Tokio 2020. Na pewno zastanawialiście się - bo co innego można robić po czterech polskich medalach w jednej konkurencji - dlaczego ludzie rzucają młotem. My postanowiliśmy sprawdzić

Korespondencja z Tokio

Młotem? To nawet nie jest młot. Spróbuj tym wbić gwóźdź w ścianę, powodzenia. Przez stulecia ludzie wymyślili kowadła, odważniki, żelazka, kolorowe telewizory radzieckie i inne cholernie ciężkie przedmioty, którymi można by rzucać. Wśród nich bardzo pożyteczne, jak dzida, dzięki której mogli sobie ubić obiad – stąd się pewnie wziął w lekkiej atletyce oszczep, logiczne.

Polskie młoty 30. reprezentacją świata

Ale nie wiedzieć czemu olimpijską konkurencją jest też rzucanie w dal narzędziem całkowicie niepraktycznym, nigdzie indziej niespotykanym, robionym wyłącznie na zamówienie w małych seriach: ciężką kulą na stalowej lince z uchwytem. I my, Polacy, jesteśmy w tym najlepsi. W chwili, gdy piszemy artykuł, polskie młociarki i młociarze z dwoma złotymi medalami i dwoma brązowymi – jako osobna reprezentacja, oby nigdy nie zechcieli oderwać się od reszty kraju! – zajmowaliby 30. miejsce w tabeli medalowej igrzysk, przed Hiszpanią i Grecją. Od 2013 r. Polacy zdobyli siedem tytułów mistrza świata na osiem okazji, przy czym ta jedna zmarnowała się wyłącznie z powodu nieobecności Włodarczyk na zawodach w Dausze.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Kiedy doczekam się rzutem młotem typu : Pinokio , zero, gnom czy PADalec ? Oby jak najszybciej .
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    „rzut młotem wprowadzono do programu igrzysk w Paryżu w 1900 r. Jeszcze wtedy kula była przytwierdzona do metalowego prętu.” Wreszcie zrozumiałem dlaczego kula na łańcuchu jest nazywana młotem. Ponieważ na początku kula była na sztywnym trzonku. Dziękuję.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    "To nawet nie jest młot. Spróbuj tym wbić gwóźdź w ścianę, powodzenia" - to spróbuj wbić gwóźdź dyskiem. Albo kulą do pchania, najlepiej męską. Albo zrobić tymi przyrządami do rzucania cokolwiek naprawdę sensownego.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Młot sportowy jest pochodną bojowej procy jeszcze z czasów antycznych. Wystarczy sobie wyobrazić co się dzieje z człowiekiem trafionym takim kawałem żelaza czy kamienia. Zbroja niewiele pomoże.
    Przy okazji: w mediach niepapierowych rozwija się dziennikarstwo nowego typu: dużo słów niewiele treści; miejsce na stronie jest rozciągliwe i za darmo.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Znam miejsca, gdzie mozna wypic rzemieslnicze piwo i rekreacyjnie rzucic toporem...i dziewczyny chetnie to robia po szczegolnie upierdliwym dniu w pracy...wiec mozliwosci nieprofesjonalnej zabawy mlotem-nie mlotem tez moglyby byc
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jak to idiotycznie brzmi - my Polacy jesteśmy najlepsi w rzucie młotem.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Z tym młotem to nie całkiem tak.
    Sport wywodzi się ze Szkocji, gdzie na ludowych festynach mężczyźni, chcąc udowodnić swą krzepę, rzucali młotami, takimi na drewnianym trzonku. Ten ludowy sport zachował się do początków XX wieku w krajach anglosaskich, w szczególności w Australii. Młot na potrzeby sportu miał często kształt kuli, ale osadzany był na sztywnym (drewnianym lub metalowym) trzonku.
    Młoty, zarówno na sztywnym trzonku jak i na łańcuchu, były również wykorzystywane bojowo. Właściwie to może jeden z pierwszych rodzajów broni - kamień przytwierdzony do końca gałęzi, maczuga. Młot w różnych formach - od husarskiego nadziaka do stalowej kuli na łańcuchu - funkcjonowały jako broń jeszcze w XVII wieku.
    Współczesny młot sportowy łączy cechy sportowego młota szkockiego jak i broni - kiścienia.
    już oceniałe(a)ś
    21
    0
    Czy zwrot " Ty młocie " brzmi dumnie ?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0