Tytuł: O tym warto wiedzieć w piątek – poleca redaktor XY

Wprowadzenie: wstępniak, który w autorski sposób połączy zaproszenie do lektury porannych artykułów i umieści je przy tym w szerszym kontekście, taki felieton łączący komentarz z informacjami, ale napisany na tyle atrakcyjnie, żeby mogły go – teoretycznie – cytować stacje radiowe w porannych serwisach (co do formy wstępniaka też mam analogię nawiązującą do radia: autorskie przeglądy prasy po godz. 7 w TOK FM)

Zdjęcie dnia: codziennie mamy dziesiątki nowych zdjęć, jest też spore archiwum, można by je wykorzystać; wyboru zdjęcia, które byłoby komentarzem do najważniejszego (naszym zdaniem) wydarzenia, dokonywałby fotoedytor. Pod zdjęciem mógłby się znaleźć dwuzdaniowy opis nawiązujący do najważniejszej informacji, z zaszytym linkiem do tekstu na ten temat (trochę na wzór profilu FB pn. „Historia jednego zdjęcia”, polecam – https://www.facebook.com/krotkahistoriajednegozdjecia/ )

Dziś w kraju i na świecie: w formie kalendarium wymieniającego najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata danego dnia – krótka lista, którą da się ogarnąć jednym spojrzeniem, żeby się zorientować, co ciekawego będzie się działo. Na przykład tak (oczywiście nasycone linkami do naszych tekstów):

SEJM

Dziś ostatni dzień posiedzenia Sejmu. W bloku porannych głosowań posłowie zdecyduje m.in. o senackich poprawkach do ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Niewykluczone, że posłowie powołają także komisję śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT oraz wprowadzą zmiany do regulaminu Sejmu, których celem jest nałożenie na posłów i senatorów obowiązku należytego zachowania.

WARSZAWA

Na Powązkach Wojskowych odbędą się dziś pogrzeby autorki książek, spektakli, wystaw oraz programów radiowych i telewizyjnych Barbary Wachowicz oraz muzyka, współzałożyciela Brygady Kryzys Roberta Brylewskiego.

PARYŻ

Premier Włoch Giuseppe Conte jedzie do Paryża na rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wizyta była zagrożona z powodu poważnego napięcia dyplomatycznego, które udało się zażegnać. Do kryzysu na linii Rzym - Paryż doszło na tle krytyki ze strony władz Francji pod adresem Włoch za ich decyzję o niewpuszczeniu statku organizacji pozarządowej z ponad 600 migrantami na pokładzie.

PRAGA

Czeska Partia Socjaldemokratyczna ogłosi rezultaty referendum wewnątrzpartyjnego na temat udziału w koalicji z ruchem ANO premiera Andreja Babisza.

LONDYN

Prochy wybitnego brytyjskiego astrofizyka Stephena Hawkinga zostaną złożone w Opactwie Westminsterskim w Londynie obok Isaaka Newtona i Charlesa Darwina.


Warto przeczytać: sekcja, w której klasycznie (ale w nowej formie graficznej) podawalibyśmy linki do naszych najciekawszych tekstów z poranka z podziałem na Kraj (np. 3 linki), Świat (np. 2 linki), Gospodarkę, Kulturę, Sport (np. po jednym linku) oraz „Po godzinach” (link do felietonu, zabawnej grafiki, poradnika konsumenckiego, wesołego „michałka”, etc.)

-----

Założenia:

  • newsletter, jaki mam na myśli (i jaki chciałbym czytać), jest elektronicznym odpowiednikiem gazety, z tym że w jeszcze bardziej syntetycznej formie proponuje jedynie absolutnie najważniejsze informacje, i to w wyborze dziennikarzy, którym ufam
  • godzina wysyłki – zawsze ta sama – np. 7.20 (znam ludzi, którzy celują ze śniadaniem lub drogą do pracy, tak by za wszelką cenę mogli posłuchać ulubionego komentatora w radiu, więc niech nasz newsletter wyznacza właśnie taki początek dnia)
  • myślę, że powinien być tak skrojony, by czytelnik, będąc na wakacjach za granicą i mogąc poświecić tylko minutę (albo 1MB) w internecie na sprawdzenie poczty, wiedział wszystko, co powinien, by „nie wypaść z obiegu”. Z drugiej strony niech newsletter daje nadzieje na to, że uda się nim zastąpić zapomniany rytuał porannej prasówki przy śniadaniu i że czytelnik będzie chciał wrócić do niego też wieczorem, żeby dokładnie wczytać się we wszystkie teksty. Jednym słowem: piramida
  • warto, żeby miał tę przewagę nad gazetą, by był świeży dziś, a nie nawiązywał do stanu wiedzy z „wczoraj” – myślę, że dobry newsletter powinien maksymalnie, jak się da, wybiegać w przyszłość, dotyczyć bieżącego dnia. Skoro miałaby to być perła w koronie i król wszystkich newsletterów, może warto pomyśleć o jakieś formie aktualizowania linków tak, by czytelnicy, którzy otworzą go dopiero w ciągu dnia, mieli wybór informacji, które są nie tylko najnowsze, ale i cały czas świeże?
  • myślę, że na początek priorytetem powinna być forma – wyróżniająca się, która przekona czytelników i do której się przyzwyczają (nawet być może za cenę początkowego pogorszenia proporcji ilość tekstu / liczba linków przynoszących ruch)
  • wiem, że możliwości mamy ograniczone, ale jeżeli to ma być forma multimedialna (e-mail, artykuł, main topic, etc.), to myślę, że CMS bez możliwości HTML-a bardzo nas ogranicza, uziemia wręcz