Jakie choroby można rozpoznać po paznokciach?
- Pewne choroby nerek, ale dermatolodzy na paznokcie nie patrzą pod tym kątem. Zmiany wynikające z tych chorób są obecne przy ciężkich stanach i pacjenci częściej trafiają do nefrologa niż do nas.
Niedokrwistość objawia się bardzo jasnymi paznokciami. Jeśli naciśniemy zdrowy paznokieć, to powinien zabawić się na różowo i po chwili wrócić do swojego stanu. W przypadku niedokrwistości tak się nie dzieje.
Można rozpoznawać sinicę, czyli obecność w organizmie methemoglobiny (hemoglobiny, która nie przenosi tlenu) przy przyjmowaniu niektórych leków. Jest dużo odtlenowanej krwi i widać to po sinych wargach i paznokciach.
Są też krioglobulinemie, czyli choroby związane z obecnością białek, które w niskich temperaturach się wykrzepiają. Jak spada temperatura, to białko się kłaczy, zbija w kulkę, robią się zakrzepy. Kiedy osoby chore wychodzą na dwór, na uszach, czubkach palców i paznokciach mają sine miejsca, a nawet ranki w wyniku niedokrwienia.
A co oznaczają białe plamki na paznokciach? Czy to objaw niedoboru wapnia?
- Są to leukonychia, nazywane też kwitnącymi paznokciami. To mikrozaburzenia w produkcji keratyny. Najczęściej zależą od urazów, wynikają z dostawania się powietrza i rozwarstwiania paznokcia, np. po mocnym wycinaniu skórek, a nie - jak się powszechnie - uważa od niedoborów wapnia. Wapń nie odgrywa istotnej roli w składzie paznokcia.
Podobnie poprzeczne bruzdy. Najczęściej świadczą o okresowych zaburzeniach wzrostu paznokcia, związanych z uszkodzeniem wału podczas manikiuru albo przy nawykowym odrywaniu skórek. Są też - dużo rzadziej - wynikiem zatrucia substancjami toksycznymi, np. metalami ciężkimi.
Podobno choroby czyta się też z kształtu paznokcia.
- Są paznokcie zegarkowate, czyli okrągłe, wypukłe. One oznaczają niedotlenienie organizmu. Jest to objaw choroby płuc, astmy, rozedmy, ale też bardzo często okazuje się, że to rzecz genetyczna. Łódeczkowate czy łyżeczkowate paznokcie u dorosłych świadczą często o niedoborze żelaza, ale bardzo często zdarzają się u małych dzieci i to o niczym nie świadczy. Po prostu z czasem paznokieć się wyrównuje.
Niektórzy mają problem z zadzieraniem się skórek przy paznokciach. Jest to objaw wysuszenia skóry, ale występuje także przy takich chorobach jak łuszczyca, alergie kontaktowe i atopowe zapalenie skóry.
Jutro w magazynie "Tylko Zdrowie": Choroby wypisane na dłoni. Co możesz wyczytać ze swoich paznokci? I jak dbać o paznokcie, żeby były ładne i zdrowe?
Cykl wideo "To Ci wyjdzie na zdrowie" przybliża tematy związane z ciałem i duszą. Rozmawiamy o zdrowiu, codziennych nawykach, profilaktyce i leczeniu. Przyglądamy się najnowszym odkryciom i fenomenom z zakresu medycyny. Oglądaj nas na zdrowie!
Oglądaj wideo cyklu "To Ci wyjdzie na zdrowie"
Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny