TEMATY DNIA
- Czy Igor Stachowiak został uduszony w komisariacie przez policjantów?
Na uduszenie wskazują opinie biegłych, do które poznała „Wyborcza”. Ten wątek został przez prokuraturę jednak prawie całkowicie pominięty.
Niespełna 25-letni Igor Stachowiak zmarł w komisariacie we Wrocławiu 16 maja 2016 r. Przed śmiercią był maltretowany i rażony paralizatorem.
Śledczym do dziś nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny zgonu. Biegli uznali, że do śmierci doprowadzić mogły zażywane przez Igora narkotyki i kilkakrotne rażenie paralizatorem. Okazuje się jednak, że nie tylko. Swój medyczny wywód kończą stwierdzeniem: „Do śmierci mogło przyczynić się wywieranie – prawdopodobnie wielokrotne – silnego ucisku na szyję przez osobę lub osoby drugie podczas obezwładniania denata”.
Dlaczego w śledztwie niemal zupełnie pominięto wątek uduszenia Igora Stachowiaka przez policjantów? Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, która prowadziła śledztwo, odpowiada, że „Biegli (…) wskazali jedynie, co mogło być, a nie co było przyczyną zgonu. Nie są to opinie kategoryczne w tym zakresie”.
Ojciec Igora Stachowiaka zapowiada, że będzie wnosił o przeprowadzenie ekshumacji zwłok i ponowne ustalenie przyczyn jego śmierci. Proces czterech policjantów zamieszanych w śmierć Igora Stachowiaka rozpocznie się w lipcu. Odpowiadać mają jedynie za przekroczenie uprawnień.
No i zaczęło się. Na inaugurację bezradni Saudyjczycy dostali tęgie baty od Rosjan, inkasując pięć bramek na oczach samego króla Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su'uda i Władimira Putina.
Na żywo nie musiały tego oglądać nastoletnie Saudyjki, które w ramach społecznej akcji Coca-Coli miały wprowadzać piłkarzy na stadion - ot, taki symbol przemian w ich ojczyźnie, prawo zasiadania na trybunach kobiety w Arabii Saudyjskiej uzyskały zaledwie pół roku temu. W Moskwie trudno jednak je spotkać, a nastolatki nie doleciały – oficjalnie – „z przyczyn logistycznych”.
Tymczasem w Rosji mundial zmienia wszystko, także areszty, gdzie zaczęli nawet serwować piwo (bezalkoholowe, ale zawsze), więc, jak radzi Aleksiej Nawalny, jeśli siedzieć, to tylko teraz. Niebawem Rosjanie odczują także zmianę wieku emerytalnego i rosyjskiego VAT-u (oba w górę), o czym usłyszeli w dniu rozpoczęcia mistrzostw. A w Polsce wysyp książek o piłce nożnej, dokładniej przyjrzeliśmy się pięciu z nich.
W piątek kolejne mecze: Egipt – Urugwaj, Maroko – Iran a wieczorem hit dnia Hiszpania – Portugalia.
Z NEWSÓW
- Jeśli prezes Kaczyński nie wesprze Gowina, jego sztandarowy projekt może przepaść w Sejmie
Reforma nauki Jarosława Gowina, przeciwko której protestują studenci w całej Polsce, wisi na włosku, wicepremier nie może być pewien poparcia PiS. Dziś prawdopodobnie głosowanie w Sejmie.
- Legendarny opozycjonista nie chce medalu od prezydenta RP. „Mamy dziś dyktaturę partyjną"
Legenda podziemia Andrzej Sokołowski krzyża nie przyjmie, bo nadający odznaczenia obecny prezydent RP niszczy Trybunał Konstytucyjny.
- 100 mln zł od Glińskiego na muzeum u Rydzyka? Posłowie Nowoczesnej i PO domagają się wyjaśnień
W ciągu trzech lat ministerstwo miałoby przekazać na muzeum 100 mln złotych z budżetu państwa
Pożar składowiska śmieci w Skawinie
Pożar wybuchł w nocy. Straż pożarna została poinformowana o nim o godzinie 23.48 w czwartek. W akcji bierze udział 126 strażaków.
Ale to jest jedno zdanie, którego na pewno nie dałoby się przeczytać na jednym wydechu. Powieść „Solar Bones” Mike'a McCormacka – wyróżniona właśnie Międzynarodową Dublińską Nagrodą Literacką – zajmuje 270 stron.
NIE PRZEGAP
- Skąd się wzięła luka w VAT - ujawnia jedna z nielicznych osób, które ją policzyły
– Ile osób potrafi wyliczyć lukę VAT? – Niewiele. To jest dość skomplikowane. Lukę liczy Komisja Europejska. Dla całej Unii robi to Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Liczy ją też, już tylko dla Polski, PwC. I ten szacunek jeszcze w niedawnej przeszłości robiłem ja – mówi w rozmowie z Piotrem Miączyńskim Mateusz Walewski.
Chcesz przypodobać się wyborcom? Chwal Donalda Trumpa, zachowuj się jak on i w żadnym wypadku go nie krytykuj – z tego przepisu na sukces w prawyborach korzysta coraz więcej republikańskich kandydatów.
- Prof. Friszke o Mecierewiczu
W śledztwie zeznawał stanowczo za dużo i bez potrzeby – prof. Andrzej Friszke w rozmowie z Dominiką Wielowieyską o ukrywanych faktach z biografii Macierewicza.
- Jak zabawa, to tylko we Lwowie, we Lwowie!
Do Lwowa jeździmy, by zobaczyć cmentarz Łyczakowski czy katedrę, ale też na wieczory kawalerskie, na seks, na wódkę.
- Antarktyda coraz szybciej się roztapia. Wzbierają morza. Mamy problem
Tylko w ostatnim ćwierćwieczu z roztopionych lodów Antarktydy wlało się do oceanu tyle wody, że średni poziom morza podniósł się o 8 mm.
- Sport po polsku, czyli jak często się ruszamy i dlaczego tak mało
Spacer, rower, bieganie, siłownia - taką aktywność przynajmniej raz w tygodniu podejmuje 48 proc. Polaków. Bieganie jest najpopularniejszą formą ruchu. Nie jesteśmy rannymi ptaszkami - tylko 20 proc. osób rusza się przed południem.
ALE HISTORIA
- Polskie bydło – angielskie psy
Mecz Polska – Anglia rozpoczął się rankiem. Wcześniej doszło do pojedynków na gesty i słowa. Polska: – „Fak ju, England, fak ju!” Anglia: – „Shut up your mother fucker!”
15 czerwca. Początek europejskiego socjalu. Niemcy wprowadziły ubezpieczenia zdrowotne. Goebbels zwiedził Wawel, a na mistrzostwach świata w piłce nożnej Polska wygrała z Argentyną 3:2. Co jeszcze wydarzyło się 15 czerwca?
OBRAZ DNIA
********************************
O newsletterze:
prosty podział na sekcje: Temat(y) dnia, Z newsów, Nie przegap, Ale historia (tu teksty z Wyborczej Classic, Ale Historii, kalendarium).
W newsletterze powinny też znaleźć się zapowiedzi wydarzeń dnia (w tym newsletterze nie ma).
Na koniec - Obraz dnia - wybrany rysunek, zdjęcie, mem.
Piotrek Szyliński
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny