W maju zaostrzyły się przepisy dotyczące zabierania prawa jazdy. Zwiększyły się też kwoty mandatów, np. za nieuprawnione parkowanie w miejscu dla inwalidów można dostać nawet 800 zł.
Za co można stracić prawo jazdy? Dokument zostanie zatrzymany za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, a także jeśli w pojeździe będzie przewożonych za dużo osób (wystarczy o dwie więcej niż w dowodzie rejestracyjnym). Policjant zabiera dokument od razu po ujawnieniu wykroczenia.
Prawo jazdy jest zwracane po trzech miesiącach, chyba że w tym czasie kierowca zostanie przyłapany na prowadzeniu samochodu. Wtedy okres zatrzymania dokumentu wydłuży się o kolejne trzy miesiące. Jeśli ukarany znowu będzie prowadził, zostaną mu odebrane uprawnienia do kierowania pojazdami. Będzie musiał znów zdać egzamin.
Osoba złapana na jeździe po alkoholu dostaje zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Jeśli w tym czasie policja przyłapie ją na kierowaniu, otrzyma zakaz dożywotni.
Nowością w polskich przepisach są także tzw. alkolocki, które uniemożliwiają uruchomienie samochodu, jeśli w wydychanym przez kierowcę powietrzu wykryją alkohol. Można się starać o zainstalowanie urządzenia w samochodzie po upływie połowy zakazu.