy decyzyjne, HR), Tradition & modernity (przemysł, energia, telekomunikacja, logistyka), For human (biotechnologia, medycyna, ekologia), Client & business (handel, customer experience, fintech), Lifestyle (przemysł czasu wolnego, inne). 

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu Start-up Challenge zgłosiło się blisko 200 start-upów. Jury wyłoniło 100 najciekawszych propozycji, które zaprezentują się w Scale-up Alley, dedykowanej biznesowym wizjonerom przestrzeni katowickiego Spodka. Autorzy 18 najlepszych projektów wystąpią nie tylko na scenach prezentacyjnych European Start-up Days, ale również podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, walcząc o zwycięstwo w swoich kategoriach.

Drony sterowane sztuczną inteligencją

Przed uczestnikami EKG zaprezentują się m.in. przedstawiciele spółki Sky Tronic, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad technologią produkcji bezzałogowych statków powietrznych sterowanych za pomocą systemu wykorzystującego elementy sztucznej inteligencji – tzw. logikę rozmytą. Innowacyjny algorytm sam monitoruje, ocenia oraz steruje obiektem, rozwiązując problemy w taki sposób, jak czyni to ludzki mózg. Dzięki tej technologii sterowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi będzie precyzyjniejsze i bezpieczniejsze w trudnych warunkach pogodowych i terenowych.

Wśród 18 najlepszych start-upów znalazło się też innowacyjne na skalę światową rozwiązanie firmy Beta Bio Technology. Polega ono na pozyskiwaniu wysoko oczyszczonego beta-glukanu białka i błonnika z owsa. Wśród projektów lifestylowych organizatorzy Start-up Challenge docenili m.in. platformę społecznościowa DDOB.com (Daily Dose of Beauty) zrzeszającą kilka tysięcy młodych liderów opinii: blogerów, youtuberów i instagramowiczów.

W Scale-up Alley pokazane zostaną interaktywna podłoga i inteligentne kosze

Wiele różnorodnych pomysłów na biznes będzie można też spotkać w Scale-up Alley. Zaprezentują się tam m.in. twórcy BIN-e, inteligentnego kosza zaprojektowanego jako rozwiązanie dla biur i przestrzeni publicznych, takich jak m.in. urzędy, lotniska, stacje kolejowe czy centra handlowe. BIN-e jako pierwsze tego typu urządzenie na rynku potrafi rozpoznawać odpady i je sortować. Kolejnym innowacyjnym projektem, który będzie można zobaczyć podczas ESD, jest Future steps, czyli interaktywna podłoga umożliwiająca dynamiczne wyświetlanie informacji, np. tras dojścia do pomieszczeń i odczytywanie położenia kierowanej osoby.

Firma Sundose w Spodku wystąpi z kolei z pomysłem na personalizowany suplement diety, którego skład jest sporządzany z uwzględnieniem predyspozycji i potrzeb zdrowotnych poszczególnych klientów. Przygotowuje się go na podstawie narzędzi profesjonalnej dietetyki – ankiety zdrowotnej i wywiadu dietetycznego.

Organizatorzy: Start-up Challenge krokiem do stworzenia firmy wartej miliard dolarów

W Scale-up Alley będzie można ponadto porozmawiać z twórcami: edukacyjnej aplikacji dla dzieci chorych na cukrzycę, inteligentnej kamery ratującej życie i zdrowie koni, słuchawek VR z funkcją odczuwania zapachów, bezwodnej, mobilnej myjni samochodowej, urządzeń do treningów chirurgii małoinwazyjnej oraz wielu innych innowacyjnych wynalazków. Całą setkę wystawców można zobaczyć tutaj.

– Start-up Challenge to może być krok do stworzenia firmy wartej co najmniej miliard dolarów, takiej jak Uber, Xiaomi czy Dropbox. Korporacje szukają innowacji, dlatego projekty wyróżnione w konkursie wybraliśmy spośród idei związanych przede wszystkim z nowoczesną technologią. Pomysły, które zostaną zaprezentowane na stoiskach tworzących Scale-up Alley oraz na scenach prezentacyjnych Europejskiego Kongresu Gospodarczego, to także inicjatywy reprezentujące realną możliwości komercyjnego wdrożenia – podkreśla Mariusz Turski, wiceprezes zarządu Business Link, organizator European Start-up Days. 

Gościem specjalnym European Start-Up Days będzie Marosz Szefczovicz, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej. Wraz z Jerzym Buzkiem, byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i premierem, odwiedzi stoiska stu najlepszych start-upów zlokalizowane w Scale-up Alley. Uczestnicy konferencji będą mogli również wysłuchać jego wystąpienia dotyczącego roli nowoczesnych technologii i młodych przedsiębiorców w modernizacji gospodarki.

Więcej
    Komentarze
    "Start-up Challenge to może być krok do stworzenia firmy wartej co najmniej miliard dolarów, takiej jak Uber, Xiaomi czy Dropbox. Korporacje szukają innowacji, dlatego projekty wyróżnione w konkursie wybraliśmy spośród idei związanych przede wszystkim z nowoczesną technologią" Tia i korporacja pozwoli aby ktoś inny poza nią miał wysokie profity z takiego pomysłu. Albo zrealizujesz taki projekt sam, albo zrobisz to z pomocą korpo, ale wtedy nie będziesz miał nic do gadania, a profity będzie czerpać z tego korpo.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    30 PLN 5bn27kq6ue
    już oceniałe(a)ś
    0
    0