Działa jak szalony naukowiec miliarder, ale w tym szaleństwie jest metoda. Dzięki temu mamy m.in. internet, GPS i głosową asystentkę w iPhone'ach.

Ma pieniądze, i to spore. W 2015 r., jak prawie co roku, wyda około 2,9 mld dol. Chętnie inwestuje nawet w tak ryzykowne projekty, w które żaden prywatny inwestor nie zainwestowałby. Ten rzutki inwestor to amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności. Jeśli to nic wam nie mówi, to pewnie kojarzycie tę nazwę w oryginale: Defense Advanced Research Projects Agency, w skrócie DARPA. To ta sama agencja, która w 1967 r. zapoczątkowała prace nad wojskową siecią ARPANET, zalążkiem cywilnego internetu, a wkrótce potem współfinansowała prace nad protokołem TCP/IP do dziś wykorzystywanym przy przesyłaniu danych w internecie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Komentarze
"............Pentagon co prawda twierdzi, że pracuje nad bakteriami,...." O wynikach prac w laboratoriach DARPA dowiemy się gdy na terenach zajętych przez terrorystów Islamskich nagle wybuchnie epidemia na którą nie ma lekarstwa... Dlatego Departament Obrony USA może sobie drwić z poczynań tych dzikusów szalejących na tych terenach, bo gdy będą zagrażać interesom USA to szybko znikną bez śladu agresji z zewnątrz.
już oceniałe(a)ś
13
3
Programy DARPA nadzorowane są przez nastawionych na cel menedżerów rekrutowanych ze świata nie tylko nauki, ale też przemysłu czy wojska. [...] Badania DARPA nadzorowane są przez jej wewnętrzne komitety bioetyczne. Ale nie ma żadnej gwarancji, że Pentagon będzie przejmował się zastrzeżeniami etyków" i tu między innymi tkwi siła tej Agencji zazdroszczę im minimalna biurokracja... zero bełkotu klechów, polityków i zazdrosnych uczelnianych profesorków - tylko badania i nauka ...
już oceniałe(a)ś
5
0
" kilkudziesięciokilogramowe ładunki (te już istnieją!) " Nie wątpię...
już oceniałe(a)ś
5
0
E tam, nasi politycy od czasu PRL inwestują w kopalnie. To nam za kilkanaście lat przyniesie taką przewagę że Ameryka będzie się mogła schować.
już oceniałe(a)ś
1
0