Przygotowania do wyjazdu za granicę kojarzą się z pakowaniem, sprawdzaniem dokumentów i wizytą w kantorze. Gdzieś trzeba wymienić złotówki. To „gdzieś” może być internetem. Dobrze o tym wie spółka Currency One z Poznania, która prowadzi platformę Walutomat.pl. Dzięki niej możemy wymienić pieniądze omijając tradycyjne kantory czy banki. Przydaje się również np. wtedy, gdy chcemy zapłacić za zakupy w zagranicznym sklepie internetowym. Można zaoszczędzić, bo Walutomat pomija pośredników.
Serwis kojarzy osoby sprzedające i kupujące obce waluty. – Przypomina popularne serwisy społecznościowe, z tą różnicą, że dla osób szukających waluty. Zakładamy profil internetowy i określamy, po jakim kursie chcemy wymienić daną walutę. Serwis będzie dla nas szukał odpowiedniej oferty. Może okazać się, że ktoś pilnie potrzebuje waluty i wymieni ją po kursie, który wybraliśmy. Walutomat jest bardzo innowacyjny pod tym względem, był pierwszą taką platformą internetową – mówi Dawid Gałat z Currency One.
W serwisie Walutomat.pl zarejestrowało się już ponad 245 tysięcy użytkowników. Poznańska spółka chce rozwijać serwis i stawia na kolejne innowacyjne rozwiązania. W tym roku postanowiła dać możliwość użytkownikom Walutomatu wypłaty gotówki. Choć coraz śmielej płacimy za granicą kartą, to bezpieczniej czujemy się z walutą w portfelu. Przeciętny Polak zabiera ze sobą na zagraniczne wakacje 1264 euro w gotówce. Gotówka przyda się przy okazji płatności za drobne zakupy, np. na lokalnym targu, gdzie sprzedawcy pamiątek i smakołyków mogą nie akceptować płatności kartą. – Postanowiliśmy zrobić coś dla użytkowników, którzy wymieniają pieniądze w internecie, ale ostatecznie potrzebują waluty w gotówce. Wiemy, że każdy z nas wyjeżdżając za granicę na pewnym etapie potrzebuje jej na drobne zakupy, np. na jarmarku świątecznym w Niemczech. Postanowiliśmy wyjść z internetu do realnej rzeczywistości z pieniądzem w gotówce. To bardzo proste, szybkie i intuicyjne rozwiązanie – przekonuje Dawid Gałat.
Currency One porozumiało się z bankiem PKO BP, który może nam wypłacić gotówkę. Co ważne – nie potrzebujemy do takiej transakcji konta walutowego, którego brak często stanowił barierę dla użytkowników. W praktyce nowe rozwiązanie wygląda tak: wymieniamy walutę w internecie na platformie Walutomat.pl. Później zaznaczamy opcję wypłaty gotówki w oddziale banku. Wybieramy najbliższy, i tam w wolnej chwili zgłaszamy się po pieniądze.
Usługa jest już dostępna w całym kraju, możemy wybierać z ponad 900 placówek banku PKO BP. Na razie wypłacimy tylko euro: – Prawie 70 proc. wymian w Walutomacie dotyczy właśnie euro. W Europie to najpopularniejsza waluta, ale już pracujemy nad wprowadzeniem kolejnych – zapowiada Gałat.
Podsumowując: kupujemy walutę w internecie taniej niż w kantorze stacjonarnym, nie potrzebujemy konta walutowego, a i tak możemy wypłacić gotówkę. Do końca roku wypłaty są bezpłatne, później odliczona będzie prowizja w wysokości 2,5 euro.
Największego zainteresowania poznańska spółka spodziewa się w okresie wakacyjnym, ale pieniądze wymieniamy cały czas: wyjeżdżając na zagraniczne jarmarki świąteczne, krótkie wypady do większych miast czy po prostu do rodziny za granicą. Chętnych do sprawdzania nowych możliwości nie brakuje. Kilka miesięcy temu firma uruchomiła w Poznaniu pierwszy samoobsługowy walutomat (w centrum handlowym przy poznańskim dworcu kolejowym). – Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni odbiorem poznaniaków, jeśli chodzi o takie usługi – cieszy się Dawid Gałat.
Zapewnia, że firma nie zwalnia tempa i pracuje nad kolejnymi innowacjami. – Jako firma Currency One mamy bardzo dobre zyski i miejsce jednego z liderów rynku. Moglibyśmy spocząć na laurach i cieszyć się z zaufania, jakim obdarzyło nas pół miliona klientów. Cały czas jednak staramy się wyjść naprzeciw, bo widzimy, jak zmienia się rynek i potrzeby użytkowników. Pracujemy już nad kolejnymi nowymi rozwiązaniami – zapowiada.
Currency One działa w sieci, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że firma ma siedzibę w Poznaniu przy ul. Szyperskiej. – Firma w ubiegłym roku miała 14,5 mld zł obrotu. To ogromne pieniądze. Jesteśmy z Poznania i z tego jesteśmy dumni. Tu jest nasze miejsce – podkreśla Dawid Gałat. Oprócz platformy Walutomat.pl firma prowadzi też kantor internetowy (Internetowykantor.pl). Currency One zatrudnia obecnie 90 osób.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze