Polska zajęła najniższe miejsce w tabeli medalowej w historii startów na igrzyskach olimpijskich - 42.
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Wojciech Nowicki, złoty medalista z Tokio, był w Paryżu siódmy w rzucie młotem. Reporterzy dociekali: „Jak sądzisz, co się mogło stać?". Nowicki, ze zbolałą miną i rozłożonymi bezradnie rękami, 15 razy powiedział „Nie wiem", pięć razy „Nie mam bladego pojęcia" oraz pięć razy „Przepraszam". Policzone komisyjnie. 25 razy wyrażona bezsilność.

Nie rzucajmy się z motyką na Słońce i nie porównujmy się ze wielkim sportowym światem: Chinami, USA, Australią. Niech wystarczy to, że z naszymi dziesięcioma medalami osiedliśmy w Paryżu na 42. pozycji. Nigdy w historii startów biało-czerwonych jako reprezentantów niepodległej Polski, czyli od równo 100 lat, nie byliśmy niżej w tym zestawieniu. Optymiści powiedzą: kiedyś było mniej państw, więc obiektywnie lądowaliśmy w niższym decylu, bo zdobyliśmy mniej medali. Hurra!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    10 medali dla Polski to jeden medal na 3,6 mln mieszkańców, nieco gorzej niż USA - jeden medal na 2,6 mln mieszkańców, ale dużo lepiej niż dla Chin - jeden medal na 15,5 mln mieszkańców, nie mówiąc i Indiach (Hindusi w ogóle nie przejmują się tą komercyjną imprezą). W takiej klasyfikacji olimpijskim mistrzem świata są Węgry. Poniżej tabela, 1 medal na liczbę mieszkańców w mln:
    Węgry 0.505 mln
    Nowa Zelandia 0.512
    Holandia 0.520
    Chorwacja 0.550
    Dania 0.655
    Norwegia 0.682
    Słowenia 0.704
    Litwa 0.708
    Irlandia 0.732
    USA 2.643
    Polska 3.682
    Chiny 15.516
    Indie 236.166
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nie doszacowano zdobycia złotego medalu, a to przecież tylko dzięki niemu uzyskaliśmy 42 miejsce. Może obawiano się ośmieszenia ?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    pisowskie rzady przez ostatnie 8 lat doprowadzily do takiej kleski
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    O czym tu tyle pisać? Przecież to wina Tuska
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Polecam tekst p. Karoliny Słowik z waszej Gazety, o przemocy wobec dzieci w sporcie Gazeta Wyborcza, 16.04.2024). Tytuł w linku: "Krzywdzą trenerzy, zawodnicy i rodzice". Oto fragment: "Dzieci chcą się realizować, a spotyka je coś, na co nie były przygotowane. Trener, osoba, która ma je wspierać i pomagać, może też krzywdzić - mówiła rzeczniczka praw dziecka podczas prezentacji pierwszego w Polsce raportu o przemocy w sporcie.
    90 proc. młodych sportowców, którzy w dzieciństwie uprawiali regularnie sport w klubach i związkach sportowych, doświadczało przemocy. To główny wniosek z badania „Przemoc wobec dzieci w sporcie" przeprowadzonego w styczniu 2024 roku przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę." Może mogliby Panowie wyciągnąć z tego jakieś wnioski? Podpowiadam: większość z tych dzieci odejdzie ze sportu. A te które się utrzymają, wyrosną na straumatyzowanych dorosłych, sportowców pozbawionych odpowiednich zasobów psychologicznych do wyznaczania sobie najwyższych celów, i do sięgania po najwyższe trofea, takich zasobów jak poczucie bezpieczeństwa, siła, odwaga, pewność siebie, ambicja, wiara w osiągnięcie sukcesu, itd. itp. Będą mierni, bierni, przestraszeni, zahukani - czyli tacy jak np. polscy piłkarze. A propos piłkarzy, pamiętam jeszcze artykuł red. Wołowskiego, również z waszej Gazety, o tym jak wysłannicy Barcelony byli zszokowani, że w Polsce, w polskich szkółkach piłkarskich trenerzy krzyczą na małe dzieci. Przecież nie trzeba być psychologiem, żeby rozumieć jak druzgocące jest to dla psychiki młodych piłkarzy. W innych dyscyplinach jest, jak rozumiem, podobnie. Może mogliby Panowie coś wspomnieć na ten temat i raczej tutaj poszukać przyczyn problemów polskiego sportu?
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    ile osób w Polsce uprawia sport?
    dlaczego wyniki osiągane przez obecną młodzież szkolną są gorsze niż osiągane przez ich rodziców i dziadków.
    jedynym znany mi przykładem wychowywania mistrzów jest postępowanie trenera Tajnera, który zabierał Stocha i jego kolegów na zawody aby skakali wspólnie z Adamem Małyszem, Później osiągnęli sukcesy większe od niego.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Niebotyczne, a na niektóre dyscypliny nawet horrendalne nałady, za to już wyniki wszędzie nędzne, bo kraj ten jest i był małym rozumem rządzony. Teraz odrazu rozliczyć tę ministerialną i związkową watahę za brak polskiej reprezentacji na zakończeniu olimpiady, a potem na początek temu furiatowi Nitrasowi opiłować te jego przysłowiowe "jaja".
    @Aenigma
    Co maja rzadzacy do braku checi walki. Wiekszosc amerykanskich olimpijczykow sami z rodzinami finansuja swoje pasje na wczesnym etapie kariery - tak tez bylo w Polsce z Iga Swiatek i jej rodzina - dlaczego z jej nie bierze sie przykladu - jak w rodzinie pojawia sie Tak nadzwyczajny talent z energia i pasja, to rodzina jest pierwszym pomostem so sukcesu… Nikt nie patrzy na tym etapie na rzad
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    Janów Podlaski i jego sukcesy po PiS przejęciu odzwierciedla to samo w sporcie, gospodarce, ekonomi, polityce itd !
    już oceniałe(a)ś
    5
    1